ARAMA makrosu..

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 -TR
Office 2003 -ING
Office 2007 -ING
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29/11/2020
Merhabalar,

Bir DATA sheetim var. Bu DATA üzerindeki M kolonun her satırını bir numara aralığına girip girmediği konusunda arama makrosu yapmasını istiyorum. Fakat DATA ya devamlı olarak sistemden yeni eklenen verileri kopyalıyorum. Bu durumda LIST deki her satırı BUL ikonunu tıkladığımda sayması belki zaman alabilir. Bunun için belki yeni bir sheet bulduklarını koplamak belki faydalı olabilir.

Benim amacım kişilere tanımlanan bu numaralar ile DATA nın M kolonunda kullanılan numaralar dışında kalan numaralar. Yani kullanılmayan numaralar lazım. DATA da hep kullanılan numaralar mevcut. Bu numaraların dışında kalan kimlere ait olduğunu bulan bir makro yazılımı istiyorum esasında.

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 En 64 Bit
20-03-2024
Fly_butterfly,

Sorunuzda bir karmaşa mevcuttur.
Bul dediğinizde "Data" sayfasının "M" sütunundaki makbuz noları "List" sayfasın "F,G" sütununda aranacak. Bulunursa problem yok, bulunamazsa "Bul" sayfasına yazılması ve "List" sayfasından başlangıç ve bitiş mbz noları gelmesi gerekir diyorsunuz.

Altını çizdiğim işlemin nasıl olmasını beklersiniz!

Yada soruyu mu yanlış anladım. Eğer yanlış anladıysam soruyu biraz daha açarmısınız.

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 -TR
Office 2003 -ING
Office 2007 -ING
29/11/2020
Evet öyle olmuş maalesef..

Þöyle özetleyebilirim.

LIST deki F-G de tanımlanan numaralarının her şekilde kullanılması gerekiyor. DATA daki M sütünundaki bilgilerin bunun doğruluğun teyidi olmaktadır. Burada istediğimi tam ifade edemeyebilirim ama bu yakın bir fikrim var.

LIST F-G arasındaki tanımlanan numaraların başka bir sheette tek tek listeleyebilir miyiz. Eğer olursa DATA M deki her numara buradan aranacaktır. Oluşturulan yeni sheetteki numaralardan açıkta kalanı BUL H hücresine yazdırılıp bu numaranın da LIST F-G deki numara karşılığının getirilmesi olabilir belki.

Belki varolanları bulmak kolay olur ama olmayanları bulmak biraz ifade dışı olduğundan istediğimi tam ifade edememiş olabilirim.

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 En 64 Bit
20-03-2024
Fly_butterfly,

Ekteki dosyayı incelersiniz.

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 -TR
Office 2003 -ING
Office 2007 -ING
29/11/2020
Teşekkürler.,..

Galiba ben istediğimi iyi açıklayamadım. Dosyayı güncelleyerek ekledim. Bu sefer daha net oldu diye düşünüyorum.

1. LIST ve DATA sheetlerini kullandığım sistemden alınıyor.
2. LIST de tanımlı numaralar LISTDATA sheet içerisinde örnekteki gibi otomatik olarak oluşturulması gerekiyor.
3. BUL sheet içindeki BUL ikonuna basıldığında
a. Ã?ncelikle LIST üzerindeki tanımlı numaraların LISTDATA da listelenecek
b DATA üzerindeki numaralar LISTDATA üzerinden tektek taranacak. Bulunan numaralar yanına bir 0 veya 1 (0= Makbuz no var, 1=Makbuz no yok ) değeri yazdırılacak.
c. BUL sheetindeki BUL ikonuna tıklanıldığında 1 olan numaralar H kolununa sıralandırılacak.
d. BUL daki H kolununa gelen numaraların LIST üzerindeki hangi aralığa denk düştüğünün gösterilmesi gerekmektedir.

Galiba biraz karışık gibi gözüktü.

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 En 64 Bit
20-03-2024
Merhaba,

Ekteki dosyayıo inceleyiniz.

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 -TR
Office 2003 -ING
Office 2007 -ING
29/11/2020
çok çok çook teşekkür ederim. Gerçekten çok iyi bir çalışma olmuş...

Üzerinde çalışıyorum şimdi.

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 -TR
Office 2003 -ING
Office 2007 -ING
29/11/2020
Arkadaşlar..

Bu uygulama ile muhasebe ve financıların takip işlerini kolaylıkla uygulayabileceklerini düşünüyorum.
Neler yapılabilir diyecekseniz. Bununla müşteri temsilcilerine ve tahsilatçılara kesilen makbuzların takibini kesilmeyen makbuz numaralarını bulmaya yarayabilir. Ayrıca da fatura takibi kesilmemiş fatura numarası gibi uygulamalarda kullanılabileceğini düşünüyorum. Tabiki kendinize göre uyarladığınızda ....

Herkese kolay gelsin..

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 -TR
Office 2003 -ING
Office 2007 -ING
29/11/2020
Sevgili Dost

Ekte dosyanın verileri yerleşmiş hali var. Fakat bul komutunda data var olan tüm numaraları yok gördüğünden bul listesine yazıyor. Aslında yazmaması lazım.
Ã?rnek DATA M2 25723 ve sonrası numaralar BUL H7726 ve sonrasıda mevcut, aslında olmaması gerekiyordu.

Sanki LIST deki tüm başlangıç ve bitiş numaralarını sıralamış gibi gözüküyor.