bende kopya çekiyormuşum izlenimi yaratıyor

sevgili arkadaşlar;
önce hepinizi saygıyla selamlıyorum
bu forum da birbirinden yetenekli çok sayıda arkadaşımız var hepsi sağolsunlar birisinin bir problemi olduğunda yardım etmek için çırpınıyorlar birbirleriyle yarışıyorlar emek harcıyorlar Allah razı olsun

forum altında excel dersanesi adı altında onlarca öğretici belge resim çizim örnek dosyalar var hem öğretiyor hem bilgilendiriyor bide sorular var excel veya diğer problemler bu problemlere cevap yazıldığında hah tamam oldu kodu kopyala yapıştır şimdi çalışıyor oluyor bana sanki bu kodu almak ve yapıştırmak öğrenmeden kopya çakiyorum izlenimi veriyor (kişisel) belki çok şey istiyorum ama bu kodun neden ve niçinleriyle anlatmak mümkünmüdür yani al sana kod işin görülsün mantığı tamamda.. ya öğrenmek tamam bu bize kalmış cevap yazan arkadaşlarım böle bir şey yapabilirlermi acaba..? ya sadece öneri yapılabilirmi
şimdiden teşekkürlerimle hepinize kolay gelsin işiniz rast gitsin
saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 Türkçe
Öncelikle selam

Size katılıyorum kopya yerine öğrenmek gerekir. Bir atasözünde birine yardım etmek itiyorsan ona he gün balık verme balık turmasını öğret demiş.

Bende bu atasözüne binaen diyorum ki bir sorunla karşılaştığınızda hemen birilerine sormak yerine sorununuzu kendiniz çözmeye çalışın. Nasıl mı ?
Bunu en kolay yolu şudur: Gerçekleşmesini istediğiniz olayın kod ile nasıl gerçekleştirildiğini öğrenmek istiyorsanız araçlar makro ve makro kaydet komutunu tıklayın ve gerçekleştirmek istediğiniz olayı elinizle yapın makroyu durdurun ve kaydettiğiniz makro kodlarını inceleyin.
Ben şahsen bazı basit sorulara cevap vermek yerine bunu söylüyorum.

Asıl sorunumuz öğrenmeyi bilmeyişimizden kaynaklanıyor.

Ayrıyeten birşey daha söylemek istiyorum bazen minik uygulamalarımızı sizlerle paylaşıyoruz indirip kullanıyorsunuz bunu yaptığınızda en azından bir küçük yorumu bize çok görmeyiniz ve bizide bir nebze olsun mutlu ediniz lütfen.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn uğuratik

Görüşlerinize katılıyor ve gayretiniz içinde sizi tebrik ediyorum. Zaman zaman kodların açıklamasını isteyen arkadaşlarımıza elimizden geldiğince açıklama yazmaya çalışıyoruz, ama takdir edersiniz ki yazılan her kodda bunu yapmak mümkün değildir. Şunu özellikle belirtmek istiyorum, bence öncelikle önemli olan bir soruyu nasıl çözeceğinize dair çözüm mantığını geliştirebilmektir. Sonradan bu mantığa uygun kodlamayı gerçekleştirmek çokta zor değildir.

yazılan her kodda bunu yapmak mümkün değildir.
sayın hocalarım tabiki her kod da nedir diye açıklama yapmanızı beklemiyorum fakat dediğim gibi izlenecek yollar olabilir (araştırmacı olmak bizim görevimiz) bunların yolunu gösterirseniz bizlerde o yoldan yürür ve birşeyleri en azından öğrenmiş oluruz. ilgileriniz için teşekkür ederim saygı ve sevgiyle kalın herkesin dediği gibi BİLGİ PAYLAŞTIKÇA GÜZELDİR AMA EMEĞE SAYGI LÜTFEN