Belirtilen kelimeleri veya sayıları "içermeyen" hücreleri saydırmak

ynstcrt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-12-2024
Herkese iyi çalışmalar.
İnternetten kopyalayıp yapıştırdığım verilerden sayı olanların bazıları tarih olarak göründüğü için özel yapıştır ile "Metin" olarak yapıştırıyorum. Bu yüzden bütün sayılar metin formatında yapıştırılmış oluyor. Ekteki örnekte E3:J3 aralığında da bütün veriler "Metin" biçiminde. Ben bu aralıkta; belirtilen kelimeleri , sayıları içermeyen ve boş olmayan hücreleri saydırmak istiyorum. Yani " çatal " veya " bıçak "veya " 1 " içermeyen veya boş olmayan hücreleri saymak istiyorum. En son ÇOKEĞERSAY ile denedim fakat doğru sonucu alamıyorum. Denediğim formül dosyada mevcut. Sanırım sayılar "Metin" biçiminde de olsa EĞERSAY(E3:J3;"<>1") formülünde 1 ' i sayı olarak görüyor. Forumda da buna benzer bir örnek göremedim. Yardım edebilirseniz veya forumda göremediğim bir örneğe yönlendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden tşk ederim.

Ekli dosyalar

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
05-04-2025
F3 ve I3 deki 1 rakamları nedense aynı formatta görünmesine rağmen aynı formatta değil.
F3'ü kopyalayıp I3'e yapıştırdığınızda formül doğru işliyor.

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Merhaba,

F2 hücresi her ne kadar metin olarak biçimlendirilse de sayı olarak işleme dahil olmakta.
F2 hünresine F2+Enter yaparak deneyin.
Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((E3:J3<>"çatal")*(E3:J3<>"bıçak")*(E3:J3<>"")*(E3:J3<>"1"))

ynstcrt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 - Türkçe
05-12-2024
F3 ve I3 deki 1 rakamları nedense aynı formatta görünmesine rağmen aynı formatta değil.
F3'ü kopyalayıp I3'e yapıştırdığınızda formül doğru işliyor.
Evet sizin bu dediğiniz benim şöyle dikkatimi çekmişti. F3 'ün biçimini sayı yaptığımda hemen hücrenin sağına geçiyor ama I3 'ü sayı yaptığımda aynı yerde kalıyordu. Sonra I3 ' ü silip yeniden 1 yazdığımda sayı olarak algılıyordu. Aynı satırda onlarca bu şekilde sayı olduğu için teker teker hepsini düzeltmem çok uzun sürer.

ynstcrt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 - Türkçe
05-12-2024
Sayın Mahir64 desteğiniz için çok tşk ederim. Yazdığınız formülü denedim ama yine aynı sonucu alıyorum maalesef. Eksik bir uygulama yapıyorum sanırım. Dediğiniz "F2 hücresine F2+Enter yaparak deneyin. " ile neyi kast ettiğinizi anlayamadım. Sanırım o yüzden aynı sonucu aldım. Tekrar bilgilendireyim. Ben bu bilgileri internetten kopyalayıp yapıştırarak alıyorum. Herhangi bir hücreye teker teker yazmıyorum ve 1 satırda onlarca hatta bazen yüzlerce veri olabiliyor.

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
F2 yanlış yazmışım F3 hücresinde F2.Enter yapın.

Dediğinizi anladım ama yapıştırma işlemi sonrasında metin biçiminde olsa da hücre sayı formatında.
Örnek dosyanızda, A1 hücresine 10 yazın ve =TOPLA(A1;F3) ve =TOPLA(A1;I3) formüllerini yazın. sonu. 10 ve 11 olacaktır.

Son düzenleme:

ynstcrt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 - Türkçe
05-12-2024
Mahir bey n'lour beni maruz görün lütfen, tecrübesizliğimle sizi yormak istemem ama yeni yeni excel bilgimi üst seviyelere taşımaya çalışıyorum ve bazı terimlere yabancıyım o yüzden anlamakta güçlük çekiyorum " F3 hücresinde F2.Enter yapın. " ne anlama geliyor acaba. Ben internetten verileri kopyaladıktan sonra E3 hücresine tıklayıp sağ click yapıyorum ve özel yapıştır'dan açılan pencerede "Unicode Metin" i seçip "Tamam" tıklıyorum. F hücrelerine herhangi bir giriş yapmıyorum anlayacağınız. Zaten sorunum bundan sonra başlıyor. 3 'üncü satırı olduğu gibi seçip problem yaşadığım saydırma işlemini yaptırmak istiyorum.

