BAT Uzantılı Dosya oluşturma

Arkadaşlar Bilgisayarımda bulunan tüm excel ve word dosyalarını günlük yedeklemek için bir bat dosyası gerekiyor. haftanın 7 günü için bu dosyadan çoğaltıp zamanlanmış görevlere atayarak istediğim bir klasöre yedek aldırmam lazım. yardımcı olmanız dileğiyle.

:hey:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 - Türkçe
Aslında makrodanda yapabilirsin. Hergün belirli saat gelince veya ogün o makro hiç çalışmamaşsa yedeklemek istedeğin excel ve word dosyyalarını hatta günün tarihini atarak yedekleyebilirsin.

Aslında basit bir mantık ama işe yarar sanırım...

not: bir ara bat dosyalarını düzenleme işine baya niyetlenmiştim ama nasip olmadı

X

xxrt

Misafir
Notepad Dosyası Açıp içine şunları yazın;
Kod:
c:\
cd\
cd deneme
copy *.xls c:\Yap
c:
Daha sonra bu notepad dosyasını Farklı Kaydet ismine (Bir isim )Hızlı.bat (Uzantısını Bat yapman gerek)demen gerek.
C'de deneme adlı klasörün içindeki tüm xls dosyalar c'de bulunan Yap adlı klasöre kopyalanır.
Oluşturduğun bat dosyasını çalıştırdığında istediğin olur. :hey:

arkadaşlar bat dosyası ile ilgili aşağıdaki komutları bat dosyası olarak oluşturdum ama sadece belgelerim içindeki xls dosyalarını kopyalıyor.
ben belgelerim içinde bulunan "personel dosyaları" ve "sayım dosyaları"
klasörleri içindeki verileride aktarmasını istiyorum ama bir türlü olmadı.
ama bu komutları dos ortamında rahatlıkla kullanabiliyorum.
ayrıca başka formatta dosyaları niye kopyalamıyor *.* veya . yaptığımda.

cd\
cd belgelerim
copy *.xls d:\yedek\pazartesi
cd belgelerim\personel dosyaları
cd belgelerim\sayım dosyaları

istediğim şu;
c: icerisinde bulunan belgelerim klasörünün içinde ne varsa d:\yedek\pazartesi içine aktarsın. dosya uzantıları önemli değil.
acaba nerede hata yapıyorum görmek istiyorum. :kafa:

X

xxrt

Misafir
Ms-Dos'da 8 Karakterden fazla karakter yazılamadığından pazartes~1 şeklide yazman gerek ama 1'mi 2'mi olacağını Ms-Dos'a düşerek Görmen gerek.Yada D'de dosya isimlerini en fazla 8 Karakter olarak aç.O zaman olur.
Birde
copy *.* d:\xxx\xxx
den sonra
cd\ ile çıkıp
c: düşmen daha sağlıklı olur.Ms-Dosta cd.. bir alt klasöre düşer,cd\ ise tüm klasörlerde c'ye düşer.

Kod:
cd\ 
cd belgelerim 
copy *.* d:\yedek\pazartes~1
cd\ 
cd belgelerim\personel~1 
copy *.* d:\yedek\pazartes~1
cd\ 
cd belgelerim\sayım do~1
copy *.xls d:\yedek\pazartes~1
ECHO BİTTİ
cd\
Bu arada dip not:Uzantısı .bat olan ve güvenmediğiniz dosyaları açmayın.

sn xxrt yardımınız için teşekkürler.
kodları kendime göre uyarladım ama nedense istediğim sonucu alamadım.

cd\
cd belgelerim
cd belgelerim\personel dosyaları
cd belgelerim\sayım dosyaları

çalıştırdığım zaman sadece belgelerim içinde bulunan excel dosyalarını kopyalıyor.

c:\ içerisindeki bütün klasörlerin içinde bulunan excel dosyalarını yedeklemek için her klasöre komut mu belirtmemiz gerekiyor. şöyle bir şansımız yok mu. git c:\ içerisindeki tüm klasörleri kontrol et ve içinde xls dosyası varsa d:\yedek\pazartesi içerisine kopyala.

acaba nerede yanlışım var merak ediyorum. ayrıca şunu da eklemek istiyorum bat dosyasının içindeki komutları aynı sıra ile dos ortamında kullanabiliyorum.ilginç. :? vede :kafa: bozucu

sn xxrt ben mesajın gidip gitmediğini kontrol etmiştim ve görememiştim.mükerrer oldu. kusura bakmayın.

X

xxrt

Misafir
c:\ içerisindeki bütün klasörlerin içinde bulunan excel dosyalarını yedeklemek için her klasöre komut mu belirtmemiz gerekiyor. şöyle bir şansımız yok mu. git c:\ içerisindeki tüm klasörleri kontrol et ve içinde xls dosyası varsa d:\yedek\pazartesi içerisine kopyala
NERDEN SORUSUNA YANIT ARARKEN SORULACAK SORULAR;
1. Dosyanın Bulunduğu Sürücünün Adı
2. Varsa Dosyanın Bulunduğu Dizin Adı
3. Dosya veya Dosyaların İsim Tanımı
NEREYE SORUSUNA YANIT ARARKEN SORULACAK SORULAR;
1. Dosyanın Kopyalanacağı Sürücünün Adı
2. Dosyanın Kopyalanacağı Varsa Dizin Adı

çok teşekkürler. şuan herşey ok. ellerine sağlık :icelim: