Soru Belirtilen sayı ile alaka formül nasıldır ?

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Professional Plus 2016+Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
16.12.2019
Öncelikle selamun aleykum şöyle bir sorunum var
A1 hücresindeki değer 165 farz edelim b1 hücresindeki değer ise 160 farz edelim
şimdi bu iki sayı arasında 5 sayı fark var ben bu beş sayı farkına göre eğer a1 hücresi b1 hücresinden 5 büyükse şunu yap veya 5 küçükse şunu yap gibi bir formülü nasıl yapabilirim şimdiden teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
Deneyiniz.
Kod:
=EĞER(A1-B1>5;"A";"B")

Excel Vers. ve Dili
16.12.2019
Deneyiniz.
Kod:
=EĞER(A1-B1>5;"A";"B")
verdiğiniz kod ile 5 ten büyük olan bütün sayılara aynı cevabu verir benim söylemek istediğim 5 düşük veya büyük ise o işlem uygulanacak eğer 10 15 gibi bir fark varsa farklı birşey yazdıracağım şimdiden sağolun

Excel Vers. ve Dili
16.12.2019
Kod:
=EĞER(YADA(A1-B1=0;A1-B1=1;A1-B1=2;A1-B1=3;A1-B1=4;A1-B1=5;A1-B1=6;A1-B1=7);"SAYI EŞİTTİR 1";EĞER(YADA(B1-A1=0;B1-A1=1;B1-A1=2;B1-A1=3;B1-A1=4;B1-A1=5;B1-A1=6;B1-A1=7;);"SAYI EŞİTTİR 2";"İKİ FORMÜLDE EŞİT DEĞİLDİR"))
Şu şekilde yaptım ama uzun oldu fakat işimi gördü daha kısasını bilen olursa söylerse sevinirim.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.
Yanlış anlamıyorsam, işinize yarayacak işlev ARA işlevi.
Bu işlev ile ilgili araştırma yapınız.

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
Sorunuz.
A1 hücresindeki değer 165 farz edelim b1 hücresindeki değer ise 160 farz edelim
şimdi bu iki sayı arasında 5 sayı fark var ben bu beş sayı farkına göre eğer a1 hücresi b1 hücresinden 5 büyükse şunu yap veya 5 küçükse şunu yap gibi bir formülü nasıl yapabilirim şimdiden teşekkürler.
Verdiğim cevap 5 den büyük ve 5 den küçük sayılarla ilgilidir ve sorunuza uygundur.
cevabınız.
verdiğiniz kod ile 5 ten büyük olan bütün sayılara aynı cevabu verir benim söylemek istediğim 5 düşük veya büyük ise o işlem uygulanacak eğer 10 15 gibi bir fark varsa farklı birşey yazdıracağım şimdiden sağolun.
Daha önceki sorunuzda 10,15 gibi farklı sonuçlara göre farklı değerler yazdıraçağınız yok idi cevabım da soruza göre dolayısı ile size yanlış cevap verilmiş ve yanıltılmış değilsiniz.Sorunuzu eksiksiz sorarsanız cevaplarda eksiksiz olur.
Benzer bir konuda vermiş olduğum cevabı sorunuz için uyarlayabilirsiniz.Bakınız.
https://www.excel.web.tr/threads/yandaki-huecrenin-degerine-goere-deger-girme.177642/

Excel Vers. ve Dili
16.12.2019
@çıtır söyledikleriniz doğrudur tam anlatamamış olabilirim ama üst satırda attığım kod yapmak istedeğim şeyi tam olarak anlatıyor fakat sadece kod biraz uzun oldu sizin söylediğiniz konuya baktım ara işlevini kullanınca a1-b1 gibi işlemler olmuyor sonuç hep en sondaki sayiyi veriyor örnekte göstermek olursa =EĞER(ARA(A1-B1;{1;2;3;4;5};{1;2;3;4;5});"VAR";EĞER(ARA(B1-A1;{1;2;3;4;5};{1;2;3;4;5});"VAR 2";"YOK")) şöyle bir işlem yapmak istiyorum ama sonuçta yok hatası çıkıyor matematiğimiz kötü + ara işleminde bu tarz işlemler yapılıyormu bilmediğim için denemek istedim fakat sonuç başarısız ama sonuçta üst tarafta kendim bir kod ile çözdüm ama işte bunun daha kısasının olduğunu düşünüyorum o yüzden bilen varmıdır acaba diye bekliyorum.yardımlarınız için teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
Altın üye olarak rahatlıkla örnek excel dosyası ekler açık ve net bir şekilde ne olmasını ve nasıl olması gerektiğini çok net bir şekilde açıklarsanız ben çözemez isem çözen arkadaşlar olur.Bu şekildeki yazışmalar konuyu uzatmakta ve anlaşmayı zorlaştırmaktadır.

