barkod okuyucu ile excel e ya da java ya barkodu aktarma

Excel Vers. ve Dili
2002 Türkçe
barkod okuyucu ile excel e ya da java ya barkodu aktarmak istiyorum.

aslında emekli.gov.tr de kamu namına ilaç fiyatı kontrolü yapıyorum.
barkoddaki sayıları (8699673.... gibi) okuyup elimle internet uzerindeki java programındaki satıra yazıyorum ve fiyat karsıma cıkıyor.

bunu barkod okuyucuyu barkoda tutup degeri programa aktarabilir miyim?
ya da barkoddaki rakamları excel e aktarmak da işimi görür; kopyalayıp yapıştırırım.

şimdi bu barkod okuyucuyu bilgisayarıma nasıl bağlarım, bütün bu aşamaları nasıl gercekleştiririm?

S

Skorpiyon

Misafir
Sayın baknediycem,

Uzun zaman önce 1 kez denemiştim böyle bir şeyi. Barkod okuyucuyu direkt makineye bağlamış, excel'i açmıştım. Herhangi bir kodu okuttuğunuzda, o anda hangi hücre aktif ise oraya barkod no'yu yazıyor ve her okutmada otomatik alt satıra yazıyor.

Siz rakamları aldıktan sonra excel ile istediğinizi yapabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Office 2007
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08-05-2021
Değerli baknediycem, sözünü ettiğiniz gibi bir uygulamayı excelde uzun zamndır kullnıyorum. Barkod okuyucunuzun tipine göre bilgisayarınızın usb girişine ya da klavye kablosuna bir dönüştürücü takarak bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz. Bundan sonra barkod okuyucunuzu okutmak istediğiniz barkoda tuttuğunuzda aktif hücreye barkodu rakam olarak yazar. Sadece barkod rakamları uzun olduğunda hücre yapısını sayıya çevirip virgülden sonraki hane sayısını 0(sıfır) olarak ayarlarsınız.. İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
2002 Türkçe
sayın sertkaya ve acolkesen1 arkadaslarım..
ilginize cok tesekkur ederim.
ben barkod okuyucum ile ilgili bilgileri alıp burada size danısarak bu uygulamaya baslayacagım. sadece şunu sormak istiyorum şimdilik : bir kurulum vs. gerektirmiyor degil mi? barkod için kurulum gerekiyorsa nasıl olacak, soylemişsiniz ama bu kadar basit olacagını dusunmemiştim. kurulum vs. yapmadan direkt bağlayıp işime bakabilir miyim?

tekrar tesekkur ederim.

kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
Office 2007
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08-05-2021
Sevgili baknediycem , hiç birşeye gerek yok. Tak ve kullan. Barkod okuyucunu takınca sadece bir süre yeni donanım bulundu mesajı alırsın. Daha sonra windovs aygıtı kendisi tanıyor zaten.

Excel Vers. ve Dili
2002 Türkçe
tesekkur ederim degerli arkadasım. denedikten sonra sorun olursa buraya yazarım. iyi akşamlar.

başarılar

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
aynı şekilde bunu cep telefonuyla yapmak mümkün mü acaba?