Aynı Olanı Bulup Karşısındakini Yazmak

Excel Vers. ve Dili
Türkçe - 2003
Kolay gelsin Elimde iki sütunlu bir belge var Buna sayfa1 Diyelim, Sayfa2 de de Sayfa1 in A1 sütununda bulunan bazı değerler var (değerler aynı).
Sayfa2 A1 deki değeri Sayfa1 A sütununda arattırıp Karşısındaki değeri Sayfa2 B2 hüçresine yazdırmak istiyorum. (Sanırım biraz karışık oldu)
Bunu Nasıl yapabilirim EGER ile olmuyor DÜÞEYARA ile olmuyor. nasıl yapabilirim bunu ???

SAyfa2 B2'ye
=+DÜÞEYARA(Sayfa2!A1;Sayfa1!A1:B100;2;YANLIÞ)

yazınca işinizi görmedi mi?

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

Dosyanızı ekleyebilirmisiniz.

Düşeyara ile olmalı

Excel Vers. ve Dili
Türkçe - 2003
Tamam oldu Yukarıdaki formulde ben bir yanlışlık yapmışım formul çalışıyor teşekkürler...

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Dosyayı incele

Sayfa 1 deki B2 hücresinin değerini değiştir Sayfa2deki B1 hücresini incele. Diğer kısımları sen kendine uyarlayabilirsin.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Serpily cevap vermiş ben görmemişim. İyi çalışmalar MetalCrack

Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03-03-2022
Serpily' Alıntı:
SAyfa2 B2'ye
=+DÜÞEYARA(Sayfa2!A1;Sayfa1!A1:B100;2;YANLIÞ)

yazınca işinizi görmedi mi?
arkadaşlar yeni bir konu açmaktansa burada sormayı uygun gördüm, aklıma takıldı;
1 =+düşeyara daki "+" işaretinin anlamı nedir,
2 düşeyara yanlış bilmiyorsam sayısal olarak arattığınız bir değerin karşılığına gelen değeri buluyor. bunun tam tersini, yani sözel bir ifade aratacaksınız buna karşılık gelen sayısal değeri gösterecek fonksiyon hangisidir ?

1. =+düşeyara daki "+" işaretinin anlamı :
Excel de formul girecekseniz = le veya + ile başlarsınız. Excel sizin için + nın önüne = koyarak kafanızın karışmasını sağlar. Yani = yazmışsanız + yazmaya ihtiyacınız yok.

2. düşeyara nın sayısal sözel diye bir ayrım yaptığını sanmıyorum.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
1- + işaretinin hiç bir anlamı yoktur, silinebilir. Bazen bende = işaretini yazmaya üşenip + işareti ile formülü yazarım, Eğer bir hücreye + ile formül yazarsanız Excel = işaretini başına otomatik olarak koyar.

2-Düşeyara fonksiyonu sayısal veya sözel ayırımı yapmaz, burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey Düşeyara fonsiyonunun, karşılığı bulunacak verinin sadece sağ tarafında çalışmasıdır. Yani soldan veri getiremezsiniz. Bunun için indis ve kaçıncı işlevlerini kullanmanızı öneririm. Bir örnek için aşağıdaki linki inceleyin.

http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=2359&highlight=indis