baska çalışma kitaplarından veri alma

=SUMIF(X:\PR\[u1.xls]sss!$E$1:$E$120;K$1;X:\PR\[u1.xls]sss!$G$1:$G$120)

yukarıdaki formülde veriler u1.xls dosyasından gelmekte. ben istiyorum ki, çalışma sayfamın A1 hücresine yazdığım dosya isimden alsın, örneğin "u5.xls" dosyasından alsın. bunu formüle nasıl ekleyebiliriz.
saygılar

bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. mesajları araştırdım ama bununla ilgili bir örnek bulamadım.
mesela data.xls adındaki dosyamın A1 hücresine yazdığım ismin, mesela "elma" gidip "elma.xls'den aynı sütun ve saırlardan bilgi almasını istiyorum. bunu hangi formülle yapabilirim.
şimdiden çok teşekkür ederim.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Her 2 dosya da açık olacak mı ?

Yani, hedef ve kaynak dosyalar ...

Eğer öyleyse, forumda indirect ve dolaylı kelimelerini aratın.

öncelikle ilginize teşekkür ederim.
data.xls dışında aynı klasör içinde onlarca dosyam var ve hep aynı satır ve stünlerindan bilgi tranfer etmek istiyorum. yani A1 hücresine yazdığım değeri mesela "elma"yı "elma.xls olarak algılayacak, A2'ye yazdığımıda gidip yazacak. dosyayı açmam gerekecekse açarım. acaba macromu olmalı?

Haluk bey, saırım derdimi anlatamadım, bunun için sizlere bir örnek dosya gönderiyorum

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
hooked74' Alıntı:
A2'ye yazdığımıda gidip yazacak. dosyayı açmam gerekecekse açarım.
Eğer bahsettiğiniz a2.xls dosyasını da açacaksanız, o zaman işiniz kolay demektir. VBA kodlarına gerek kalmadan bu işi yapabilirsiniz.

Gönderdiğiniz Data.xls dosyasında B2 hücresine aşağıdaki formulü yazın ve aşağıya doğru sürükleyin. Eğer, A sütunundaki dosyalar açıksa, ilgili değerler Data.xls dosyasında formulün yazılı olduğu hücrelere gelecektir.

=INDIRECT("[" & A2 & ".xls]Sheet1!R" & ROW() &"C" & COLUMN();0)

harikasınız, teşekkür ederim. bir şey daha sormak istiyorum, ilk mesajda da yazdığım gibi ben aslında sumif ile bazı bilgileri toplatarak almak istiyorum

SUMIF(INDIRECT("[" & A2 & ".xls]sayfa1!$A$1:$A$100;B2;INDIRECT("[" & A2 & ".xls]sayfa1!$B$1:$B$100))

yapmak istediğim şey aslında böyle bir şey.
tabi bu çalışmıyor :)

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Bahsettiğiniz diğer dosya bende olmadığı için deneme şansım yok, sadece tahminde bulunabilirim ....

=SUMIF(INDIRECT("[" & A2 & ".xls]sayfa1!$A$1:$A$100";B2;INDIRECT("[" & A2 & ".xls]sayfa1!$B$1:$B$100"))

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Veya;

=SUMIF(INDIRECT("[" & A2 & ".xls]sayfa1!$A$1:$A$100");B2;INDIRECT("[" & A2 & ".xls]sayfa1!$B$1:$B$100"))

Deneyip, doğrusunu bulmak lazım ...

ancak bu kadar olur, süpersiniz ne diyeyim. çok çok teşekkürler.