anaformdan kayıt arama

Merhaba arkadaşlar ekteki dosyamda personel diye bir formum var . Bu forma eklediğim bir combobox altformdaki faaliyet_adı alanındaki değerleri göstersin ve ben bu comboxtan seçmiş olduğum faaliyetadına göre altformdaki kayıtları bana bulup göstersin. böyle birşey yapmam mümkün mü ? Cok uğraştım ve forumda aradım bulamadım.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
tablolarınızda tasarım eksikliği var. Bu yüzden bahsettiğiniz şeyi yapmak için öncelikle faaliyetadı adında bir tablo olmalı bence. Buraya faaliyet adları tanımlanmalı...Sonra bu tablodaki verileri nerden isterseniz ordan çağırabilirsiniz. Yukarıdaki açılan kutuda da bu verileri kullanacaksınız ve filtre ettiğinizde sadece o faaliyetlere ait kayıtlar gelecek. Siz bu faaliyetleri belirleyip bir tablo olarak ekleyin, sorunu çözelim birlikte.

Sayın mehmetdemiral;

Öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum.Söylediğiniz tablo tasarımını daha önce yapmıştım. Yalnız burda istenen şu; personel formumdaki ilk comboboxtan kişi seçildikten sonra o kişiye ait kayıtların personel alt formunda çıkması ve bu alt formdaki faaliyet adı alanına kişi için faaliyetlerin yazılması yani kişi faaliyet adlarını mutlaka personel alt formundan girmesi gerekiyor. Daha sonrada sormuş olduğum ikinci comboboxı ekleyip örneğin "kalker" faaliyetini kimlere düştüğümü altformda görmek istiyorum...

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Onu anladım ama bu faaliyet herkeste değişen bir faaliyet mi yoksa genel olarak yapılmış bir faaliyet tanımları tablosu olacak mı? Eğer faaliyet tablosu olursa bu altformdaki faaliyet alanının açılan kutu yapıp oradan liste şeklinde seçeceğiz faaliyeti. Böylece gruplama yapma şansımız olacak ve aynı faaliyeti yapanlar denildiğinde herhangibir yanlışlık ortaya çıkmayacak. Yoksa Ali'ye yazdığınız faaliyetin adı "kalker" iken Mehmet'e yazdığınız faaliyet "larker" yazılabilri. Çünkü k ile l tuşları yanyana. Bu yüzden bunlar her seferinde yeniden yazılmamalı çünkü daha sonra bir araya gelmelerini sağlayacaklar. Bilmem doğru mu anlamışım?

Sayın mehmetdemiral;

faaliyet adı alanına girilen faaliyetler herkes için farklı değil yani ahmet için kalker girildiyse aynı faaliyet mehmet içinde girilebilir. arama sihirbazını bende düşünmüştüm ama faaliyetleri başka bir tabloda tutmuş olsaydık vefaaliyetleri başka bir formdan girseydik aramaz sihirbazı işimize yarardı ve kullanıcı hatalı veri girmemiş olurdu ama burda kullanmayız arama sihirbazınız.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sayın arvas .. Bahsettiğim şey arama sihirbazı değil. Ben bu türden sihirbazları hiç kullanmıyorum ki.. Arama sihirbazını neden kullanacağız onu da bilmiyorum. Arma şunu yapabiliriz. Anlatmaya çalıştığım şey bir tabloya faaliyet adlarını bir şekilde gireriz. Sonrada istediğiniz herhangi bir formun herhangibir yerinde açılan pencere tasarlayıp satır kaynağı olarak da bu tabloyu gösterirseniz bu faaliyet adlarını seçebilirsiniz. Benim baştan beri anlatmaya çalıştığım buydu. Neyse ben bir örnek yapayım size de daha iyi anlayın..

Son düzenleme:
Sayın mehmetdemiral ,faaliyet adları alanı zaten personel_çed tablomda var ve bu alanı ayrı bir tabloya almadım çünkü personel formunu açtığımızda alt formdaki faaliyet adları alanından faaliyetlerin girilmesi gerekiyor.Arama sihirbazını ise personel formuna eklediğim bir comboxın kaynağında faaliyet adları yer alacaktı ve bu faaliyet adlarına göre altformda kayıtları gösterecekti.yinede siz anladığınız şekilde bir örnek yapabilirseniz sevinirim...

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sizin kurduğunuz yapı içerisinde bunu başaramadım. Yaklaşık 2 saat harcadım ama denetime uyan kayıt bulma yöntemini -ki siz bunu personel adının değiştiğinde olayına koymuşsunuz- faaliyet adı alanına uygulayamadım. Halbuki alt form ile bağlantı olmasaydı da yeni bir form açılsaydı bence bunu başarabilirdik. Aynı form içinde alt form olarak kullandığınız için aynı formda Faaliyet alanlarına göre bir filtreleme yapamadım. Yapıyı tamamen farklı kurmak lazım galiba... Biraz da okullar açıldı ya yoğunum ve yorgunum bu hafta.. Onun da etkisi oldu.. Üzerinde durfamadım. Kusura bakmayın. Diğer arkadaşlar da yardım etseler konu aslında oldukça basit bir konu...

Yinede teşekkür ediyorum sayın mehmetdemiral, diğer arkadaşlardan varsa yardımcı olabilecekler yazarlarsa sevinirim...

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
istediğin böyle birşey mi?

(dosya uzantısı 7z)

Sayın yeni54;
Şöyle söyliyeyim anaforma eklediğiniz combobox personel isimlerinin yazılı olduğu comboboxtan bağımsız olması gerekiyor. faaliyet adına göre ara etiketinin yanındaki comboboxtan "kalker" i seçtiğimde alt formda faaliyeti adı alanında kalker yazan kişileri göstersin bana. İsmi "zübeyde" ve faaliyet adı "kalker" olanı bul şeklinde birşey istemiyorum..

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
o zaman sql_duzenle deki personel = olan satırı iptal et.

Sayın yeni54 aşağıdaki kodda * karakterleri arasındaki kod satırını iptal ettim olmadı acaba farklı bir satırımı iptal etmeliyim....

sql = " select * from PERSONEL_çed " _
& " where 1=1 "
If Me!cbPersonel <> "" Then
****** sql = sql & " and personel = '" & Me!cbPersonel & "'" *******
End If
If Me!cbFaaliyetAdi <> "" Then
sql = sql & " and [FAALİYETİN ADI] = '" & Me!cbFaaliyetAdi & "'"
End If
Me.PERSONEL_çed_Altform.Form.RecordSource = sql
Me.PERSONEL_çed_Altform.Form.Requery

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
yildizli sat&#305;r ve y&#305;ld&#305;zl&#305; sat&#305;r&#305;n bir &#252;st ve bir alt sat&#305;rlar&#305;n&#305; sil.

Sayın yeni54;
if bloğunu ( 3 satır ) sildim yine olmadı.comboboxtan bir elemanı tıkladığımda altformda değişen birşey olmuyor...