Aynı veri iki tabloya da yazılsın

Yapmak istediğim çalışmada iki tablom var biri "müsterilerimiz" adında diğeri "bilgi formu" adında müsterilerimiz ve bilgi formu tablolarında aynı olan alanlar var musteri no, musteri adı, ünvanı, vergi numarası gibi. benim yapmak için uğraştığım fakat yapamadığım şeyse örneğin bilgi formunu doldururken musteri adını yazayım eğer oyle bir müsteri varsa müsterinin kalan bilgilerini bilgi formun tablosunda otomatik tamamlasın, o isimle musteri yoksa müsterilerim tablosuna o müsteriyi kaydetsin. yardımcı olursanız sevinirim.

Eğer bu sekilde olmayacak birşeyse ben müsteriyi önce müsterilerim tablosuna kaydedeyim, sonra bilgi formu tablosundan musteri numarasını gireyim kalan bilgileri kendisi otomatik doldursun. böyle bir şeyi nasıl yapabiliriz.

Excel Vers. ve Dili
2003
aslında senin istediğin herkesin yapmak isteyipde yapamadığı şey iki tabloyada gerek yok tek tablo ile yapılabilir kişinin T.C. numarasını yazarsın eğer öylebir kayıt tabloda varsa onu getirir yoksa böyle bir kayıt yok eklemek istermisiniz diye sorar ve diğer bilgileri girmenizi ister peki yapılabilirmi yapılır access de yapılamaz diye bir şey yoktur sana tavsiyem access kod deposundaki ado kullanımını ve ordaki ve benim forma koyduğum ado örneklerine bakman çünkü en kolay ado ile yapılır