Excel Vers. ve Dili
16.12.2019
@çıtır dosya yüklemenin bir anlamı yok üst satırda zaten yapmak istediğimi yaptım fakat biraz kodun uzun olduğunu belirttim bu yolun kısası varmı diye soruyorum benim kendim yaptığım işlem bu şekilde
=EĞER(YADA(A1-B1=0;A1-B1=1;A1-B1=2;A1-B1=3;A1-B1=4;A1-B1=5;A1-B1=6;A1-B1=7);"SAYI EŞİTTİR 1";EĞER(YADA(B1-A1=0;B1-A1=1;B1-A1=2;B1-A1=3;B1-A1=4;B1-A1=5;B1-A1=6;B1-A1=7;);"SAYI EŞİTTİR 2";"İKİ FORMÜLDE EŞİT DEĞİLDİR"))
bu kod çok uzun olduğu için kısa yöntemi varmı diye soruyorum. siz yapamıyorsanız yapamıyorum diyin ben zorla birşey istemedim biliyorsanız dedim derdimi üst satırlarda anlatamadım ama bu kod ile anlatmaya çalıştım gene anlamamışsınız sorun değil genede sağolun iyi günler.

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
forumdaki 2. konunuza rastladım ilkinde Murat Osma için hoş olmayan ifadeler kullanmıştınız şimdi de size yardım etmeye çalışan diğer hocalarımıza abilerimize saygısızlık yapıyorsunuz. Hitap tarzınızı düzeltin bence.

Excel Vers. ve Dili
16.12.2019
@tukayf ben anlatamayınca kendisi bana anlatamadın diyor da ben ona sen anlamadın diye birşey dediysem bunda ne kötülük var zaten benim yardım istemem hataydı burda çünkü dedim ya herkesin olduğu bir taraf vardır benim tarafımda burası sana gelince yorum yapacak kişi sen değilsin çıtır adlı kişi yorumunu yapabilir olumlu veya olumsuz boşuna muhalefet olmayın ben yardımı için teşekkür ettim zaten.

Excel Vers. ve Dili
16.12.2019
buda son attığım konudur dahada kimseden yardım istemem buğüne kadar yorumlarında yardımcı olan kişilere teşekkür ediyorum.
geriye kalan boş gereksiz yorum yapanlarada tez zamanda karşısına güzel şeyler çıksın diyorum.

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
Yazdıklarımı tekrar tekrar okuyarak anlatamadın ve sen kelimesini aradım.Olabilir ya insanlık hali görememiş olabilirim.Gösterirseniz sizden özür dilerim.Ben sadace verdiğim ilk cevabın sizin sorunuz uygun olduğunu ve size yanlış cevap vermediğimi belirttim.Dosya eklemnizde fayda olaçağını belirttim benim çözemediğim durumda diğer arkadaşların çözeceğini belirttim.Ne şahsınızı ne de başka birini inçitici bir ifade olmadı.Sadece bu konuya açıkladım.Bu konu ile ilgili yukardaki ifadeleri bulursanız özrüm olaçak ,başka bir cevap yazmayaçağım.

Excel Vers. ve Dili
16.12.2019
@çıtır söylediklerinizin anlamına bakarsanız zaten kendiniz anlayacaksınız karşınızdakine ne demek istediğinizi içinde anlatamadın veya sen var diye birşey yazmadım ben zaten burda ikimiz yazıyorduk başka kimse olmadığına göre muhattap olan kişide ben olduğuma göre doğru anlamışım sizin tarafınızdan siz haklı olabilirsiniz sayğı duyuyorum benim bir sözüme alındıysanızda özür dilerim kötü niyetle yazılmadı sadece bir birimizi anlamadığımızı belirttim. yorum yapmaya bilirsiniz uzamasın konu zaten soruda sormayacağım bu durumlarada düşmeyeceğim.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Tekrar merhaba.
Örnek belge olmayıp, farklı seçeneklere göre elde edimesi gereken sonuçlar da net olmayınca
ister istemez verilen cevaplar belli varsayımlara dayanmak durumunda.

