başka dosyalardan veri alma

selamlar,
ben bir tane C:\AYLAR klasörü altında data.xls dosyam var. bu dosyada A kolununda klasör isimleri, B kolonunda dosya isimleri var. benim istediğim B klanunda hangi hücrenin üzerindeysem o hücrede yazan dosyayı A kolonunda yazan ay'a göre gidip o ayın klasörünün içinde aktif hücrede yazan dosyayı açması ve bu dosyada A1:B50 aralığını data.xls doayasında A:W arasında copy/transpoze paste yapması, yapıştırırken de kolon isimlerine göre yapıştırması. sizlere örnek bir dosya gönderiyorum. sheet1 data.xls dosyam, sheet2'de AYLAR klasörüm altında bulunan OCAK klasörü içinde bir dosya. şimdiden teşekkürler, saygılar.

beyler şu konuya bir el atın.
mesele aktif hücrede ve onun hemen yanındaki hücrede ne yazıyorsa, gidip o dosyayı açması gerekiyor. lütfen fikir verin

sorumu değiştiriyorum;
makro, aktif hücrede ne yazıyorsa gidip o dosyayı açabilir mi?

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
"B" sütununda bir hücre seçtikten sonra çalıştırılacak kod:

Kod:
Sub Test()
    Dim MyPath As String, MyFolder As String, MyFile As String
    If ActiveCell.Column = 2 Then
        MyFolder = ActiveCell.Offset(0, -1)
        MyFile = "C:\Aylar" & Application.PathSeparator _
                & MyFolder & Application.PathSeparator _
                & ActiveCell & ".xls"
        Workbooks.Open MyFile
    End If
End Sub

Haluk bey öncelikle ilginize teşekkür ederim, verdiğiniz kodla çalıştırdım. sanırım belirtmemişim ilgili dosyalar "txt" olduğundan problemle karşılaştım. ben aşağıdaki gibi txt dosyasını excel'de açıyordum ama bu kodları sizin verdiğiniz kodlarla birleştiremedim.

Origin _
:=xlWindows, StartRow:=1, DataType:=xlDelimited, TextQualifier:= _
xlDoubleQuote, ConsecutiveDelimiter:=False, Tab:=True, Semicolon:=True, _
Comma:=False, Space:=False, Other:=False, FieldInfo:=Array(Array(1, 1), _
Array(2, 1), Array(3, 1), Array(4, 1), Array(5, 1), Array(6, 1), Array(7, 1), Array(8, 1), _
Array(9, 1), Array(10, 1), Array(11, 1), Array(12, 1))

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Kusura bakmayın, sizin orjinal mesajınızda bahsedilen dosyaların Excel dosyaları olduğu anlaşılıyordu.

Þu anda ne yapmak istediğinizi anlayamadığım için size yardımcı olamayacağım, bir başka üyemiz konuyla ilgilenebilir.

evet haklısınız. excel dosyaları'da var fakat ben excel'e çevirmek içinde zaman harcıyorum. eğer sizin verdiğiniz kodlar txt dosyaları içinde çalıştırılabilirse, çok fazla zaman kazanmış olacağım. ben sizin verdiğiniz kod'da xls yi txt yaptığımda txt dosyaları açılıyor fakat, aynı kolonda açılıyor. yukarıda verdiğim ise txt dosyasını kolonlara ayırmak için kullanıyorum.