aynı formda birbiriyle bağlantılı 2 açılan kutu

Excel Vers. ve Dili
2000 türkçe
Merhaba , benim bi sorunum var. 3 saat uğraştım ve pes ettim.
Formumun üzerinde 2 adet açılan kutu var. 1. kutudan malzemenin Grup Adı’nı seçiyorum. 2. kutudan , 1. kutuda seçmiş olduğum Grup Adı’na sahip malzemeleri görmek ve seçim yapabilmek istiyorum. Bu şekilde aynı form üzerinde , alt alta , farklı 8-10 seçim yapabilmem lazım.
Forumda bu soruna benzer soru-cevapları okudum ama kendi konumla ilgili çözümü bi türlü oluşturamadım.

Yardımlarınızı bekliyorum..

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Çözememeniz normal. ;)

Malzemeleri guruplarını malzeme adları ile ilişkilendirmeniz gerek. Parça adı tablonuzdaki grup adı sayı değerinde olmalı ve malzeme gruplarındaki verilerle bağlanmalı..

Excel Vers. ve Dili
2000 türkçe
Sayın Taruz Merhaba

tam olarak yapmak istediğim, aynı form ekranında alt alta 10 farklı satırda secim yapabilmek(mesela, 1. satır “ana basınç valfi—ana basınç valfi civatası”, 2. satır “basınç tüpü uzun rekor”) ve bu yaptığım seçimlerin aynı Otomatik Sayı ile “kullanılan malzeme” tablosuna kaydedilmesi.

formu kapatıp tekrar açtığımda bu sefer yapacağım 8 farklı satırdaki seçimleri bir başka otomatik sayı ile yine “kullanılan malzeme” tablosuna kaydedilmesi.

Programın genelini şöyle izah edebilirim; biz şanzıman revize ediyoruz. Şanzıman üzerinde farklı bölümler yani gruplar ve bu gruplardan mesela 1. grubun içinde 20, 2. grubun içinde 50 kalem malzeme var. Revizyon ettiğimiz bir şanzıman ile ilgili kayıtları girerken bu grup ve parça isimlerini girmemiz lazım. Bazen bi şanzımanın 3 grubunda 30 farklı isimde malzeme değiştiriyoruz. Aynı form üzerinde bütün bu malzemeleri açılan kutulardan seçerek işaretleyebilmem lazım. 30 satır 30 farklı grup/parça adı seçimi , ama tek bir otomatik sayı altında. Ve bu girişler “kullanılan malzeme” tablosuna kayıt edilecek.

İlginize şimdiden tşk.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba...

Çok karışık ve zaman alıcı olduğunu söyleyebilirim. Hazırladığınız örnekte üzerinde çalışmaya uygun değil.

Ama size şunu söyleyebilirim; olay yine ilişkilendirmelerde bitiyor. Tablo yapınızı yukarıda anlattığınız düzene göre oluşturursanız, kayıt yaparken parça grubunu seçtiğinizde diğer metin kutularına ilgili malzemeler kendiliğinden yerleştirilir.

Aşamalarda yardımcı olmaya çalışırım.