Soru AYNI OLMAYAN, ANCAK BENZER OLAN HÜCRE DEĞERLERİ İÇİN VLOOKUP

ttb

Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22-11-2023
Merhaba, yardımcı olan arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Çalıştığım iş yerinde satış danışmanları izinli olduğunda, ilgili danışman yerine müşterisine destek olacak bir yedek danışman bulunuyor. Müşteri adedi binlerce.

Zamanında bir excel tablo düzenerek, hangi müşterinin yedeğinin kim olduğu yazılmış; ancak bu tablonun düzenlendiği zamandan bu güne kadar bir çok yeni müşteri eklendi, bir kısmi ise çıktı.

Kullandığımız satış programından mevcut müşterileri ve danışmanları raporlayabiliyorum. Bu rapora bir sütun açıp, yedek danışmanları da ekleme isyorum; ancak yedek danışmanlar için düzenlenmiş olan eski excel tabloda müşteri isimleri kısa yazılmış. Yani sistemden çektiğim raporda müşteri adı "Ahmet Mehmet ve Oğulları Anonim Şirketi" şeklindeyken, eski excelde "Ahmet Mehmet Oğ. A.Ş." şeklinde. Bu nedenle vlookup kullanamıyorum.

Şöyle bir şey yapmak mümkün mü? Ekli tabloda ilk sheette B sütununda yer alan tedarikçi adları ile ikinci sheette yer alan tedarikçi adlarını karşılaştırıp, ilk 5 hanesi tutuyorsa, ikinci sheetteki "satış danışmanı yedek" başlıklı sütunda karşılık gelen ismi alıp, ilk sheetteki ilgili hücreye taşısın.

Umarım net olarak anlatabilmişimdir. Tekrar teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365-Türkçe
23.02.2022
Birkac gun once benzer birsey sorulmustu\

ttb

Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
22-11-2023
Birkac gun once benzer birsey sorulmustu\