Soru Analiz, Yinelenleri Kaldırma, Ay ve Yıl Bazlı Veri Süzerek Liste Oluşturma

Sebahattinnn

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Excel 2010 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03-11-2025
Bir analiz çalışmam mevcut değerli excel ustalarım. İşlerin kolaylığı için bu analizi sağlayabilirsem verim oranım inanılmaz artacak, sizden ricam çizelgemde yer alan sorunlarıma bakıp, derdime çare olabilirseniz çok sevirim. Özetle, yinelenen verilerim var, bunları yinelelenler olmadan bir liste oluşturup, bu liste üzerinden de kişi va tarih bazlı olarak analizleri getirmesini istiyorum. Emekleriniz için çok teşekkür ederim. Sağolun.

Ekli dosyalar

Sebahattinnn

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
03-11-2025
Kodu kendime uyanladım ama çok yavaş çalışıyor, bilgisayarım ruhunu teslim edecek gibi adeta. Nerede hata yaptım acaba? Yardımcı olurmusunuz? Ayrıca benim çalıştırmam yerine bu kod sekmeye girdiğim anda kendisi otomatik çalışabilirmi?

Kod:
Sub YuvarlatılmışDikdörtgen1_Tıkla()

Set G = Sheets("Genel Liste")
Set F = Sheets("Genel Liste")

Application.EnableEvents = False
F.Range("Y4:Y3000").ClearContents
Application.EnableEvents = True

ReDim dz(1 To 1)

For a = 2 To G.Cells(Rows.Count, "B").End(2).Row
    If WorksheetFunction.CountIf(G.Range("B2:B" & a), G.Cells(a, "B")) = 1 Then
        b = b + 1
        ReDim Preserve dz(1 To b)
        dz(b) = G.Cells(a, "B")
    End If
Next
F.Range("Y4").Resize(UBound(dz)).Value = Application.Transpose(dz)
End Sub

Sebahattinnn

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
03-11-2025
Burada yazdığım 2 leri 3 yapınca inanılmaz hızlı kod ama bu sefer b2:b5 te yazan benzer isimleri listede göstermiyor.

Kod:
For a = 2 To G.Cells(Rows.Count, "B").End(2).Row

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Özet tablo raporu kullanmanızı öneririm.

Sebahattinnn

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
03-11-2025
Yusuf Hocam şu anda öğrenmeye çalışıyorum, detaylarını inceliyorum, sağolun, sitede araştırırken sizin dediğiniz duruma denk geldim az önce, şimdide bakıyorum.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Basitçe şöyle yapabilirsiniz:
Ana tablonuzda bir hücre seçiliyken Ekle menüsünden Pivot Tablo seçeneğini seçin
İlk ekranda size veri kaynağını ve pivot tablonun nerde oluşturacağını soracak. Ana tablonuz düzenli olduğundan zaten orda tablonuzun tümü görünür. İlerde tabloda oluşacak değişikliklerde sıkıntı olmaması için tablonuzu Tablo Olarak biçimlendirmenizi öneririm. Böylece ver kaynağı olarak o biçimlendirilmiş tabloyu kullanıp, pivot tablo ver kaynağını sürekli güncellemeniz gerekmez.
Pivot tablo yeri olarak iki seçenek vardır ya yeni sayfa ya da mevcut sayfalardan biri. Siz aynı sayfada kullanacağınızdan mevcut sayfa seçeneğini seçin ve alt kısımda da pivot tablosunun konumlanacağı ilk hücreyi işaretleyin, örneğin X3 hücresi.
İleri deyince pivot tablo boş olarak oluşur. Ekranın sağında pivot tablonun başlıklarına göre belirlenmiş alanlar listesi görünür. Ordan Adı Soyadı'nı işaretleyin. Bu seçeneğin Satırlar kısmına ekleneceğini göreceksiniz.
Tekrar üst kısımda Adı Soyadı seçeneğini tıklayıp basılı tutun ve değerler kısmına sürükleyin. Zaten metin formatında olduğundan Say ADI SOYADI olarak görünecektir.
bu işlemleri yaparken X ve Y sütunlarında istediğiniz tablonun oluştuğunu görebilirsiniz.

241396

Sebahattinnn

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
03-11-2025
Çok teşekkür ederim Yusuf Hocam. Öğrenme ve uygulama işlemim çok daha hızlı olacak sayenizde. Çok sağolun. Emek verip detaylıca yazmışşınız, emeğinize yüreğinize sağlık.

Sebahattinnn

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
03-11-2025
Çok sağolun Korhan Hocam. Bağımlılık yaptı zaten bunlar, hep burdayım :)