Başka Bir Hücreye Bağlı "Koşullu Biçimlendirme" Nasıl Yapılır ?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe
B sütununda tarihler var. Hemen sağındaki C sütununda ise günler. Yapmak istediğim şey;

B sütunundaki bir hücrenin hemen sağındaki hücrenin içeriği "Pazar" ise, B sütunundaki o tarihin fontunun rengi kırmızı olsun.

Bunu Koşullu Biçimlendirme ile yapmayı düşündüm ancak incelediğimde "başka bir hücreye bağımlı olan bir koşul" seçeneği bulamadım.

Bunu formülle ya da başka bir şekilde nasıl yapabilirim ?

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe
Teşekkür ediyorum ancak sanırım sorum yeterince açık olmamış.

Öncelikle ben C sütunundaki günlerin değil B sütunundaki tarihin fontunun kırmızı olmasını istiyorum.

Ayrıca "Pazar"ları tek tek elimle seçip fontu kırmızı yapmak değil meramım.

Bu işi formülle yapacaksam; B sütunundaki her bir hücre, sağındaki güne bakmalı ve komşu hücredeki içerek "Pazar" ise kendi font rengini kırmızı yapmalı.

Koşullu Biçimlendirmeyi kullanacaksam da öyle bir koşul tanımlamalıyım ki; komşu sağ hücredeki içerik "Pazar" ise font rengimi kırmızı olarak değiştirmeli. Ben bulamadım ama varsa ve yerini - yolunu söylerseniz sevinirim...

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Yukarıda eklediğim dosyanın koşullu biçimlendirme durumuna bir kez bakın. Sadece o dosyada B yerine C sütunu yapmışım. Aynı yöntemi B sütunu için de siz uygulayabilirdiniz. Tek tek hücreleri boyadığımı nereden çıkardınız?

Dosyanız ekte.

.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 TR.
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-06-2023
Merhaba,

Sayın Yurttaş gayet açıklamalı dosyalar ilave etmiş. Biçim/Koşullu biçimlendirme/formül içinde (=HAFTANINGÜNÜ($C23)=1) açıkça belli.

asimavi50

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
Selamlar, merhabalar.

=TOPLA.ÇARPIM((ETOPLA(DOLAYLI("'"&B$1&"'!$F$7:F1000");$A106;DOLAYLI("'"&B1&"'!G7:G1000")))) bu formülün sonundaki !G7:G1000 olan kısma !H7,H1000 sütununu da eklemek istiyorum, lütfen yardım? Teşekkürler.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe
Sorun çözüldü ancak merak ettiğim için soruyorum.

Bu renk tanımı formül ile de yapılabiliyor mu ?

Yani "hücrenin içeriği şuysa, fontu renk kodu şu olan, şu renkle yaz" gibi mesela...

Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2010- TÜRKÇE
22-12-2019
Merhaba..

Eğer formülü ile hepsi için yapılabilir

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe
Bir örnek formül yazarsanız çok makbule geçecek...

Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2010- TÜRKÇE
22-12-2019
Kod:
=EĞER(A1=10;DOĞRU;"")
a sütunundaki verilerden 10 a eşit olan var ise b sütununda karşılığını kırmızı yapar bunu > veya < olarak değiştirebilirsiniz..

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe
Vermiş olduğunuz kod; A1'de 10 varsa formülün yazılı olduğu hücreye "DOĞRU" yazdırır, değilse boş görüntülenir.

Bunun, koşulun gerçekleşmesi halinde, formülün yazılı olduğu hücrenin font rengini kırmızıya dönüştürmekle ne gibi bir ilgisi olabilir ?

Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2010- TÜRKÇE
22-12-2019
Vermiş olduğunuz kod; A1'de 10 varsa formülün yazılı olduğu hücreye "DOĞRU" yazdırır, değilse boş görüntülenir.

Bunun, koşulun gerçekleşmesi halinde, formülün yazılı olduğu hücrenin font rengini kırmızıya dönüştürmekle ne gibi bir ilgisi olabilir ?
Sayın A_day bu vermiş olduğum formulü koşulllu biçimlendirme alanına formul kullan bölümüne yazarsanız ve biçimlendirmeyi de kırmızı ya da başka bir renk ya da font büyüklüğü / türü olarak düzenlerseniz olacaktır..
isterseniz ek dosya gönderebilirim

Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2010- TÜRKÇE
22-12-2019
Dosyanız ektedir.
Bu koşulu büyük küçük arasında şeklinde uzatabilirsiniz ve farklı enk verebilirsiniz

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe
Sanırım bir yanlış anlaşılma var. Koşullu Biçimlendirme içinde bu sorunun çözümü zaten verildi.

Ben ilave olarak; hücre içerisine yazılacak bir formül ile örneğin; "sağdaki hücrenin içeriği şu olursa, bu hücrenin renk kodunu şu yap" şeklinde ifade edebileceğim bir formülasyon var mı diye sormuştum.

Yani buradaki meramım; renklerin illaki bir renk kodu vardır, "bu kodları hücre içine doğrudan yazılan bir formülde nasıl ifade edebiliriz ?" sorusunun cevabını aramaktı...

Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2010- TÜRKÇE
22-12-2019
Evet yanlış anlamışım :)
Bildiğim kadarıyla yok ama ,
Excelde yok yok o da vardır belki...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe
Ben umutluyum, illaki vardır ve bir bilen bizimle paylaşır... :)

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Ben umutluyum, illaki vardır ve bir bilen bizimle paylaşır... :)
.

Koşullu biçimlendirme dışında, yerleşik veya kullanıcı tanımlı fonksiyonlarla hücrenin, renk,font vs. gibi biçimlendirme işlemleri mevcut sürümlerde olamamaktadır. Microsoft ileride bunu dikkate alır herhalde...

.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe
Teşekkürler. Umutla yaşamaya devam edeceğiz öyleyse... :)