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Hücre üzerine gelin F2 tuşuna basın veya fare ile çift tıklayıp hücre içine girin enter tuşuna basın.

ynstcrt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 - Türkçe
05-12-2024
Mahir bey çok pardon F sütununda veriler olunca F2 ' yi hücre adı sanıyorum kusura bakmayın.
Maalesef gösterdiğiniz formül, benim orijinal dosyamda çalışmıyor. İlk gönderdiğim dosya işimi başka birine yaptırmamak adına ve şahsi bilgiler barındırdığı için örnek olarak hazırladığım başka bir dosyaydı. Şimdi İnternetten kopyalayıp yapıştırdığım orijinal dosyayı biraz süzgeçten geçirerek gönderiyorum. 04.04.2021 sayfasında yolladığınız formülü A11 hücresinde uyguladım. 1 değeri vermesi gerekirken 5 veriyor.
Durum şudur: 10 numaralı satırdaki hücrelerde sadece "Mobil" , "Sabit" , "1" , "2" , "3" verileri oluyor. Ve altlarındaki hücrelerde de sadece "olumlu" yada "olumsuz" yazıyor. Fakat BP10 hücresine bakarsak, sanırım 1 bilgi eksik girilmiş olmalı ki bu yüzden bilgiler 1 satır yukarı kaymış gibi görünüyor. Bende böyle durumların hangi satırlarda olduğunu görebilmek için bahsettiğim gibi bir arama yaparak, o satırın ilk sütunundaki hücresinin (bu örnekte A10 hücresi oluyor) dolgu rengini değiştirmeyi düşündüm. Sorun bundan ibaret.

Ekli dosyalar

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe

Merhaba,
Dediğim olay tam da bu bj10,cq10,do10,dr10 hücrelerini inceleyin. Bu hücrelere F2+Enter yapın.

Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((10:10<>"Mobil")*(10:10<>"Sabit")*(10:10<>"")*(10:10<>"1")*(10:10<>"2")*(10:10<>"3")*(10:10<>1)*(10:10<>2)*(10:10<>3))
"1" metin ifade ederken 1 sayı ifade ediyor.

Günün yorgunluğu tam da odaklanamadım ama bu bahsettiğim üzerinden gidilip formül üretilmeli.

ynstcrt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 - Türkçe
05-12-2024
Mahir bey çok çok teşekkür ederim. Sayenizde yeni bir şey daha öğrendim. Demek metin görünümlü sayılar olabiliyormuş. Zahmet verdim. Emeğinize sağlık. İyi çalışmalar diliyorum. Sağlıklı günler.

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Hepsi metin olsaydı =TOPLA(10:10) formülü sonuç üretmezdi.
Kontrol açısından bu formülü uygulayın sonuç üretirse metin görünümlü sayılar (doğan görünümlü şahin misali) vardır.

İyi çalışmalar.

ynstcrt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 - Türkçe
05-12-2024
(doğan görünümlü şahin misali) :D Böyle uzun bir formüle bile gerek yok o zaman. Benim işimi =TOPLA(10:10) bile çözücek. Tekrar çok teşekkür ederim sağolun. Kalın sağlıcakla

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Çözüm konusu, sizin ne bulmaya çalıştığınızla alakalı.
İyi çalışmalar.

ynstcrt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 - Türkçe
05-12-2024
Şimdi fark ettim =TOPLA(10:10) benim işimi çözmez çünkü farklı metin de girmiş olabilirler. Size de iyi çalışmalar

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
05-04-2025
Bu mesajınızdan anladığım kadarı ile esas amacınız verilerinde kayma olan sütünları tesbit etmek.

