AYNI SİPARİŞ NOLU ÜRÜNLERİ TEK SİPARİŞE ÇEVİRME

Excel Vers. ve Dili
basit excel
Merhabalar...

Tablomda Aynı sipariş nolu birden fazla veri var bu tabloyu sipariş no ya göre sadeleştirip ayrı ayrı tablolar yapmak istiyorum.
Pivot table ile yaptım fakat işimi görmüyor....formül ile yapabilirseniz sevinirim
Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
Ekte örnek bir tablo koydum.

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365
Merhaba,

Pivot tablo işinizi görmüyor demişsiniz ancak, dikkatinizi çekmek istediğim bir özellik daha var:

Pivot tablo oluşturduktan sonra, her sipariş için tablo AYRI sayfalarda olacak şekilde düzenleyebilirsiniz.

Yani pivot oluştuktan sonra, tek hamlede, örneğin 150 farklı sipariş varsa, 150 sayfaya ayırabilirsiniz.

İlgili makale linkini paylaşıyorum, detaylı anlatıma göz atabilirsiniz.

Makale link - Pivot Tablo ile Ayrı Sayfalara Yazdırma

Umarım faydalı olur,
Selamlar,
A.G.

Excel Vers. ve Dili
basit excel
Merhaba...

Ayrı ayrı listelediğimde her sipariş koduna ait 8 satır var bu satırların yerleri sabit. Bu sabit hücreleri farklı bir sayfada faturaya çevirip çıktı alıyorum.
Pivot tabloda hücre yerleri sabit olmadığı için faturaya aktaramıyorum. Aynı şekilde her sipariş için farklı sayfalar oluştuğunda ortada çok fazla değişken oluyor ve bu sipariş kodlarına ait faturayı oluşturmam çok daha zorlaşıyor.

Sizden ricam resimde görüldüğü gibi sipariş kodlarına göre ayırmama yardımcı olmanız.

Teşekkürler

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2003 tr + office 2010 tr 32bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13-06-2024
Neden fotoğraf yerine üzerinde çalışılabilir zemin olarak dosyanın kendisini bir dış servera yükleyip linkini paylaşmıyorsunuz ?

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Merhaba...

Ayrı ayrı listelediğimde her sipariş koduna ait 8 satır var bu satırların yerleri sabit. Bu sabit hücreleri farklı bir sayfada faturaya çevirip çıktı alıyorum.
Pivot tabloda hücre yerleri sabit olmadığı için faturaya aktaramıyorum. Aynı şekilde her sipariş için farklı sayfalar oluştuğunda ortada çok fazla değişken oluyor ve bu sipariş kodlarına ait faturayı oluşturmam çok daha zorlaşıyor.

Sizden ricam resimde görüldüğü gibi sipariş kodlarına göre ayırmama yardımcı olmanız.

Teşekkürler
Bu işlemi fatura kesmek için yapıyorsanız neden ayrı ayrı listelemeye çalışıyorsunuz. Sonuçta ayrı listelediğinizde fatura sayfasına aktarmak için yine ayrı ayrı hücrelerle uğraşacaksınız. Bunun yerine fatura sayfasına istediğiniz siparişin aktarılması daha doğru olmaz mı?

Excel Vers. ve Dili
basit excel
Bu işlemi fatura kesmek için yapıyorsanız neden ayrı ayrı listelemeye çalışıyorsunuz. Sonuçta ayrı listelediğinizde fatura sayfasına aktarmak için yine ayrı ayrı hücrelerle uğraşacaksınız. Bunun yerine fatura sayfasına istediğiniz siparişin aktarılması daha doğru olmaz mı?
Excelim çok iyi olmadığı için fazla mantık yürütemiyorum isterseniz size orjinal dosyamı göndereyim bir inceleyin.
Sizin dediğiniz gibi fatura sayfasına istediğiniz siparişin aktarılması daha doğru olur fakat onu nasıl yapacağımı bilmiyorum...

n11-HB A4 FATURA.xlsm - 215 KB

Programımın amacı.......
N11 üzerinden yaptığım satışlarım için otomatik fatura yazdırmak.

Programımın çalışma prensibi...
1. N11 satış platformundan siparişleri excele aktar diyorum ve gelen excel deki siparişler sayfasını kopyalayıp programım üzerindeki kargo yapıştır sekmesine yapıştırıyorum

2. Ana sayfa ya siparişlerim özet olarak geliyor ve fatura bas düğmesine bastığım zaman program otomatik olarak faturamı basıyor ama sipariş koduna göre ayıramadığım için faturamı tek ürüne göre yazdırabiliyorum .

