altkarakter

Kimya formülleri yazarken altsimge yazmak için biçim hücreler yazı tipine girip yazılan karakterin alt simge olmasını sağlayabiiliyoruz. Ama ben klavye kısayolunu kullanarak alt simge yazmak istiyorum. Mesela; ben H2SO4 yazarken Ctrl+Shift ve 2'ye basarak 2'nin ve Ctrl+Shift ve 4'e basarak 4'ün altsimge olmasını sağlamak istiyorum. Yardımcı olmanız dileğiyle..... Kullandığım office 2000 TR Pro

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bunun için şöyle yapabilirsiniz, örneğin bir hücreye H2SO4 yazın. Sonra bu hücredeki değerdeki önce 2 rakamını formül çubuğunda seçin ve yazı boyutunu küçültün daha sonrada 4 rakamını seçin ve yine yazı boyutunu küçültün.

Bu şekli uygulayarak buradada aşağıdaki sonucu elde ettim.

H2SO4

NOT:Ã?zür siz zaten bu yolu göstermişsiniz. Control+shift+2 gibi bir tuş kombinasyonu sanıyorum makro ile yapılabilir.

Ben bir şeyler buldum işinize ne derece yarar bilemiyorum Excel versiyonunuz ne olduğunu görebilse idim mesela benimkinde win 2003 te bir takım kolaylıklar var onu söyleyecektim Klavye kısa yolları gibi oradanda bakardınız

Unicode (Unicode: Unicode Konsorsiyumu tarafından geliştirilmiş karakter kodlama standardı. Her bir karakteri göstermek için birden çok bayt kullanarak Unicode dünyadaki neredeyse tüm yazılı dillerin tek bir karakter kümesi kullanılarak gösterilebilmesini sağlar.) karakterlerinin yanı sıra Simge iletişim kutusunu klavyenizde olmayan simgeleri girmek için kullanabilirsiniz.

Arial veya Times New Roman gibi genişletilmiş yazı tipi kullanıyorsanız, Alt küme listesi görünür. Varsa Yunanca ve Rusça (Kiril) dahil dil karakterlerinin genişletilmiş listesinden seçmek için bu listeyi kullanın.

Simge ekleme

1. Simgeyi eklemek istediğiniz yeri tıklatın.
2. Ekle menüsünden Simge'yi, sonra Simgeler sekmesini tıklatın.
3. Yazı tipi kutusunda istediğiniz yazı tipini tıklatın.
4. Eklemek istediğiniz simgeyi çift tıklatın.
5. Kapat'ı tıklatın.

Unicode karakter ekleme

Simge iletişim kutusunda Unicode karakter seçtiğinizde, simgenin karakter kodu Karakter kodu kutusunda görünür. karakter kodunu zaten biliyorsanız, Unicode karakteri bulmak için doğrudan Karakter kodu kutusuna yazabilirsiniz.

Karakter kodu kutusunda önceden görünen ad Unicode 3.0 standardında resmi karakter adıdır.

1. Unicode karakteri eklemek istediğiniz yeri tıklatın.
2. Ekle menüsünden Simge'yi, sonra Simgeler sekmesini tıklatın.
3. Yazı Tipi kutusunda, istediğiniz yazı tipini tıklatın.
4. ilk kutusunda, Unicode'u seçin.
Karakter kümesi İlk kutusunda Unicode seçeneğinden başka birşey seçerseniz sınırlandırılır. Ã?rneğin, Unicode'dan başka yerel kod sayfası seçerseniz, Simge iletişim kutusunda karşılık olarak azaltılmış karakter kümesi göreceksiniz.
5. Alt küme kutusu kullanılabilirse, bir alt kategori seçin.
6. Eklemek istediğiniz simgeyi çift tıklatın.
7. Kapat'ı tıklatın.

Notlar
• Simge iletişim kutusundan boyutu artırıp azaltabilirsiniz. İşaretçiyi çift başlı oka dönüşünceye kadar iletişim kutusunun alt sağ köşesine taşıyın ve istenen boyuta sürükleyin.
• Son kullanılan simgeyi Son kullanılan simgeler kutusunda simgeyi çift tıklatarak ve Kapat'ı tıklatarak hemen ekleyebilirsiniz.