Aynı Tabloda 2 Otomatik Sayı Alanı

Aynı tablo içinde 2 tane otomatik sayı alanı kullanmam gerekiyor fakat access buna izin vermiyor. 1. si diğer bi formla ilişkiyi sağlıyor. 2. si ise otomatik kayıt nosu için kullanılacak. Öneri bekliyorum arkadaşlar...

Merhaba,

1.Birinci Otomatik Sayı değerini normal şekilde ayarlayın.

2.İkinci Otomatik Sayı alanının alt bölümde bulunan Genel/Alan Boyutu değerini "Yineleme Kimliği" olarak,
Genel/Sıralı bölümünüde "Evet (Yineleme Yok)" şeklinde ayarlarsanız tablonuzda veri türü Otomatik Sayı olan iki değer atayabilirsiniz.

Kolay Gelsin

teşekkürler icetiner fakat 2. otomatik sayı alnına hexadecimal gibi bir sayı sisteminden değer atıyor yani bildiğimiz sayı gibi değil

Konuyu biraz daha açayım 1. otomatik sayı ürün tablosu ile müşteri tablosu arasındaki bağlantıyı sağlıyor. 2. oto. sayı alnı ise ürüne verilecek arıza nosunu tutacak. Normalde 1. alanda bunu tutuyor ama aynı kişiye girilen birden fazla ürünün nosuda aynı oluyor yani buda işimize yaramıyor.
Bana 1. alan ilişkiyi sağlayacak 2. alanda o ürüne yeni değer atayacak bi sistem lazım...

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın alibahadir

Her ne kadar daha önce bu konuyla ilgili cevabı Jale hanım eklemişse ersen arkadaşımız da tekrarlamışsa basit bir örnekle istediğiniz cevabı veriyorum. Lütfen soru sormadan önce forum içinde üst taraftaki kırmızı ara düğümesini kullanarak arama yapınız. Eğer otomatik sayı diye arama yapmış olsaydınız sonuca daha önce kavuşmuş olurdunuz

İyi çalışmalar :(

sayın modalı arkadaşım forumda yeniyim aklıma gelmemişti teşekkür etmekle beraber maalesef işimi görmedi diyorum çünkü örneğindeki sayı alanı kendisi artmıyor yani varsayılan değer 0 vermişşin. Oysa benim istediğim şu 2 tane otomatik artan alan olacak ve ben bu alanlara değer girmeyeceğim.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın alibhadir,

Nasıl artmıyor, üçüncü metin kutusuna yeni bir veri girinci iki metin kutusu da otomatik olarak artıyor. frmTablo1 den verileri girmeye bir başlayın o zaman görün ne olduğunu. Daha hazır örneğe bakmayı bile bilmiyoruz!

Formdan eklemek gerekiyormuş pardon yeni gördüm ama tablodan kayıt ekleyince olmuyor ondan yanılmışım. Fakat üslubun yanlış...