alt tablodan üst tabloya toplam almak

Excel Vers. ve Dili
xp türkçe
arkadaşlar heinize kolay gelsin,
veri sayfasında bir formda alt form ilave ediyorum ve alt formda belirli bir sutunda yer alan değerlerin toplamını üst tanloda bir alana yazdırmak istiyorum nasıl yapabilirim...

Excel Vers. ve Dili
xp türkçe
arkadaşlar anlatamadım galiba;
şöyle izah edeyim.

tablo1:
X Y Z toplam
a d 6

tablo 2:
X Y Z
a d 2
a d 4

veri sayfası şeklinde bir formda, tablo 2 tablo1 in alt formu tablo 2 deki "z" sütunundaki değerlerin toplamı tablo 1 de "z toplam" sütununda görmek istiyorum.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Şunu birdeneyin,
önce alt formu tasarım görünümünde açıp "ztoplam" isimli bir metin kutusunu alt bilgi bölümüne ekleyip veri kaynağı bölümüne "=Sum([alanadı])" yada "=Topla([Alanadı])" yazınız.

daha sonra formunuzu kapatıp ana forma geçiniz toplamları göstermek istediğiniz alanın veri kaynağına "=Forms![altformunadı].[ztoplam]" ifadesini yazınız.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Toplam Alacak Miktarını Altta Gösterme

Ekte gödnermiş olduğum dosyada..Müşterilere göre Siparişler formunda alt form olarak gözüken (Müşterilere Göre Siparişler Alt Formu) formda Alacak Miktarı sütununun toplamı Müşterilere göre sipariş formundaki alacak toplamı etiketinin altında gösterilecek..Bir türlü halledemedim..:yardim:

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayin pisipc,

Alt formu açıp form altbılgısının görünmesini sağlayın. Iki adet metın kutusu ekleyin ve metin kutularının veri alnına
Kod:
=Topla([Toplayacağınız Alan Adı])
yazın aynı işlemi öteki metin kutusu için de yapın. Sonra formun kod yazım penceresini açıp, Form load ve Form Current olaylarına formun üstündeki alanlara bağlantı oluşturun.

Kusura bakmayın yurtdışında olduğumdan bilgisayarım Türkçe karakterli kodları çalıştırmamaktadır. Bu yüzden örnek üstünden yardımcı olamıyorum.

İyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
alt formmn toplamı

ekteki resimdeki gibi yapılıyor

Son düzenleme:

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
Sn. simendifer,

Günaydın. Helal olsun. Konu ancak bu kadar açık,net ve güzel anlatılabilir. Tebrikler.

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
ama bu projede istenileni vermiyor

ama bu projede istenileni vermiyor bu aralar yogun düğün telaşım oldugundan vakit buldugumda göz attım acele olarak denemeden açıklama yapmıştım ama sayın kaikai sorununun tam cevabı olmadıgını istediğinin bu olmadıgını anladım oda yapmış oldugu altform mun kayıt kaynagı SQLSORGU türünden oldugu için sadece yatay satırları toplamınıtek satır toplamını form üzerinde gösterebiliyor ama alt form denetim kaynagı taplodan veye sorgudan aldıgında anlatmaya çalıştıgım bu yöntem istenilen sonucu veriyor ben bu kadar biliyorum başka arkadaşlar insaalah katkıda bulunur araştırmak lazım çözümü mutlaka vardır

Excel Vers. ve Dili
xp türkçe
herikiside veri sayfası şeklinde yapamadım tekrar yardım isteyeceğim kusura bakmayın...