altbilgi yazaken yazıları ortalayamama

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft OFFİCE Ev ve İş 2019 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-03-2025
merhaba sayın hocalarım
ekle altbilgi ile açılan 3 küçük ekrana ifadeler yazdığımda
ifadeleri dikey yada yatay yönde tam ortalayamıyorum özellikle sağdaki yere yazdığım ifadeler sadece sağa doğru hareket alıyo
uzun sol ok ile (klavyede enter in üstündeki) geriye (sola) çekerek geriye alma kısmını yapamıyorum
bu dediklerim excelde yapılmıyor mu yoksa ben mi beceremedim.

Excel Vers. ve Dili
2007 - TÜRKÇE
27.03.2019
Merhaba Sayın modoste;

Yapmak istediğinizi örnek bir dosya ile belirtirseniz elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

Selamlar;

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
sayın SELIMT
üstbilgi yada altbilgi ekle dediğimizde ekranda 3 tane bölüm açılıyo içine birşeyler yazıyoruz ya yazdıklarımı ortalayamıyorum özellikle en sağdaki kısma yazdıklarımı sebebini anlayamadım. yazıları seçip biçimlendirme diye açılanm pencerede hizalam ile ilgili kısımyok yazılanların kalınlığı rengi vs leri değişiyoama hizalama yok

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Mantık açısından sadece ortadakinde ortalı yazma özelliği var. Diğerleri için biçim değişikliğini şu şekilde ayarlayabilirsiniz:
1. Yazacağınızı yazdıktan sonra ihtiyaç duyduğunuz yere kayana kadar fazladan metin ekleyip, sonra da fazlalık olan kısmın yazı rengini beyaz yapabilirsiniz.
2. Direkt metin kutusu ekleyip özelliklerden şekil dolgusunu ve anahattını yok edip ihtiyacınız doğrultusunda metin kutusu kullanabilirsiniz.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
metin kutusu ekle denen bir komut karşıma çıkmıyor sayın mucit 77
excel 2013 kullanmaktayım bu komutlar donuyo sadece yazı yazabilme ile ilgili komut var bir hatam varsa tekrar bilgi verirmisiniz.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Metin kutusunu sayfa üzerine ekleyeceksiniz. Sonra görsel ayarlarını yapıp alt bilgi gibi kullanacaksınız.

Ortalı görünmesini istediğiniz penceredeki metine boşluk ekleyerek biçimini ayarlayabilirsiniz.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
sayınhocamörnek dosya ekleyebilirmisiniz

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Metin kutusu ile hazırladığım örnek dosya ektedir.

Ayrıca istediğiniz alt bilgiyi resim olarak dışarıdan alabilirsiniz. Biraz zahmetlidir ama işinize yarayabilir.

Ekli dosyalar

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
Ortalı görünmesini istediğiniz penceredeki metine boşluk ekleyerek biçimini ayarlayabilirsiniz.
sayın hocam altbilgi için bu dediğinizle ilgili örnek dosya yaparmısınız

hakediş dosyamda metraj sayfasında 1000 satırlık bir tablo var yaklaşık 25-30 sayfaya ayırdım ama firma idare yüklenici gibi firma bilgileri ve yetkilileri her sayfanın en altına yapıyoruz malum biliyosunuz dur bu sorum burda karşıma çıktı ben alt bilgi ile halletmek istedim ama yazıları ortalayamadım.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Aşağıdaki makroyu istediğiniz şekilde düzenleyip kullanabilirsiniz.

Space komutu boşluk vermek için kullanılmıştır. Chr komutu alt satıra geçmek için kullanılmıştır.

Kod:
Sub Makro1()
    With ActiveSheet.PageSetup
        .CenterFooter = "&""Calibri,Kalın""ONAY" & Space(98) & "ONAY" & Chr(10) & _
                        "MUHASEBE MÜDÜRÜ" & Space(74) & "GENEL MÜDÜR"
    End With
End Sub