Basit bir toplama sorum var

Excel Vers. ve Dili
MS OFFICE 2011 - MAC
Arkadaşlar merhaba,

örneği 2 tane hücreyi birleştirdim. 30 satır falan alt alta bu birleştirmiş olduğum hücrelere cevap=23
cevap=56

.. gibi gibi hem harf hem sayı girdim. Bu sayıları toplama şansım var mı ?Topla dediğim zaman iki hücreyi birleştirmiş olduğum için hem sayı hem harfi kapsıyor ve 0 değerini veriyor. Şimdiden çok teşekkür ederim...

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
A ve B sütunları birleştirilmiş hücreler olsun.

C1 hücresine aşağıdaki formülü uygulayınız.

Kod:
=TOPLA.ÇARPIM(1*YERİNEKOY(0&A1:B10;"cevap=";""))

Excel Vers. ve Dili
MS OFFICE 2011 - MAC
A ve B sütunları birleştirilmiş hücreler olsun.

C1 hücresine aşağıdaki formülü uygulayınız.

Kod:
=TOPLA.ÇARPIM(1*YERİNEKOY(0&A1:B10;"cevap=";""))
öncelikle teşekkür ederim mesajınız için fakat yaptığımda olmadı #DEGER! cevabını almaktayım.

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
07-01-2024
Rakamların önünde metinsel ifade olarak "cevap" dışında başka bir şey yazmıyor ise aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

Hücre biçimlendir isteğe uyarlanmış seçip "Cevap ="0 kırmızı renkle belirttiğim yazıyı yapıştırın. Daha sonra hücreye örneğin 5 yazın Cevap=5 şekilinde görünecektir. Bu şekilde basit toplama yapabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
Dizi formülü .Formülden ctrl+Shift+Enter le çıkınız.
Kod:
=TOPLA(EĞER(ESAYIYSA(BUL("süre";YERİNEKOY($I$4:$I$85;"dk";"")));SAYIYAÇEVİR(PARÇAAL(YERİNEKOY($I$4:$I$85;"dk";"");BUL(" ";YERİNEKOY($I$4:$I$85;"dk";""))+7;UZUNLUK(YERİNEKOY($I$4:$I$85;"dk";""))))))

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Eklediğiniz dosyaya göre aşağıdaki formülü deneyiniz.

Kod:
=TOPLA.ÇARPIM(1*YERİNEKOY(YERİNEKOY(YERİNEKOY(0&I4:J85;"Toplam süre =";"");" dk";"");" ";""))

Excel Vers. ve Dili
MS OFFICE 2011 - MAC
Rakamların önünde metinsel ifade olarak "cevap" dışında başka bir şey yazmıyor ise aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

Hücre biçimlendir isteğe uyarlanmış seçip "Cevap ="0 kırmızı renkle belirttiğim yazıyı yapıştırın. Daha sonra hücreye örneğin 5 yazın Cevap=5 şekilinde görünecektir. Bu şekilde basit toplama yapabilirsiniz.
çok teşekkür ederim cevabınız için, dediğiniz gibi 0 dan eğer veri girersem hücreyi biçimlendirip toplananıyor bende denedim ancak benim veriler halihazırda yazılı. bunları tek tek biçimlendirmem mi gerekiyor başka bir yolu var mı ?

çok teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
07-01-2024
çok teşekkür ederim cevabınız için, dediğiniz gibi 0 dan eğer veri girersem hücreyi biçimlendirip toplananıyor bende denedim ancak benim veriler halihazırda yazılı. bunları tek tek biçimlendirmem mi gerekiyor başka bir yolu var mı ?

çok teşekkürler
Tek bir hücreyi dediğim gibi biçimlendirme yaptıktan sonra hücreyi kopyalayın. Yapıştırılacak hücreleri seçip özel yapıştırdan biçimleri seçeneğini seçin. Bu şekilde kopyala yapıştır yaparak mevcut verileriniz de silinmeden istediğiniz hücreleri kolayca biçimlendirmiş olursunuz.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Excel Vers. ve Dili
MS OFFICE 2011 - MAC
Tek bir hücreyi dediğim gibi biçimlendirme yaptıktan sonra hücreyi kopyalayın. Yapıştırılacak hücreleri seçip özel yapıştırdan biçimleri seçeneğini seçin. Bu şekilde kopyala yapıştır yaparak mevcut verileriniz de silinmeden istediğiniz hücreleri kolayca biçimlendirmiş olursunuz.

son toplam=1
son toplam=2
son toplam =5

ilk işlemim [son toplam 1 ] hücresini hücre biçimlendir diyip istege uyarlanmış kısmına yazdığım şey tam olarak bu "son toplam="0

sonrasında ben bu biçimlendirmiş olduğum kopyalıyorum, diger hücreleri seçip sağ tuşla özel yapıştırdan sadece formülleri tıklayarak enter diyorum. ilk hücrenin degerleri oluyor hepsi

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
07-01-2024
Hücreleri seçtikten sonra sağ tuş özel yapıştırdan Biçimlendirme seçeneğini seçerek deneyin. Formülleri seçerseniz istediğiniz sonucu elde edemezsiniz.

Excel Vers. ve Dili
MS OFFICE 2011 - MAC
Hücreleri seçtikten sonra sağ tuş özel yapıştırdan Biçimlendirme seçeneğini seçerek deneyin. Formülleri seçerseniz istediğiniz sonucu elde edemezsiniz.
üstad yaptım aynı dedigin gibi, tüm hücrelerin istyege göre uyarlaması aynı oldu şu şekilde "cevap="0 yani sizin tabloyla aynı, fakat topla diyip hücreleri seçtigim zaman 0 değerini veriyor

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
07-01-2024
üstad yaptım aynı dedigin gibi, tüm hücrelerin istyege göre uyarlaması aynı oldu şu şekilde "cevap="0 yani sizin tabloyla aynı, fakat topla diyip hücreleri seçtigim zaman 0 değerini veriyor
Örnek dosyanızı paylaşabilir misiniz

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
07-01-2024
Dosyanızı inceledim. A1,A2,A3 hücrelerine sırasıyla cevap=34,cevap=6,cevap=10 yazmışsınız. 34,6,10 yazarak deneyin.Rakamların önüne cevap= yazmanıza gerek yok. Hücre biçimlendirmesi yaptığınız için sadece rakam yazarsanız önünde cevap= ifadesi kendiliğinde çıkacaktır zaten.

Excel Vers. ve Dili
MS OFFICE 2011 - MAC
Dosyanızı inceledim. A1,A2,A3 hücrelerine sırasıyla cevap=34,cevap=6,cevap=10 yazmışsınız. 34,6,10 yazarak deneyin.Rakamların önüne cevap= yazmanıza gerek yok. Hücre biçimlendirmesi yaptığınız için sadece rakam yazarsanız önünde cevap= ifadesi kendiliğinde çıkacaktır zaten.
hocam ben onu örnek olsun diye yazdım benim listemde cevap=sayı şeklinde baya bi dosyam var da o yüzden yazılı olanları çevirmeye çalıştım ama olmadı.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Recep beyin önerisi yeni veri girişinde geçerli olur.

Varolan verileriniz için verdiğimiz formülleri kullanmalısınız.

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
Eklediğiniz dosyanın biçimlendirmesini değiştirdikten sonra bende çalıştı. Toplama yapıyor.