Örnek olarak örnek dosyamdaki 6-7 ve 8 inci sıradaki siparişlerin hepsi 1 kiişiye ait fakat ayırma işlemini yapamadığım için bu üçünü tek faturaya koyamadım

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Örnek dosyanızla asıl dosyanız aynı yapıda olmadığından çok yüksek ihtimalle örnek dosyaya göre verilmiş çözümü asıl dosyanıza uyarlayamayacaktınız.

Asıl dosyanız bayağı karışık bir durumda . Daha sadece ve düzenli bir yapıya kavuşturmak gerekiyor. Ben biraz uğraştım ve ekteki dosyayı oluşturdum. Bu dosyada eksik kalan birkaç yer var. Örneğin hizmet bedelinin her sipariş için nasıl belirleneceği, KDV oran ve tutarlarının faturaya nasıl yansıtılacağı ve alttaki indirim vs kod bilgileri gibi.

Dosyada A4 Fatura sayfasındaki listboxtan seçim yaparak durumu inceleyip eksik kısımların nasıl düzeltileceğiyle ilgili yol gösterirseniz tamamlayabiliriz. İlave edilecek şeyler varsa onları da belirtebilirsiniz.

Dosyadaki Ana sayfa ve 1 adlı sayfaların ne işe yaradığını bilmediğimden işlem yapmadım.

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
%15 komisyon nedir, birileri bu hırsızlara bir dur demeyecek mi? Oturdukları yerden hiç bir şey yapmadan bu kadar komisyon. Telefon şirketlerinin ilk 10 sene insanları soyup soğan çevirdikleri gibi. Ne kargoya karışıyorlar, ne iadeye karışıyorlar, gönder 5-10 lira kargo ücreti, müşteri keyfine göre canı sıkılsın sipariş kabul etmesin iade kargo 5-10 lira kargo. Satan insanların bu soyguncuların kazandığının dörtte birini kazandığını bile sanmıyorum, satış yapabilmek için fiyatı düşük tutmak zorunda kalıyorlar.

netzone

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
🅾🅵🅵🅸🅲🅴
⎝365 64 Bit 𝙏𝙍⎠
🆆🅸🅽🅳🅾🆆🆂
⎝10 64 Bit 𝙏𝙍⎠
12-09-2027
%15 komisyon nedir ...
Merhaba,
Maalsef %15 le de yetinmiyorlar kimi ürünlerde (cep telefonu aksesuarı gibi) %30 komisyon alınanlar var :(
Aslına bakarsanız rekabet içinde olsa Mağazası olan kişilerin kar marjı pek de değişmiyor zira belirttiğiniz gibi pazar alanına verdiği komisyon, kargo bedeli v.s. bir çok giderleri var. Bu giderleri alınan ürüne fazlasıyla ekliyorlar, tabi burada zarara uğrayan taraf her zaman olduğu gibi son kullanıcı oluyor, 3 liralık ürüne 10 lira vermek zorunda kalıyorlar..
Keyfe keder iade edenlerin dışında kaliteli hizmet/ürün sundukları taktirde, dükkanlarında bulunan bir tabağın kırılması yada bir ürünün raf ömrünün dolmuş olması sebebiyle uğrayacakları zararla eş tutabilirsiniz. Ticaret her zaman kar getirmeyebilir.
Gerçek yada sanal farketmeksizin aracıların kazancının her zaman yüksek olduğu da bir gerçek.
İyi çalışmalar.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Lütfen profilinizde excel sürüm bilgisini güncelleyiniz.

"basit excel"

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
"basit excel" diye bir excel sürümü yok yalnız ;)

netzone

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
🅾🅵🅵🅸🅲🅴
⎝365 64 Bit 𝙏𝙍⎠
🆆🅸🅽🅳🅾🆆🆂
⎝10 64 Bit 𝙏𝙍⎠
12-09-2027
Profilimde zaten excel sürümü basit excel
Merhaba,

Korhan Bey size değiştirmeniz gereken yeri işaret etmiş. Sorularınıza doğru çözümler alabilmeniz için versiyon bilgisi gerekli.
Versiyonlar arasında formül - kod uyumsuzluğu olabileceği gibi. Performans açısından yetersiz ve uzun kodların gereksiz yere yazılmaması ve zaman kaybı olmaması için Excel versiyonunuzu belirtmeniz gerekli.

İyi çalışmalar.