Sorulan sorulara cevap yazmaya hazır birçok üye hazır durumda iken;
sorun yaşayan ve bunun çözümü için destek isteyen birinin örnek belge yüklememe ısrarı da anlaşılmaz bir durum doğrusu.

Son bir deneme de ben yapayım dedim.
Aşağıdaki formülün sonucu (sayılar arasındaki fark artı veya eksi olmak üzere);
-- 5'ten büyükse "YOK",
-- 5 veya daha küçük ve A1, B1'den büyükse sonuç "VAR",
-- 5 veya daha küçük ve B1, A1'den büyükse sonuç "VAR 2"
olarak döndürülür.
=EĞER(MUTLAK(A1-B1)>5;"YOK";"VAR"&EĞER(A1>B1;"";" 2"))

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
ben anlatamayınca kendisi bana anlatamadın diyor da ben ona sen anlamadın diye birşey dediysem bunda ne kötülük var zaten benim yardım istemem hataydı burda çünkü dedim ya herkesin olduğu bir taraf vardır benim tarafımda burası sana gelince yorum yapacak kişi sen değilsin çıtır adlı kişi yorumunu yapabilir olumlu veya olumsuz boşuna muhalefet olmayın ben yardımı için teşekkür ettim zaten.
Cevap vermiyeçektim ançak son cevabınız kelimeli göstermek yerine konuyu uzatmak oldu.Ben sen diye hitap yazmadım,anlatamadın diye bir şey yazmadım.Olur ya siz anlatmış olursunuz ,ben anlamış olabilirim.Örnek dosya ile istedim.Ekleyin veya eklemeyin, anlatımızı anlayan biri çıkabilir.Sorun benim kullanmadığım kelimeleri benim kullanmışım gibi göstermeniz.Benim yazdıklarımdan,ilgisiz anlamlar çıkarmanız.

Excel Vers. ve Dili
16.12.2019
@çıtır neden ben orda sizin cevabınızın anlamını söylemek istediğim için kullandım benimde gözüm görüyor orda o kelimelirin olduğunu biliriyorum onları yazmasam size nasıl anlatacağım sizin bana karşı yazdığınız cevabının anlamını. neyse sorun yok size göre siz haklısınız bana görede ben yani uzatmayalım.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Sayın @KinFrayt , forumda çık sayıda soruya, emek/zaman ayırarak ve herhangi bir karşılık beklemeden
cevap yazan Sayın @çıtır, nezaketiyle bilinen üyelerden biridir.
(Genel olarak, sorulara cevap yazanların beklentisi, verilen cevabın istenilen sonucu verip/vermediğine ilişkin geri bildirimde bulunulmasından ibaret)

Maksatınızı anlamış değilim doğrusu.

Örneğin ben de 15 numaralı cevabımla ilgili geri bildirim görmek isterim.

Kolay gelsin.
.

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
Ben size soruyu eksik sordunuz dedim.Asla anlatamadınız demenim.Yazmadığım bir kelime ile itham edilmek istemiyorum.Anlatamadın ve sen kelimelerini kullanmadım.Siz evet kullanmadığımı belirtiniz veya yazımdan alarak gösteriniz.Bende özür dileyim.Bu kadar basit.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
16.12.2019
@Ömer BARAN 'bey doğrudur çok kişi emek vererek ve zaman ayırarak yardımcı oluyor ama kendini anlata bilmek için bazen bir birimizi yanlışta anlaya biliyoruz o yüzden kendim bir kusurum olduysa burdaki kişilere özür dilerim söylediklerimde art niyet yok sadece öyle yazmak gerekiyor anlata bilmek için neyse sizin cevabınız işime yaramadı üzerinde oynama yaptım belki olur dedim olmadı olsaydı kısa bir kod olmuştu güzel olur ama olmadı
size kendi hazırlağım örnek dosyayı yükledim orda kullandığım yöntem ile işimi görüyorum ama kodun uzun olması biraz can sıkıcı kısası varsa bilen biri yazarsa belki ilerde gene başka excel dosyamda lazım olacak diye soru hala beklemede zaten bu son sorum dahada soru yok kendim yapabilirsem yaparım yapamazsam yapmanın yollarını aramaya devam.

Ekli dosyalar