Belirli Aralıktaki Aynı Verileri Bir Kere Toplatmak

Excel Vers. ve Dili
2007
A2 den A200e kadar olan aralıktaki verilerimi toplatmak istiyorum. Fakat aynı olan değerleri (ikinci,üçüncü,...cü kere) genel toplama(a201 hücresi) bir kere ekleyerek genel toplamda görmek istemiyorum.(Mükerrer olmayan tek değerleri de genel toplamda görmek istiyorum).İyi çalışmalar

Son düzenleme:

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.

Açıkçası; sorunuz pek anlaşılır değil.
Özellikle; parantez içerisinde yazdığınız "Mükerrer olmayan tek değerleri de genel toplamda görmek istiyorum" cümlesinden kastınız nedir anlayamadım.

İsteğiniz, mükerrer olanlar 1 kez toplama dahil edilmek üzere toplam almak ise aşağıdaki formülü A201 hücresine uygulayın.
.
Kod:
=[COLOR="red"]TOPLA.ÇARPIM[/COLOR](($A$2:$A$200/[COLOR="Red"]EĞERSAY[/COLOR]($A$2:$A$200;$A$2:$A$200&"")))

Excel Vers. ve Dili
2007
Tek olan sayıları genel toplama(a201) dahil edecek zaten.
Sayılar arasında birebir aynı değerler varsa onları da bir kere toplama dahil edecek.Örneğin;
13
21
3
9
3
21
Toplam=46 olmalı gibi

Teşekkür ederim..

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Verdiğim formül istenileni yapıyor zaten; formülü belgenize uygulayarak denediniz mi?
.

Excel Vers. ve Dili
2007
Denedim oldu çok çok teşekkür ederim. Ekstra olarak birşey daha denemek-eklemek istedim ve yapamadım.
A sütunundaki değerlerin yanında (B sütununda) 200 isim olsa ve c2 hücresine rasgele bir isim yazsam; bu ismin karşılığı gelen a sütunu değerlerini nasıl toplatırım.(c2 ye girilen isimin; birden fazla ve aynı değeri varsa yine ilk sorumdaki gibi tek sayarak genel toplam (a201) hücresine ekleyecek) ..
İyi çalışmalar..

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Anladığım kadarıyla çalışmanızın tasarımı, olması gereken yapı ve sonuçlar konusunu netleştirmemişsiniz.

Belgenizin tasarımını tamamlayıp, olması gereken sonuçları, olması gereken konumlarına elle yazarak ve
belgeye ekleyeceğiniz metin kutularına da bu sonuçları nasıl bulduğunuza dair açıklamalar yaparak bir örnek belge hazırlayıp foruma ekleyin.

Örnek belge özellikleri ve örnek belge yükleme yöntemine ilişkin kısa açıklama cevabımın altındaki İMZA bölümünde var.

Ya şöyle olursa/bir de şu olursa .... gibi başı/sonu belli olmayan sorularla uğraşmaktan iyidir değil mi?
Sorunuzu/ihtiyacı örnek belge ile destekleyerek sorarsanız ben veya başka bir üye mutlaka çözüm önerisinde bulunacaktır.
.