Altform

İki tablom var. Tablonun birinde ürettiğimiz ürün ile ilgili bilgiler var. Örneğin;boyu, çapı, rengi vb. özellikleri. Bir sorgu oluşturdum ve bu özelliklerden yararlanarak ürün kodunu oluşturuyorum Örn.. boyu 18 çap 10 ren Sarı olsun Kod 1810Sarı olarak oluşmakta. Diğer tabloda ise bu ürünler için müşterilere fiyat teklifi ve fatura düzenlemek için gerekli olan bilgiler var. Burada ikinci tablo birinci tablodan sadece Ürün kodunu alıyor ve Ürünlerimiz sabit değil. Yani boy Çap renk sürekli değişiyor. Fatura ve fiyat teklifi hazırlayabileceğim bit form oluşturuyorum ve Ürün fiyatı, Kodu, Toplam tutarı vb bilgileri içeren altform ile birlikte oluşacak. Bu form ve alt form İkinci tablodan veya ikinci tabloya dayalı bir sorgudan oluşacak. Ancak bu altform ile ikinci tabloya bağlı sorgu arasında nasıl ilişki kurabileceğim bilemiyorum. Yani alt formda her Ürün kodu gireceği zaman otomatik olarak ikinsi sorguya bağlı bir form açılsın oraya renk, boy, çap vb. özelliklerini yazayım ve bu işlem sonunda oluşan kod direkt altform da bulunduğum ürün kodu hücresine eklensin istiyorum

Yardımcı olacak veya fikir verecek arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
xp
merhaba! ben foruma daha yeni üye oldum. kendi sorunum için bilgi ararken sizin sorunuzu okudum. benim bir kaç gün önce yapamadığım fakat daha yeni bulduğum bir sorun. anladığım kadarıyla şunu söylemek istiyorsunuz: elimizde 2 ayrı tablo veya form olsun mesela (stok ve müşteri diye) stok formunun içinde 2 tane hücremiz olsun bunlar ürün kodu ve ürün adı. aynı şekilde ürün kodu ve ürün adı hücreleri müşteri formunun içindede bulunsun . şimdi siz stok formunun içine ürün kodunu girdiniz :1239584 ve ürün adıda :pil/kalem/9v . şimdi diğer formda ürün kodunu 1239584 yazınca ürün adı kısmına pil/kalem/9v gelmesini istiyorsuz. yapacağınız işlemleri ister sql komutu ile ister combobox ilede yapabilirsiniz. şimdi bir combobox (açılan kutu) seçin ve karşımıza otomatik olarak çıkan pencerede ilk kısmı seçin (açılan kutu, değerleri tablo ve kutudan alsın) ileri deyin, sonra bilgileri nereden almak istiyorsak onu seçin biz stok formundan alıcaz. sonra neyi alacaksak onu seçeceğiz, yani biz ilk önce urunkodunu seçeceğiz, sonra değeri bu alanda depola kısmına gireceğiz urukodu kısmına depolayacağız. şimdi aynı işlemi bide ürün adı için yapacağız . DİKKAT edilecek tek nokta depolama kısmına geldiğimizde onuda urunkoduna depolayacağız. inşallah faydalı olur. by.....