Alternatif formül önerisi

AMAÇ; A daki Gelir Türünde bazı kalemler C deki Gelir Kodlarında Bilreşiyor bunu da =ETOPLA() fonksiyonu ile yapmaya çalıştım ancak aynı koddaki toplamları aynı türden Gelir Kodu kaç tane varsa aynı miktarları o kadar adet yeneliyor. Benim İstediğim gelir kodlarındaki her bir kod için toplam vergi miktarlarını E sütununda birer defa toplanarak yazılması D deki ve E deki toplamların birbirine eşit olduğunu kontrolde görmek istiyorum. Bunları hangi fonksiyonlarla yapabilirim. Yanılız bunu EXCEL fonksiyonlarıyla kullanmak durumundayım çünkü iş yerimdeki excelin VB ve makroları merkezden iptal edilmiş. örnek olsun diye ekli dosya gönderiyorum. İlgilenen arkadaşlara teşekkürler...

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
DÜÞEYARA fonksiyonu ile yapılmış olan ekteki örneği inceleyin.

merhaba Sayın leventm,
benim amacım aynı Gelir Koduna karşılık gelen Vergi Miktarlarını başka bir sutunda Toplamaktı ama bunları toplarken de aynı Gelir Koduna Karşılık gelen Sadece bir toplamın alınması gerekiyordu. ben bunu gelir kodundan iki sutun oluşturarak; Ã?rn: A ve B, A5'i B$1:B5 arasında, A6'yı B$1:B6 arasında aratarak =EÐER(EÐERSAY(B$1:B4;A4)>1;"";EÐERSAY(B$1:B4;A4)) Formülünü kullandım ve istediğim sonuca ulaştım. Formül yazımında hata yapmış olabilirim. ama formüldeki mantıktan yola çıkarak yaptım. Diğer formülleri yine ETOPLA ile yaptım. İlginize teşekkür ederim.