Belirli tarihlerdeki ortalamaları bulma

X

xlsx

Misafir
Selam arkadaşlar
Aslında farklı bir yöntem ile çözdüm(Pivot ile) ancak ben formül içersinde kullanmak istediğim için aktaracağım konunun formülü var mı? hatırlayamadım
A sütununda tarihler var B sütununda da sayılar
C sütununda da formül olsun.
A1 hangi tarih ise A sütunundaki tarih grupları içersinde karışık durumdaki tarihler arasından bakıp Bdeki değerlerine göre ortalamasını yazdırsın.Pivot ile 5 saniyelik bir olay ama formülü bir türlü aklıma gelmiyor.?
Toplamlarını alıyor olsam SUMIF diyeceğim ama Avarage değerleri gerekiyor.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Örnek dosya eklermisiniz.

X

xlsx

Misafir
Slm örnek dosya ekleyemediğim için A sütununda tarihler B sütununda rakamlar var şeklinde kısaca özetlemeye çalıştım.Rakamların ortalamasını tarih ne ise ona göre aldırmak istiyorum.(SUMIF gibi)

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office LTSC Professional Plus 2021 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08-06-2027
aşağıdaki formülü dizi formülü olarak ilgili aralığa giriniz. Dizi formülü olarak girmek için bu formülü ilgili hücreye yapıştırdıktan sonra hücre içindeyken aynı anda Ctrl+shift+enter tuşlarına basın ve tekrar entere basın..
=TOPLA(($A$2:$A$13=A4)*($B$2:$B$13)) /TOPLA(($A$2:$A$13=A4)*1)

X

xlsx

Misafir
aşağıdaki formülü dizi formülü olarak ilgili aralığa giriniz. Dizi formülü olarak girmek için bu formülü ilgili hücreye yapıştırdıktan sonra hücre içindeyken aynı anda Ctrl+shift+enter tuşlarına basın ve tekrar entere basın..
=TOPLA(($A$2:$A$13=A4)*($B$2:$B$13)) /TOPLA(($A$2:$A$13=A4)*1)
selam formül çok anlamlı ama boş hücreleri de 0 kabul ettiği için ortalamayı olumsuz etkiliyor.Benim Pivot ile aldığım ortalama değeri 42 çıkarken bu formül ile 28 çıkıyor. En iyi dosya eklemek olacak.Ali Bey sizlere de tşk.
Kolay gelsin arkadaşlar