Başka kitapta düşey ara

aydgur

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
04-03-2028
STOK adlı dosyamın Sayfa1 A2 de bulunan değeri ; AYDINPLASTİK adlı dosyanın AH2:AH793 arasında düşey aratmak istiyorum ,nasıl bir formül kullanmalıyım.
Yani düşeyara formülünün başka kitap için nasıl kullanılacağını bulamıyorum yardım edermisiniz..

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

=DÜŞEYARA(Sayfa1!A2;[AYDINPLASTİK.xls]Sayfa1!$AH$2:$AH$793;1;0)

Denermisiniz..

.

aydgur

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
04-03-2028
Teşekkür ederim aratıp 3.değeri versin dedim ama #BAŞV# yazıyor. =DÜŞEYARA(Sayfa1!A2;[AYDINPLASTİK.xls]Sayfa1!$AH$2:$AH$793;3;0) .Yani A2 deki değeri aydınplastik adlı dosyanın SATIŞ sayfasının AH2:AH793 hücreleri arasında bulunca denk gelen satırdaki 3.değeri bulan formülü bilemiyorum.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
3. satırmı sütunmu, sütun ise,

=DÜŞEYARA(Sayfa1!A2;[AYDINPLASTİK.xls]Sayfa1!$AH$2:$AJ$793;3;0)

Bu şekilde deneyiniz. Satır ise düşeyaratmak istiyorum demişsiniz. Yatay ara kullanmanız gerekir. Küçük bir örnek ekleyerek açıklarsanız daha kısa ve net cevaplar alırsınız..

Linki inceleyiniz..

Lookup-vlookup-hlookup

.

Excel Vers. ve Dili
2000 - Tr
3. satırmı sütunmu, sütun ise,

=DÜŞEYARA(Sayfa1!A2;[AYDINPLASTİK.xls]Sayfa1!$AH$2:$AJ$793;3;0)

Bu şekilde deneyiniz. Satır ise düşeyaratmak istiyorum demişsiniz. Yatay ara kullanmanız gerekir. Küçük bir örnek ekleyerek açıklarsanız daha kısa ve net cevaplar alırsınız..

Linki inceleyiniz..

Lookup-vlookup-hlookup

.
Üstadlar bu konuyu uzun zaman aradım bulamadım. Konuyu açan arkadaşa teşekkür ederim, ekte iki dosya var. Birinde stoklar, diğerinde de teklif var. Teklif dosyasında stok kodunu yazınca ürün adı, fiyatı ve diğer bilgilerin kendiliğinden gelmesini istiyoruz. Acaba yukardaki formülü bu iki dosyaya uyarlayabilir miyiz ?

Şimdiden teşekkürler...

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

C20,

Kod:
=EĞER(B20="";"";DÜŞEYARA(B20;[Stok.xls]Sayfa2!$A:$G;2;0))
M20,

Kod:
=EĞER(B20="";"";DÜŞEYARA(B20;[Stok.xls]Sayfa2!$A:$G;6;0)*DÜŞEYARA(B20;[Stok.xls]Sayfa2!$A:$G;7;0))
Hücrelerine yazarak alt satırlara kopyalayınız..

.

Excel Vers. ve Dili
2000 - Tr
Merhaba,

C20,

Kod:
=EĞER(B20="";"";DÜŞEYARA(B20;[Stok.xls]Sayfa2!$A:$G;2;0))
M20,

Kod:
=EĞER(B20="";"";DÜŞEYARA(B20;[Stok.xls]Sayfa2!$A:$G;6;0)*DÜŞEYARA(B20;[Stok.xls]Sayfa2!$A:$G;7;0))
Hücrelerine yazarak alt satırlara kopyalayınız..

.
Çok teşekkür ederim Ömer Bey :) , tek D sütünundaki fiyatı yazsa yeterli olurdu. Afedersiniz önceki mesajda belirtmemişim, formülü sadece Stok dosyasının D sütunundaki bilgiyi yazacak şekilde nasıl değiştirebiliriz acaba ?

Excel Vers. ve Dili
2000 - Tr
ilk mesajınıza bakarak yaptım:) ,öte yandan bu paylaşımcı siteye pek bir şey verememenin de üzüntüsü içindeyim...

Excel Vers. ve Dili
ms office 2010
Merhabalar,

Benim takıldığım başka bir şey var.Gerçi aramaya devam ediyorum ancak sanki bulamıycam yada başka bir başlık altında bulucam gibi gelmeya başladı ama."Aradığımız değeri q sütununda aratıyor ve karşılığında çağırdığımız veri ı sütununda ise düşey yatay aramak işe yaramıyor sanırım" doğrumuyum.

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Merhabalar,

Benim takıldığım başka bir şey var.Gerçi aramaya devam ediyorum ancak sanki bulamıycam yada başka bir başlık altında bulucam gibi gelmeya başladı ama."Aradığımız değeri q sütununda aratıyor ve karşılığında çağırdığımız veri ı sütununda ise düşey yatay aramak işe yaramıyor sanırım" doğrumuyum.
merhaba
"indis" fonksiyonu örneklerini inceleyiniz.

tık tık tık...
tık tık tık...

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Excel dersanesinde Düşeyara - İndis ile ilgili arama yapınız. Dosyanıza uyarlayamazsanız örnek dosya ekleyerek açıklayınız. Konu farklı bir konu ise yeni konu açarak sormanız daha doğru olacaktır..

.

Excel Vers. ve Dili
ms office 2010
tamamdır yaptım ancak ne alakası var bilmiyorum bildiğin standart düşey ara formülü çalışmaz oldu-farklı bir hücrede-

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
tamamdır yaptım ancak ne alakası var bilmiyorum bildiğin standart düşey ara formülü çalışmaz oldu-farklı bir hücrede-
merhaba
hiç alakası yok. ya aradığı değeri bulamıyordur, ya başvuru hatalıdır, ya da yanlış birşeyi arıyordur.
düşeyara formülünü yazmak için; formül çubuğunun sol başındaki fx tıklayarak listeden bulun ve yazın.

Excel Vers. ve Dili
ms office 2010
merhaba
hiç alakası yok. ya aradığı değeri bulamıyordur, ya başvuru hatalıdır, ya da yanlış birşeyi arıyordur.
düşeyara formülünü yazmak için; formül çubuğunun sol başındaki fx tıklayarak listeden bulun ve yazın.
yaptım üstadım onuda yaptım enteresandır formül olarak değerlendirmiyor direk formüle yazdıklarım normal metin şeklinde hücrede görüyorum.hani farklı formülize edeyim dedm tuttum =eğer(b2>0;düşeyara(.......)ki gerçekleştirmek istediğimin dışında çok basit şeylerde denedim ama ilginç şimdi aklıma geldi bir sonraki sütunda da deneyeceğim

Excel Vers. ve Dili
ms office 2010
=b2+b3+b4 yapınca bile hemde sonraki sütunda aynen okuyorum

Excel Vers. ve Dili
ms office 2010
kendime yuh desem vaktinizi çaldım uatandım diye ilave etsem.genede teşekkür ediyorum yoksa ben cebelleşir dururdum.Sağolun