arama butonu ile değer atama

arkadaşlar ben bir arama butonuyla aramak istediğim malzemenin ismininbulunduğu satırın q-r-s sutunlarına değer verbilmek istiyordum aynı malzeme birden fazla sayfada buluna biliyor ve aynı sayfada birden fazla satırdada buluna BİLİYOR bunu cost control sayesinde bunu yapabildik ancak burada bir eksiklik oldu şimdi malzeme ismi aynı ama türü farklı olan malzemelerde olluyor bunlara ayrı değer verebilirmiyim örnek dosyayı gönderiyorum orada bulunan 07-01 çalışma sayfasında ki A85 ile A88 hücresi aynı isimli malzeme ama A83 ve A 86 hücrelerine baktığınız zaman A83 hücresinden kablonun büzüşmeli tip olduğu A86 ncı hücreden ise geçmeli tip kablo olduğu anlaşılıyor şimdi buna benzer çeşitler var ancak bizim yaptığımız çalışmada A85 ve A88 hücrelerindeki yazı aynı olmasına rağmen aynı malzemenin farklı türleri fakat ben bunlara ayrı ayrı dğerler vermek istiyorum umarım anlatabilmişimdir bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Dosyanızı inceledim fakat verdiğiniz örnekler dikkat ederseniz birbirine uymuyor. Kelimeler arasında kimisinde boşluk var kimisi birleşik yazılmış. Bunları düzeltmediğiniz takdirde bu işlem baya bir zaman alacaktır. :hey:

sayın cost control verdiğim örnek arasında yazım farklılığı yok A83 ve A86 kablo başlığının tipini belirtiyor A85 ve A88 ise ebatlarını veriyor yazım farklılıkları yok bunlar ebatlar aynı fakat kablo başlıklarını tipi farklı olduğu için vereceğim değerlerde farklıolacak buna bir örnekte yine 07-01 sayfasında A105 ve A107 yine malzemenin farklı çeşitleri ancak A106 ve A108 aynı özelliklerde malzemeler bunlara vereceğim değerlerde farklı olacak tır

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Eminisiniz isterseniz sizin örneğinize göre aşağıdaki iki satırı inceleyin.

07-01 sayfasındaki A83 hücresindeki bilgi;
'20.3/35kV DAHİLİ YE3SV (N22XSY)- YE3SHSV (2XSEYFGbY) BÜZÜŞMELİ TİP

Yine aynı sayfadaki A86 hücresindeki bilgi;
'20.3/35 kV DAHİLİ YE3SV (N22XSY) - YE3SHSV (2XSEYFGbY) GEÇMELİ TİP

Dikkat ederseniz 35 kV kelimesinin arasında birinde boşluk var birinde yok diğer sayfalarınızı incelemedim. Neye göre bu iki satır kontrol edilecek ve değiştirilecek. Kriterlerinizin net olması gerekir düşüncesindeyim. :hey:

selam

yanlız dikkat ettiysen 07-01 sayfasındaki
A83 deki
20.3/35kV DAHİLİ YE3SV (N22XSY)- YE3SHSV (2XSEYFGbY) BÜZÜŞMELİ TİP

A86 dakı
'20.3/35 kV DAHİLİ YE3SV (N22XSY) - YE3SHSV (2XSEYFGbY) GEÇMELİ TİP

birisi geçmeli tip birisi büzüşmeli tip

bunlar kopyala yapıştır sistemiyle çalışıldığı için en azından kendi sınıfları içerisinde aynı örneğin büzüşmeli tipler için hepsi aynı dır yani 35kv bitişik arada boşluk yok

örneğin A56 il A83 ikiside büzüşmeli tip ikiside 35kv bitişik yazılmış tüm sayfalar içeirsinde CTRL+F ile arattım hepsi aynı hepsi bitişik

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Peki bu durumda tam olarak ne yapmak istiyorsunuz ?

tablomuzun şu anki haliyle tekrar aynı örneği vereyim 07-01 sayfasındaki A86 ve A88 hücrelerindeki malzeme isimleri aynı olduğu için değiştşr sayfasına '1x95s/16 mm² yazdığım zaman yazılışları aynı olduğu için hepsini değiştiryor ancak ben bunların 07-01 sayfasının A83 ve A86 hücresinden anlıyorum ki birisi büzüşmeli diğeri geçmeli bunlar farklı olduğu için ayrı ayrı değerler vermem gerekiyor ancak proğramın şu an ki haliyle ikisini birden değiştirebiliyorum ikiside geçmeli veya ikiside büzüşmeli olsaydı bi sorun yoktu ancak farklı oldukları için farklı değerler vermek isityorum

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Ekteki dosyayı incelermisiniz.

sayın cost control hazırladığınız dosyayı inceledidm elineize sağlık ancak 2 kriter yazınca çalıştıramadım acaba benmi proğramın çalışma mantığını çözemedim açıklayıcı bilgi verebilirseniz sevinirim

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Oluşturduğum makro şu mantıkla çalışıyor.

DEĞİŞTİR sayfasının A2 hücresine '20.3/35 yazıp enterlayın daha sonra B2 hücresinede BÜZÜŞMELİ yazıp enterlayın. C2-D2-E2 hücrelerinede değişecek değerlerin yerine yazdırılacak değerleri yazın ve DEĞİŞTİR butonuna basın vermiş olduğunuz bu iki kriterin içinde geçmiş olduğu satırların Q-R-S sütunlarına veriler işlenecektir. (Büyük-küçük harf duyarlıdır.) Eğer büzüşmeli yazarsanız çalışmaz.

sayın cost control çalışma mantığını anladım ancak bi yanlış anlaşılma var herhalde şimdi A83 ile A86 malzemenin cinsi A85 ve A88 ise malzemenin modeli oluyor yani bunu şu şekildede yorumlaya biliriz a83 ile a86 başlık gibi değerledirebiliriz başlıklarda bizim ayırt edici krterimiz oacak ancak değerleri başlığın altındaki malzemenin modeli alacak yani kırmızı yazılı olanların karşılığına değer yazıcaz bunları kalem olarak farz edelim A83 e kırmızı kalem diye far z edelim A86 ise siyah kurşun kalem ancak her iki kalem türünün de 0.7mm kalem ucu modeli var ve ben bu iki kaleminde 0.7mm olduğunu A85 ve A88 olduğunu görüyorum
örneğin
A83 kırmızı kalem olsun
A86 siyah kalem olsun

A85 0.7mm uc kalınlığında olsun.
A88 de 0.7mm uc kalınlığında olsun .
şimdi ben değerleri 0.7 mm uc kalınlığının karışına denk gelen q-r-s sutunlarına yazıcam

benim ilk gönderdiğim dosyada her ikiside 0.7mm ancak birisi kırmızı kalem ucu diğeri siyah kalem ucu birbirinden farklı ve ben bunlara farklı değerler vermek istiyorum ilk gönderdiğim dosyada her ikisinede aynı değeri veriyor sizin en son gönderdiğiniz dosyada ise başlıklara değer vermemi sağlıyor ancak ben başlıklara değil başlığın altındaki malzemelere değer vermek istiyorum onların karşısında da kırmız yazılı değerler var zaten
not:kalem örneğini bne şimdi yazdım gönderdiğim dosyada kalem öreneği yok belki daha net anlaşılır diye bu örneği verdim

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Üstteki mesajımdaki dosyayı güncelledim incelermisiniz. :hey:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Ekteki dosyada gerekli düzeltmeleri yaptım incelermisiniz.