belli hücrelerin ortalamasını almak

ben mesela j7 ve j43 arasındaki sayıların ortalamasını alacağım.yazdığım förmül =ortalama(j7:j43) ama son hücreler boş olduğu için sonucu boş gösteriyor.son hüzreleride seçmek mecburiyetindeyim.Çünkü lazım olacak.BU işlem için bana yardımcı olabilirmisiniz.Formülün doğru çalışması için ne yapılamsı gerekmektedir.

Excel Vers. ve Dili
2003 tr
=ortalama(j7:j43)
bu aralıktaki dolu olan hücrelerin ortalamasını alır. eğer boş olanlarıda dahil etmesini istiyorsanız.

=TOPLA(J7:J43)/37
gibi basit bir formulle halldebilirsiniz

eğer aradığınızcevap farklı bir şey ise açıklayıcı dosya ekleyiniz

ben başka hücrelerin ortalaması alınıp başka yere yazdırdım.Þimdi bunların ortalamasını almak istiyorum.Yani ortalamarın ortalamasını almak istiyorum

Excel Vers. ve Dili
office xp tr
{=+ORTALAMA(EÐER(J7:J43<>0;J7:J43))} 0 değerlerini hesaba katmaz

bu formulde olmadı ama yinede sağol.
ben ortalama formulu yazılmış hücrelerin tekrar ortalamasını almaya çalışıyorum ondan olmuyor olabilirmi?formül yazılı hücrelerin ortalamasını almaya çalışıyorum.Formül yazılı hücrelerin ortalaması alınır mı?

T

TRABLUS

Misafir
nziya, özür dileyerek birşey eklemek istiyorum, sizin formülünüzün işlemi gerçekleştirmesi için,
bu formülü ctrl+shift+enter ile tamamlamamız gerekmektedir..

o zaman niye kabul olmuyor benimkisi arkadaşlar o kadar formül verdiler sağolsunlar ama olmuyor ne yapmam gerekiyor acaba

T

TRABLUS

Misafir
Yukarıda Sayın nziya, 'nın formülünü yazarken en başta ki ve en sonda ki {} işaretlerini dikkate alma, formülün aşağıda ki gibi olsun,
=+ORTALAMA(EÐER(J7:J43<>0;J7:J43))
bu formülü sonucun gözükmesini istediğin hücreye yazdıktan sonra, hücreden çıkmadan evvel ctrl+shift+enter tuşlarına bas.. o zaman olması lazım.

arkadaşım sağol ama o rakamlar yazılı olan hüclerde formül olması lazım senin yaptığın gibi oluyor ama benim sayfamda ortalama formülü var o hücrelerde kabul etmiyor o zaman.

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
ortlama hesabında 0 olan hücreleri hesaba katmamak

=+ORTALAMA(EĞER(J7:J43<>0;J7:J43))
bu formülü sonucun gözükmesini istediğin hücreye yazdıktan sonra, hücreden çıkmadan evvel ctrl+shift+enter tuşlarına bas..
o zaman oluyor .
teşekkürler