Bağıl sistem not hesaplama yardım

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Merhaba arkadaşlar
üniversite öğrencisiyim finallerden sonra harf notlarının hesaplanması için baya bir süre geçiyor ve herkes merakta kalıyor. Bunun önüne geçmek için BDS tablosundan ortalamıza göre haft notu hesaplayacak bi Excel tablosu yapmak istiyorum. Fakat işin içinden çıkamadım. Tabloyuda gönderiyorum.

Uploaded with ImageShack.us

Bu tabloya göre sınav sonuçlarında açıklanan ortalamaya göre sınıfın ortamasının olduğu satırdan işlem yapmam gerekiyor.

Örnek vericek olursam sınıfın ortalaması 60 ve benim bağıl notum 51. Buna göre ben girdiğim sınıf notunun yani 60 ın tablodaki ortalama not aralıklarında aratmak ve uygun olduğu aralıktaki satırdaki değerlerde benim kendi notumu yani 51i aratmak ve sonuc olarak 60ın karşılığında sınıfın durumunun iyi ve 60 sınıf ortalmasında 51 notunun karşılık olarak geldiği CB harf notunu elde etmek istiyorum.

Sınıf ortalamasına göre bağıl notlar değiştiği için genel bir formül uygulayamam. uygulayacağım formülde ilk başta sınıf ortalamasını girerek formülü uygulayacağım satırı belirtmem gerek bunu nasıl yapacağım bana yardımcı olabilecek var mı?

BDS sistemini bilmeyenler için anlatımım karısık gelebilir kafanıza takılan noktalar varsa açıklayabilirim. Lütfen bunun halletmem lazım takıntı haline geldi yardımlarınızı bekliyorum.

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Gerçekten çok teşekkür ederim. sabah bakmıştım konunuza ama gözümden kaçmış. yapmaya çalıştığımda da mantığını tam oturtamadığım için kitlenip kalmıştım çok teşekkür ederim.