BAŞKA SAYFADAN BİLGİ ARATTIRIP BİLGİLERİ ÇEKMEK

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 ing
BAÞKA SAYFADAN BÝLGÝ ARATTIRIP BÝLGÝLERÝ ÇEKMEK

Arkadaşlar şöyle bir sorunup var.

Sheet1 dosyamda yer alan büyük bir tablom var ve onun A kolonunda yer alan numaralar var.

Ben sheet2 deki dosyama yazacağım bir numarayı sheet1 den aratıp, bulduğunda o satırda yer alan bir çok bilgiyi sheet2 deki dosyamın belli hücrelerine aktarmak istiyorum. Mesela A2 de yer alan bilgiyi sheet2 deki b3 hücresine, a3 de yer alan bilgiyi c4 hücresine vs. gibi.

bu konuda bana bilgi verebilirseniz çok sevinirim

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sorunuz DÜÞEYARA fonksiyonu ile çözülebilecek gibi geldi bana, kesin cevap için bir örnek dosya ekleyin.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 ing
Ã?ncelikle ilginizden dolayı çok teşekkür ederim.

Açıklamalarıda dosya içerisine yazdım umarım sorunumu anlatabilmişimdir. Þimdiden yardımlarınız için teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 ing
leventm

umarım dosyaya bakabilmişsindir. Ben dün gece vlookup makrosu ile çok uğraştım ama maalesef hep hata kodu aldım. Evdeki bs. da kodları unuttuğumdan (hata veren) gönderemiyorumda ve bugün bir sonuca ulaşmam gerek.

yardım ederseniz sevinirim

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 ing
Elinize sağlık güzel bir düşünce ancak maalesef bu dosya bu kadar ufak ve basit değil. Ben belli başlı kodlar bana gönderilirse gerisini yapabileceğim için minik bir örnek dosya yaptım. Aslının bu gönderdiğim formla alakası bile yok aslında. Ve bu dosyada şu anda çalışan iki adet makro daha var. Ve bu dosya bir sürü kişi tarafından kullanılıyor.

Ama pratik bu pivot table çözümünüzü belki ileride bir yerlerde kullanma şansım olur. O yüzden sağolun.

Benim acilen vlookup şeklinde bir makroya ihtiyacım var arkadaşlar. Gönderdiğim örnek dosyaya bir bakıp bunun için vlookuplı bir makro yazmama yardımcı olursanız sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 ing
Arkadaşlar bunun makrosu yapılamazmı? Sabahtan beri denemediğm formül, denemediğim bir şey kalmadı.

Takıldığım yeri şöyle söyleyeyim. Vlookup ı makrosuz kullanmaya çalışıyorum ama aynı türden olanları aşağıya doğru sıralatmayı beceremiyorum. Sanırım olmasının yoluda yok makrosuz.

En azından vlookup ı aynı türden olanları aşağıya doğru sıralatacak şekilde nasıl kullanabilirim, makrosu nasıl olmalı onu yazın bari. Gerçekten sürem daraldı ve bir türlü çözüm bulamadığımdan çırpınıp duruyorum.

syg

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 ing
sakın yanlış anlamayın bu arada. yardım etmek zorunda değilsiniz, karşılıksız fedakarlık yapıyorsunuz zaten sizleri yormakta istemem ama yardımcı olan biride olursa minnettar olacağım

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Aşağıdaki kodu sheet2 de bir butona bağlayın. Daha sonra B3 hücresine ilin adını yazarak kodu çalıştırın.

[vb:1:40ddd99c9a]Sub bul()
Set s1 = Sheets("sheet1")
For a = 3 To s1.[a65536].End(xlUp).Row
If [b3] = s1.Cells(a, 1).Value Then
[b5] = s1.Cells(a, 2).Value
say = WorksheetFunction.CountA([b6:b9]) + 6
Cells(say, 2) = s1.Cells(a, 4).Value
hesapsay = WorksheetFunction.CountA([b10:e10]) + 2
Cells(10, hesapsay) = s1.Cells(a, 3).Value
[b11] = s1.Cells(a, 5).Value
[b12] = s1.Cells(a, 6).Value
End If
Next
End Sub
[/vb:1:40ddd99c9a]

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 ing
leventm herzamanki gibi yine yardımıma koştun. minnettarım. ellerine sağlık.

Bir şey daha eklemeni istesem veya nasıl ekleneceğini sorsam zahmet etmiş olmam umarım.

bu makroya göre eğer 4 değilde 5 tane aynı cinsten kişi varsa onlarıda alıyor ve aşağıdaki hesap kısmına yazıyıp tabloyu bozuyor. Bunu 4 tanesini almak için sınırlamanın yolu nedir?

birde başka bir yerde kullanmam gerekirse 4 taneden sonra ilgili tabloda satır açmak suretiyle diğer bilgileri getirmesi için nasıl bir kod kullanmam gerekir.

yardımların için tekrar teşekkürler

syg

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 ing
leventm

yukarıdaki konu ile ilgili de yardım edebilirsen sevinirim.