Benzersiz sayma ve koşullu toplama

Excel Vers. ve Dili
excel 2007
Benzersiz sayma ve koşullu toplama - YARDIM TALEBİ -

Hazırladığım ve ekte yer alan tabloda beceremediğim formüller için yardımınıza ihtiyacım var.

Ekte yer alan tabloda 2 ayrı sonuç tablosu var, İlki klasman bazında diğeri personel bazında...

Birinci tabloda klasman bazında personel,müşteri grubu ve müşteri sayıları (tekrar eden müşteri ve grup kodları bulunmakta, asıl sıkıntım bu aslında) ile klasman bazında hedef, gerçekleşen ciro ve kar toplamları,

İkinci tabloda personel bazında klasman, müşteri grubu ve müşteri sayıları (tekrar eden müşteri ve grup kodları malum) ile personel bazında hedef, gerçekleşen ciro ve kar toplamları,

Nasıl olabileceği konusunda fikrim olmayan bir konuda; ciro hedefinin 1.000.000 ve yukarı olan gruplara ait satırların otomatik olarak renklendirilmesi, aynı şekilde gerçekleşen cironun 1.000.000 ve üstü olanlarının renklendirilmesi, tabi hedef ve gerçekleşenleri farklı renklerde olmalı, bu renk olayına birde hedefi aşanlarıda yapabilirsek müthiş olur benim için

Benim için vaktini ayıran arakdaşlardan şimdiden allah razı olsun...

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
excel 2007
Özet verileri kullanmak aklıma gelmemişti teşekkür ederim, daha çok süzme yaparak bunları bulmaya çalışıyordum. ancak, hazırladığım iki sonuç tablosuna ihtiyacım var ve formülasyonu yapamadım. Eğer benim hazırladığım iki tabloya işlerlir kazandıracak formülleri yapabilirseniz inanın çok sevinecem....

Excel Vers. ve Dili
excel 2007
Sorunumun çözümü ile ilgili olarak, bilgisi ve vakti olan arkadaşladan ilgilenmelerini rica ediyorum.

Lütfen...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 TR
Merhabalar...

aramıza hoş geldiniz,istediğiniz böyle bir şey mi,

iyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2007
İlk önce vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Derdimi anlamışsınız, biraz da tablodan anlatarak istediğimi anlatırsam çözebilirsiniz diye düşünüyorum.

1. tablo olan "Klasman" bazlı tasnifte

Klasmanın türüne göre personel sayısını (Toplam 6 personel üzerinden, isimler tekrar ettiğinde sonucu bulamadım.), Bir klasman türü ile ilgilenen personel sayısı lazım. ( a sütunundaki herhangi bir klasmanda b sütunundaki kaç personel çalışıyor yani ) bir klasmana kaç değişik personel bakıyorum cevabı

Klasman türüne göre müşteri grubu sayını istiyorum. Hangi klasmanda kaç adet müşteri grubu varın cevabı yani. bunu müşteri sayısı sütununda yapmışsınız anladığım kadarıyla... sadece formülü müşteri grubu sayı sütuna uygularsam hallederim diye düşünüyorum.

Klasman türüne göre müşteri sayısı sütununda ise, ilgili klasmana ait kaç müşteri bulunduğunu istiyorum. A sütununa göre d sütununda yer alan "bireysel kod" sayısı... bunun içinde de birbirini tekrar eden sayılar var toplamı 1850 tekrarları düşünce 1801 oluyor ki bunu L9 hücresindeki formülle buldum..

klasman türüne göre hedeflenen ciro, gerçekleşen ciro ve kar rakamları da Klasmana ait firmaların toplam hedef cirosu, gerçekleşen cirosu ve karlarının toplamını istiyordum... sonucun doğruluğunu daha teyid edemedim, mesajı yazıp bakarım diye sonraya bıraktım.....

2. tablo "Personel bazlı tasnifte ise

1 personelin (I sütunu) kaç değişik klasmana baktığı,

1 personele (I sütunu) ait müşteri grubu sayısı, bunu da yukarıda klasmana ait tasnifin 2. paragrafında yazdığım gibi "müşteri sayısı" sütunundaki formülü müşteri grubu sayı sütununa uygularsan hallederim diye düşünüyorum

1 personelin (I sütunu) baktığı, müşteri sayısını istiyorum. I sütunundaki bir personelin D sütunundaki kaç firmaya baktığı lazım, yukarıda klasman bazında müşteri sayısına ilişkin açıklamamda olduğu gibi aynı sorun, tekrarlanan müşteri kodlar var. toplamı 1850 tekrarları düşünce 1801

son olarak 1 personelin ilgilendiği firmaların hedef, ciro ve kar rakamları, bu rakam teyidini, formülünüzün sonucunu yani mesajdan sonra bakacağım..

uzun bir mesaj yazdığım için beni kusura bakmayın yazarken ben dağıldım.. umarım ne istediğimi anlatmayı başarmış olarak vaktinizi ziyan etmem

gerçekten teşekkür ederim. sonucu heyecanla bekliyorum....

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Doğru anladı isem

J2 hücresine

Kod:
=TOPLA(EĞER(SIKLIK(EĞER($A$2:$A$1851=$I2;KAÇINCI("~"&B$2:B$1851;B$2:B$1851&"";0));SATIR(B$2:B$1851)-SATIR($B$2)+1);1))
yazıp direk ENTER tuşuna basmadan CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarına birlikte basıp sağa ve aşağı çekerek tabloyu doldurunuz.

J12 hücresinede

Kod:
=TOPLA(EĞER(SIKLIK(EĞER($B$2:$B$1851=$I12;KAÇINCI("~"&A$2:A$1851;A$2:A$1851&"";0));SATIR(A$2:A$1851)-SATIR($A$2)+1);1))
yazıp direk ENTER tuşuna basmadan CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarına birlikte basıp sağa ve aşağı çekerek tabloyu doldurunuz.

Bu işlem sonucunda excel formül başına ve sonuna { } ayıraçlarını otomatik olarak ekleyecektir.

.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 TR
Değerli hocamız gereken formülü yazmış,eline sağlık.

Değişik bir formül ile dosya ektedir,ve KoşuluBiçimlendirme yapılmıştır.

İstedğiniz bumudur.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2007
Vaktini ayıran arkadaşlarıma minnettarlığımı sunarım...

Sayenizde büyük bir zaman ayırdığım bu iş artık hatıra oldu...elinize sağlık

Koşullu biçimlendirmede sorunum ise,

Belli bir tutarın üstündekilere dikkat çekmek için renk kullanmak, bu dikkat çekici tutar ise grup bazında hedef ciro toplamı ve/veya gerçekleşen ciro rakamı 1.000.000 ve üstü olan gruplara ait müşterilerin yer aldığı tüm satırı (a-g sütunları arasını) otomatik olarak renklendirebilmek......

tek sorun bu kaldı...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 TR
Merhabalar...

umarım istedğiniz olmuştur,

güle güle kullanınız,

iyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2007
Allah tutuğunu altın etsin arkadaşım. Eline sağlık... teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 TR
Memnun oldum...

İyi çalışmalar.