Soru Aynı numarada uyarı verme

Excel Vers. ve Dili
2007
Arkadaşlar merhaba, aşağıdaki kod ile bir fatura kaydı yapacağım. Yardım istediğim konu şu;

1- aynı kodu yanlışlıkla 2 kez çalıştırdığımda alt alta tekrar yazıyor textbox1 e yazdığım fatura no eğer değişmemiş ise güncellemek istiyormusunuz diye sora evet dersem aynı satıra güncellese.
2- textbox2 ye girdiğim ünvanı yazarken önceden girdiğim bir ünvan ise seçebilsem ve diğer textboxları kendisi doldursa. Yardımınızı bekliyorum.

Private Sub CommandButton1_Click()
Sayfa2.Select
Range("A2").Select
Do While Not IsEmpty(ActiveCell)
ActiveCell.Offset(1, 0).Select
Loop
If Range("A2").Value = "" Then
Range("A2").Value = 1
Range("A2").Select
Else
ActiveCell.Value = ActiveCell.Offset(-1, 0) + 1
End If
ActiveCell.Offset(0, 1).Value = TextBox1.Text
ActiveCell.Offset(0, 2).Value = TextBox2.Text
MsgBox ("Kayıt Tamamlandı")

End Sub

askm

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2010-2016
Örnek dosya eklerseniz yardımcı olmaya çalışalım.
Textbox2 yerine combobox eklerseniz oradan seçim yapabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2007
Arkadaşım çok teşekkür ederim. Ancak şöyle bir sorun var güncelle dediğimde güncellemiyor altına tekrar aynı fatura numarası ile giriş yapıyor. yani aynı fatura numarasında farklı bilgiler olamayacağıdan bir sorun birde combobox a a yazınca a firması diye tanıyor ancak onu seçtiğimde alttaki bilgileri de otomatik tablodan almasını istiyorum. Yardımın için çok teşekkür ederim bu arada.

Diğer, Adres, Vergi dairesi gibi bilgiler için kullanacağım bu kodları onları çözümü bulunca ona göre düzenleyeceğim. Tabiki fatura numarasını almicak otomatik ama yöntemi öğrensem ayarlamasını yaparım.

Son düzenleme: