Soru Belirtilen Tarih Aralığına Denk Gelen Tarihleri Hesaplama

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Professional Türkçe 32 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
14-03-2022
Ekte sunulan çalışmada J18 MAAŞ DÖNEMİ İÇİNDE KALAN RAPOR GÜN SAYISI alanına kişilerin rapor başlangıç ve bitiş tarihlerine göre
D14 ve D15 arasında belirtilen değişken tarihler arasına denk gelen ( Başlangıç ve Bitiş Dahil ) kadar günü yazdırmak istiyorum.
Amaç maaş dönemine rastlayan kaç gün rapor olduğunu hesaplamaktır.
Şimdiden teşekkür ederim

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
https://www.excel.web.tr/threads/belirtilen-tarih-araligina-denk-gelen-tarihleri-hesaplama.178074/
hocam merhaba,
burada yazdığınız formüldeki D18<>"" kısmını anlamadım, burada "Ve" formülü ile dönen değerden neyi elde ediyoruz? alan boşa eşit değilse ve başlangıç bitişten küçükse falan mı demek? daha sonra çarpma işlemine geçmişsiniz, neden çarpma var onu da anlamadım :( rapor bitiş tarihi mi küçük, yoksa maaş bitiş tarihi mi bunlardan küçük olanı yani daha eski olanı al diyorsunuz, sonra da rapor başlangıç mı daha büyük, yoksa maaş başlangıç mı ona bakıyorsunuz dolayısıyla aralık içinde kalıp kalmadığını hesaplıyorsunuz?
doğru mu?
yanıldığım alanları düzelterek çarpma işaretinin işlevini ve <> işaretinin işlevini benimle paylaşabilir misiniz?
rahatsızlık verdiysem kusura bakmayın lütfen.
Merhaba.
Konu sayfalarındaki cevaplarla ilgili sorularınızı özel mesaj ile sormanız, FORUM mantığıyla çelişiyior.
Bu soruların konu sayfasında sorularak, sayfayı ziyaret edecek diğer üyelerin de yararlanması yerinde olur.

Herneyse, sorduğunuz hususlara cevap yazayım dedim.
Formül =EĞER(VE(D18<>"";E18<>"";D18<E18);(MİN($D$15;E18+1)-MAK($D$14;D18));0) şeklinde de yazılabilirdi ve sonuç aynı olurdu.
Netice olarak VE işlevinin sonucu DOĞRU/YANLIŞ (excel'cesi 1/0) olduğuna göre beklenen sonuç 1*..... veya 0*.... şeklinde elde edilir.
Bu tür işlemlerde sonucun mutlaka, 0 dahil SAYI olması isteniyorsa; EĞER.... şeklindeki formül ile, verdiğim cevaptaki formül aynı sonucu verir.
Sonucun BOŞ veya METİN olması isteniyorsa VE(....)*..... yerine EĞER(VE(....);MİN(....)-MAK(....);"METİN") şeklinde bir formül kullanılmalıdır.
MAK...MİN ve ARALIK kavramıyla ilgili tespitiniz doğru. Böylece hesaplama sonucu sadece ilgili tarihler arasına denk gelen günleri kapsar.
.