Azalan şekilde tekrarlayan sıralama

Excel Vers. ve Dili
MS Excel-Access 2000
Merhaba Arkadaşlar.
Benim bir alanımda belirli değerler var (C16, C17 vb.) Bu değerlerden bazıları tekrarlıyor. Bunlarda en çok tekrarlayandan 5. en az tekarlayana doğru azalan şekilde grafikte nasıl gösterebilirim. Bİlen var mı?

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
En azından örnek tablolarınızı gönderin sorgusunu yapmaya çalışalım..

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;
Örneğiniz çok karışık ama size ençok tekrarlayandan en aza doğru ilk 5 sırayı veren bir sorgu örneği ekliyorum buna göre de grafiğinizi yaparsınız..

Kod:
SELECT TOP 5 alan_ismi, Count(alan_ismi) AS alansayısı
FROM tablo_ismi
GROUP BY alan_ismi
ORDER BY Count(alan_ismi) DESC;

Excel Vers. ve Dili
MS Excel-Access 2000
Peki buna HAVING ile "Dönem" ve "Alan_İsmi'ne göre parametre koyarsak nasıl olur. Yani ben "Ocak" döneminde "Kısa Devre" veya "Kayık" veya "Eksik" alanlarından birini sıralatmak istiyorum.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Kod:
SELECT TOP 5 tablo_ismi.alan_ismi, [COLOR="red"]tablo_ismi.dönem[/COLOR], Count(tablo_ismi.alan_ismi) AS alansayısı
FROM tablo_ismi
GROUP BY tablo_ismi.alan_ismi, [COLOR="red"]tablo_ismi.dönem [/COLOR][COLOR="Red"]having dönem="ocak"[/COLOR]
ORDER BY Count(tablo_ismi.alan_ismi) DESC;

Excel Vers. ve Dili
MS Excel-Access 2000
aslında tam anlatamamışım. Birden farklı alan ismi ve dönem değeri var.Yani ben sorguyu çalıştırdığımda önce bana hangi dönemi istediğimi sorsun sonrada hangi alanı. Burda hepsi sabit. Sabit olmamalı kullanıcı isteğine göre seçilmeli.

Excel Vers. ve Dili
MS Excel-Access 2000
SELECT TOP 5 [Hata Analiz Kopyası].Lehimsiz, [Hata Analiz Kopyası].dönem, Count( [Hata Analiz Kopyası].Lehimsiz) AS alansayısı
FROM [Hata Analiz Kopyası]
GROUP BY [Hata Analiz Kopyası].Lehimsiz, [Hata Analiz Kopyası].dönem
HAVING [Hata Analiz Kopyası].[Dönem]=[Dönem Adını Giriniz]
ORDER BY Count( [Hata Analiz Kopyası].Lehimsiz) DESC;.
yukarıdaki sorgu ile dönem deki "ocak" veya "şubat" değerine göre seçim yapıyorum. Ama alan adınıda seçmek istiyorum . O kaldı ?

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;
Öncelikle alanlar için manuel parametre girişini bırakın ilgili alanları formdaki ilgili alanlara bağlayınız, alan seçme işine gelince having .... and ...... and... diye diğer alanlar içinde kriterler oluşturun ama birbirleriyle etkileşimlerini iyi ayarlamanız lazım..

Excel Vers. ve Dili
MS Excel-Access 2000
Alanlar zaten formdaki ilgili kontrollere bağlı. Ama "alan seçme işine gelince having .... and ...... and... diye diğer alanlar içinde kriterler oluşturun ama birbirleriyle etkileşimlerini iyi ayarlamanız lazım.. " olayını pek anlamadım ve bilmiyorum da.