Barkod numarası girerek malzeme ismini ekleme

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Merhaba arkadaşlar. Bir firmada depocu olarak çalışıyorum. Benim sorum şu: Excel de bir ürüne ait barkodu bir hücreye girerek önündeki hücreye yine excel formatındaki 'barkot en temel' dosyasından arama yaparak malzeme ismini otomatik eklemesini nasıl sağlayabilirim. Mümkün müdür? Yardımlarınız için şididen teşekkür ederim.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba arkadaşlar. Bir firmada depocu olarak çalışıyorum. Benim sorum şu: Excel de bir ürüne ait barkodu bir hücreye girerek önündeki hücreye yine excel formatındaki 'barkot en temel' dosyasından arama yaparak malzeme ismini otomatik eklemesini nasıl sağlayabilirim. Mümkün müdür? Yardımlarınız için şididen teşekkür ederim.
Merhaba,

Düşeyara fonksiyonunu kullanabilirsiniz.Örnek dosya eklerseniz yardımcı olamaya çalışırız..

VLOOKUP-DÜŞEYARA UYGULAMASI

.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Dosya şu anda yanımda yok ama şöyle anlatayım. Barkot entemel dosyasında veriler sutunlar halinde girilmiş. Örneğin C sütunu Barkodu, D sütunu Malzeme isimlerini göstermekte. Benim yapmak istediğim ise Excelde boş bir sayfaya A sütununa barkodu girerek B sütununda malzeme ismini barkod temel dosyasından otomatik olarak çağırabilmek. Yardımınız için teşekkürler.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Dosya şu anda yanımda yok ama şöyle anlatayım. Barkot entemel dosyasında veriler sutunlar halinde girilmiş. Örneğin C sütunu Barkodu, D sütunu Malzeme isimlerini göstermekte. Benim yapmak istediğim ise Excelde boş bir sayfaya A sütununa barkodu girerek B sütununda malzeme ismini barkod temel dosyasından otomatik olarak çağırabilmek. Yardımınız için teşekkürler.
Sayın scream55,

Dosyanın orjinaline gerek yok sorunuzu anlatan küçük bir örnek dosya hazırlayıp eklemeniz yeterli olur. Ekteki dosyayı inceleyiniz..

.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Tamam hocam oldu. Formülü anlayamamıştım. İnceleyince örnek dosyaya formülü uydurmam gerektiğini anladım. Çok teşekkür ederim.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Rica ederim, iyi çalışmalar..

Excel Vers. ve Dili
Ofis 365
Merhaba Ömer bey rica etsem formülü tekrar paylaşabilir misiniz? İndiremedim hata alıyorum. Saygılar