Aşırı formülüzasyondan ve çok satırdan dolayı donma problemi

mehmet6006

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
19-10-2025
Merhabalar,

Yaklaşık 15.000-20.000 satırlı bir "başvurular" olarak adlandırdığım excel sayfasından belirli koşullar altında excelin diğer sayfalarına veri çekmem gerekiyor. Çektiğin sayfalar genelde 15-20 sütünlü ve yaklaşık 4.000-5.000 satırlı sayfalar. Toplam excelim ise formüllerle dolu toplamda 7 sayfa. Bu sayfaların hemen hemen her satırı aşağıdaki dizi formülü bulunmakta:

{=EĞERHATA(İNDİS(Kuruluş;TOPLAMA(15;6;SATIR(DOLAYLI("1:"&SATIRSAY(Kod)))/((Kod="İsmi Ahmet Olanlar")+(Kod="İsmi Mehmet Olanlar"));SATIRSAY($1:36)));"") }

Burada anlayacağınız üzere "Kod" ve "Kuruluş" isimler tanımladım.

"Kuruluş"="KAYDIR(Başvurular!$D$3;;;k;1)" olarak,
"Kod"=KAYDIR(Başvurular!$C$3;;;k;1)
"k"=MAK(EĞERHATA(KAÇINCI("zzzzz";Başvurular!$C$3:$C$9962);1);EĞERHATA(KAÇINCI(9^9;Başvurular!$C$3:$C$9962);1)) olarak tanımlıdır.

Bu dizi formülü ve tanımlamalar yine buradan yardım alarak tanımladığım ve gerçekten çok işime yarayan formülüzasyonlar. Yanlız satır sayısı ve formulleri kullandığım sutunlar arttıkça excel işlemciyi çok kastığından donma yapamaya başladı ve kullanılamaz hale geldi.

Benim bu durumu aşmam için bana ne önerirsiniz? Yüksek satırlı excellerde yukarıdaki formüllerle rahatça çalışma yapmam için ne yapmam gerekiyor? Ya da bunlara alternatif başka bir formül mü gerekiyor?

Not: Excel 2016 kullanmak durumundayım. Kurum bilgisayarı olduğundan maalesef uptade yapamıyorum. Bir de kullanılacak excel one drive üzerinden 10-15 kişinin kullanımında olacaktır.

Teşekkür ederim.

mehmet6006

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
19-10-2025
Konu günceldir. Yardımcı olabilecek var mı?

mehmet6006

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
19-10-2025
Kusura bakmayın konuyu hortlatmak istemem ama zor durumdayım. Önerisi olan var mı?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Ben olsam böyle bir dosyada yardımcı sütunlar kullanırdım. Böylece karmaşık formüller yerine daha hızlı sonuç veren DÜŞEYARA-ETOPLA-ÇOKETOPLA-ÇOKEĞERSAY vb.. formüller ile sonuca giderdim.

Ayrıca bu tarz dosyalarda veri girişi anında hesaplama yapılması dosyayı çok kasar. Bunu engellemek için hesaplama yöntemini ELLE şeklinde ayarlayarak performans artışı sağlayabilirsiniz. Sonuçları görmek istediğinizde F9 tuşuna basabilirsiniz. Ya da dosyayı kayıt edebilirsiniz.