Belgeyi açmadan biçimlendirme

Excel Vers. ve Dili
2003, 2007
Merhaba,
Bu forumda yeniyim.Birçok yerde araştırmama rağmen doğru dürüst bilgi alamadım.Word 2010 da, birkaç yüz tane word belgesinin aynı şekilde biçimlendirilmesini istiyorum.Fakat bunu yapmak için her birini teker teker açıp biçim yapıştırmak istemiyorum.En yararlı çözüm nasıl olabilir, şablon veya makro çalıştırmak nasıl uygulanır?Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Merhaba,
İsteğiniz makro ile çözülebilir. Ancak, ne tür bir biçimlendirme yapmak istediğinizi belirtmelisiniz?

Excel Vers. ve Dili
2003, 2007
Sayın leumruk, istediğim şey hazır bir word belgesinin biçimlendirmesini, çok sayıda farklı şekillerde yazılmış ve biçimlendirilmiş belgelere uygulmak.Yani hepsinin de yazı fontları, satır araları vb. aynı olmalı.Bu işi de her belgeyi tek tek açmadan yapabilir miyim onu araştırıyorum.
İlginiz için teşekkür ederim.

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Sayın leumruk, istediğim şey hazır bir word belgesinin biçimlendirmesini, çok sayıda farklı şekillerde yazılmış ve biçimlendirilmiş belgelere uygulmak.Yani hepsinin de yazı fontları, satır araları vb. aynı olmalı.Bu işi de her belgeyi tek tek açmadan yapabilir miyim onu araştırıyorum.
İlginiz için teşekkür ederim.
Merhaba,
Örnek bir kaç word dosyası üzerinde yapmak istediğiniz biçimlendirmeleri belirtebilirseniz, olabilirliği hakkında yorum yapabiliriz. Şunu anlamaya çalışıyorum: Örneğin yazı boyutu:12, yazı stili:italic, renk: mavi gibi belirli biçimlendirmeler yapacaksanız eğer makro ile bunları hızlı bir biçimde yaptırabiliriz. Yalnız biçimlendirme yapılacak her dosya ister istemez açılıp kapanacaktır. Fakat bunu siz değil makro yapacağı için sanırım problem olmaz.

Excel Vers. ve Dili
2003, 2007
Sayın leumruk, aslında basit birşey istediğimi zannediyorum, ama tam yöntemini bilemediğim için zormuş gibi anlatıyor olabilirm.500 tane word belgesi var, 7-8 ayrı fontla yazılmış, kimi elle yazılıp biçimlendirilmiş, kimi intenetten indirilip olduğu gibi yapıştırılmış, kimine otomatik sıra numarası verilmiş, kimi tarayıcıdan geçirilip OCR den elde edilmiş vb.Benim derdim, oluşturduğum örnek bir belgenin biçimlendirmesini( calibri 11 punto, normal şablonda 1 satır aralığı ile, sadece sayfa başlıklarının büyük harf ve kalın olmasını, dikey A4 kağıda yerleştirilmiş.....vs vs ) diğer tüm belgelere de uygulamak, yani hepsi de standart olsun.Bunu şablonla mı, yoksa makro ile mi çözmek daha kolydır bilmiyorum.EK'te gönderdiğim dosyaların(Lens ve Görüntü Kalitesi adlı) ÖRNEK adı ile hazırladığım dosya gibi biçimlendirilmesini istiyorum.Umarım anlatabildim.Teşekkürler.

Ekli dosyalar

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Merhaba,
Ekteki dosyayı word belgelerinizin olduğu klasörün içine kopyalayın ve butona basın. Eğer istediğiniz gibiyse biçimlendirme çeşitleri eklenebilir. Ben punto, yazı rengi ve yazı türü biçimlendirmesini ekledim.
Kod:
Sub Dosya_Ac()
Dim wrd As String, i As Integer
yol = ThisWorkbook.Path
wrd = Dir$(yol & "\*.doc*")
Set wd = CreateObject("word.document")
Do While wrd <> ""
wd.Application.Documents.Open yol & "\" & wrd
Set WDApp = GetObject(, "Word.Application")
With WDApp.Selection
.WholeStory
.Font.Name = "Calibri"
.Font.Size = 11
.Font.Color = wdColorAutomatic
.ParagraphFormat.Alignment = wdAlignParagraphLeft
ActiveDocument.Save
ActiveDocument.Close
End With
i = i + 1
wrd = Dir$()
Loop
End Sub

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2003, 2007
Çok teşekkürler sayın leumruk, çok güzel oldu, sadece altı çizili metinler ve italik yazılı olanlar aynı kalmış, diğer tüm dosyalar istediğim gibi oldu.Elinize sağlık..

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Çok teşekkürler sayın leumruk, çok güzel oldu, sadece altı çizili metinler ve italik yazılı olanlar aynı kalmış, diğer tüm dosyalar istediğim gibi oldu.Elinize sağlık..
Merhaba,
Rica ederim. Bir önceki mesajımda da belirttiğim gibi bu kodlara istediğiniz biçimlendirmeleri ekleyebilirsiniz. İsteğinizi aşağıdaki ekleme ile karşılayabilirsiniz. Aynı bölüme siz de yeni biçimler ekleyebilirsiniz. Yeni satırları kırmızı ile renklendiriyorum.
Kod:
Sub Dosya_Ac()
Dim wrd As String, i As Integer
yol = ThisWorkbook.Path
wrd = Dir$(yol & "\*.doc*")
Set wd = CreateObject("word.document")
Do While wrd <> ""
wd.Application.Documents.Open yol & "\" & wrd
Set WDApp = GetObject(, "Word.Application")
With WDApp.Selection
.WholeStory
.Font.Name = "Calibri"
.Font.Size = 11
.Font.Color = wdColorAutomatic
[COLOR="DarkRed"].Font.Italic = False
.Font.Underline = wdUnderlineNone[/COLOR]
.ParagraphFormat.Alignment = wdAlignParagraphLeft
ActiveDocument.Save
ActiveDocument.Close
End With
i = i + 1
wrd = Dir$()
Loop
End Sub

Excel Vers. ve Dili
2003, 2007
Sayın leumruk, bu makro Excel de çalışıyor değil mi?Doğrudan Word belgesi üzerinde hazırlanan ve çalışan makro yapabilir miyim?Verdiğiniz tablodaki kodları nasıl yazacağım, kusura bakmayın bu konuda oldukça acemiyim.

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Sayın leumruk, bu makro Excel de çalışıyor değil mi?Doğrudan Word belgesi üzerinde hazırlanan ve çalışan makro yapabilir miyim?Verdiğiniz tablodaki kodları nasıl yazacağım, kusura bakmayın bu konuda oldukça acemiyim.
Merhaba,
Aynı kodu, hiçbir değişiklik yapmadan Word dosyalarınızda bulunan bir word belgesinin kod bölümüne kopyalayıp çalıştırabilirsiniz. Aşağıdaki yolu takip edin.
ARAÇLAR>MAKRO>VİSUAL_BASİC DÜZENLEYİCİSİ>THISDOCUMENT'i açın ve kodu yapıştırın.
Sonrasında:
ARAÇLAR>MAKRO>MAKROLAR'ı seçin açılan pencereden bu makroyu seçip çalıştıra bastığınızda kod çalışacaktır. Word dosyanızın makro güvenlik seviyesini düşürmeyi unutmayın.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Çok güzel bir çalışma olmuş ellerinize sağlık .