aynı olan verileri otomatik toplama

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Excel Microsoft 365 için MSO
merhaba iyi çalışmalar
excelden şöyle bir örnek vereyim A sütünunda en verisi, B sütünunda boy verisi, C sütünundad kalınlık verisi, D sütünundada adeti yazılı olan bir dosyam var diyelim
eni boyu ve kalınlık verisi aynı olanları adetleriyle toplamak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim
teşekkürler

tugkan

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
Türkçe 64 BIT
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
16-10-2025
Excel'de bu tür verileri birleştirip toplamak için PivotTable kullanmak oldukça etkili bir yöntemdir. İşte adım adım nasıl yapabileceğin:

1. Verilerini Seç: Tüm veri aralığını seç.
  2. PivotTable Oluştur: Ekle sekmesine git ve PivotTable seçeneğine tıkla. Çıkan pencerede verilerini ve PivotTable'ın yerleştirileceği yeri belirle.
  3. PivotTable Alanları: PivotTable alanlar penceresi açıldığında, En, Boy ve Kalınlık alanlarını Satırlar bölümüne sürükle.
  4. Adet Alanı: Adet alanını Değerler bölümüne sürükle. Varsayılan olarak, bu alan TOPLA fonksiyonu ile ayarlanacaktır.
PivotTable bu işlemleri otomatik olarak yaparak, aynı en, boy ve kalınlık verilerine sahip olan satırları birleştirip adetlerini toplayacaktır. Bu yöntem verilerinizi özetlemenizi ve analiz etmenizi oldukça kolaylaştırır.

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Merhaba,
ÇOKETOPLA formülünü kullanabilirsiniz.