Bar grafiğinde hata çubuklarını gösterme

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013
Merhaba,
Bir araştırmam için 8 madde sentezlemiştim. Bunlar a, b, c, d, e, f, g ve h olsun.
Bu her bir madde 0 mikrogram/ml (kontrol grubu, hiç madde yok yani), 10, 20 ve 50 mikrogram/ml konsantrasyonlarda hazırlanıp kanser hücresi üzerine uygulandı. Kanser hücresi üzerindeki etkinliğine bakılıp veriler alındı. Ortalamaları ve standart sapmaları hesaplandı.

Ben ortalama değerleri kullanarak bir grafik çizdim. Grafiğin üzerinde hata çubuklarını (standart sapmaları) göstermem lazım. Her maddenin her bir konsantrasyondaki ortalama değerinin bir de standart sapma değeri var. Bar grafiğini ortalama değerleri kullanarak çizdim ancak standart sapma değerlerini yapamıyorum. Şöyle ki; her çubuğun üzerine gelip mouse ile sağa tıklayıp değeri girince hata çubuğun boyu değişiyor. Mesela ben a maddesi için 0 mg/ml olan konsantrasyondaki stardart sapmayı girince a maddesinin 10 mg/ml konsanrasyondaki standart sapması da aynısı oluyor, dahası 20 ve 50 mg/ml dekiler de aynı oluyor. Çözüm bulamadım.
b maddesinin 0 konsantrasyondaki değerini girince 10, 20 ve 50 deki standart sapmaları da aynı oluyor. Oysa her bir sütunun standart sapmaları ayrı olmalı ama olmuyor. Bir sütunu seçtiğimde, grafik hangi maddenin sütununu seçti isem o maddenin diğer konsantrasyonlarını da işaretlenmiş gösteriyor. Bu arada Excel 2013 kullanıyorum ve Excelde de çok iyi değilim. Sorunumu nasıl çözeceğimi de bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Daha iyi anlatabilmem için ekte excel tablosunu ve çizdiğim grafiği göndermek isterdim ama forumda yeniyim ve nasıl ekleyeceğimi de bilmiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit TR - Microsoft Office 365 - Win11 Home
Merhaba,

Forum'a hoş geldiniz,

Öneri ;

Sonuçları manuel girilmiş-hazırlanmış vb. örnek dosyanızı, dosya yükleme sitelerinden birine (örn.:dosya.tc) yükleyip, orada verilen linki burada paylaşınız.

Teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013
Merhaba,

Forum'a hoş geldiniz,

Öneri ;

Sonuçları manuel girilmiş-hazırlanmış vb. örnek dosyanızı, dosya yükleme sitelerinden birine (örn.:dosya.tc) yükleyip, orada verilen linki burada paylaşınız.

Teşekkür ederim.

buraya yükledim dosyayı. Excel dosyasının ilk sayfasında tablo var. (ortalama değerler vestandart sapmalar)
İkinci sayfada çizdiğim grafik var. Ama standart sapmaları yapamıyorum.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013
Merhaba,

Forum'a hoş geldiniz,

Öneri ;

Teşekkür ederim.
Bu arada ilginiz için teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Çok teşekkür ederim. İnceleyip diğer grafiklerimi de ona göre yapacağım. Çok çok teşekkür ederim. Emeğinizesağlık.
Ben teşekkür ediyorum...
Kolay gelsin sizlere...