Bunun için küçük bir makro yazıp 04.03 sayfanıza bir düğme ekledim ve makroyu ona bağladım.
Öncelikle işlem yapılacak satırın herhangi bir hücresini seçin (Sizin örneğinizde A10) sonra kontrol düğmesine basın.
Makro; seçili hücrenin satırında, Mobil, Sabit, 1,2,3 haricinde yazan bir veri olursa seçili hücrenin A sütunundaki hücresini ve sorunlu hücreyi sarı dolgu ile işaretliyor.
Eğer satırlar aşağıya doğru devam edecekse bir sonraki işlem yapılacak hücreyi seçerek yine kontrol düğmesine basarak işlem yaptırabilirsiniz.

Eğer istediğiniz buysa makrolu dosya ekte. :)

Durum şudur: 10 numaralı satırdaki hücrelerde sadece "Mobil" , "Sabit" , "1" , "2" , "3" verileri oluyor. Ve altlarındaki hücrelerde de sadece "olumlu" yada "olumsuz" yazıyor. Fakat BP10 hücresine bakarsak, sanırım 1 bilgi eksik girilmiş olmalı ki bu yüzden bilgiler 1 satır yukarı kaymış gibi görünüyor. Bende böyle durumların hangi satırlarda olduğunu görebilmek için bahsettiğim gibi bir arama yaparak, o satırın ilk sütunundaki hücresinin (bu örnekte A10 hücresi oluyor) dolgu rengini değiştirmeyi düşündüm. Sorun bundan ibaret.

Ekli dosyalar

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Neden olmayanları yazıp olanı bulmaya çalışıyorsunuz, direk aradığınızı saydırsanız daha pratik olmaz mı?
Kod:
=EĞERSAY(10:10;"olumsuz")

ynstcrt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 - Türkçe
05-12-2024
Bu mesajınızdan anladığım kadarı ile esas amacınız verilerinde kayma olan sütünları tesbit etmek.

Bunun için küçük bir makro yazıp 04.03 sayfanıza bir düğme ekledim ve makroyu ona bağladım.
Öncelikle işlem yapılacak satırın herhangi bir hücresini seçin (Sizin örneğinizde A10) sonra kontrol düğmesine basın.
Makro; seçili hücrenin satırında, Mobil, Sabit, 1,2,3 haricinde yazan bir veri olursa seçili hücrenin A sütunundaki hücresini ve sorunlu hücreyi sarı dolgu ile işaretliyor.
Eğer satırlar aşağıya doğru devam edecekse bir sonraki işlem yapılacak hücreyi seçerek yine kontrol düğmesine basarak işlem yaptırabilirsiniz.

Eğer istediğiniz buysa makrolu dosya ekte. :)
Sayın cengizdemir72 tekrar merhabalar.
Ben satırları seçmeden otomatik olarak yapmasını istemiştim ve şu an aynen öyle oluyor. Sizin çözümünüzde satırdaki kayan hücreyi göstermesi de ayrıca güzel bir fikir olmuş. Yine de vakit ayırıp alternatif bir çözüm sunduğunuz için çok tşk ederim. Emeğinize ellerinize sağlık.

ynstcrt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 - Türkçe
05-12-2024
Neden olmayanları yazıp olanı bulmaya çalışıyorsunuz, direk aradığınızı saydırsanız daha pratik olmaz mı?
Kod:
=EĞERSAY(10:10;"olumsuz")
Sayın Mahir64, benim de ilk düşündüğüm buydu fakat " Mobil, Sabit, 1,2,3 " bilgileri mecburen giriliyor ama diğerleri değişebilir ve ne girileceği belli değil. Yine de yeni fikir için tşk ederim.

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
05-04-2025
Rica ederim.
İlk veri A10'da ikinci A16'da üçüncü A22'de ...... gibi sabit aralıklarla devam ediyorsa; makroda bir kaç değişiklik yapıp tüm verilerin işlenmesi de sağlanabilir.

Sayın cengizdemir72 tekrar merhabalar.
Ben satırları seçmeden otomatik olarak yapmasını istemiştim ve şu an aynen öyle oluyor. Sizin çözümünüzde satırdaki kayan hücreyi göstermesi de ayrıca güzel bir fikir olmuş. Yine de vakit ayırıp alternatif bir çözüm sunduğunuz için çok tşk ederim. Emeğinize ellerinize sağlık.