Bilançoyu görsel hale getirme

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
Merhaba, ekteki gibi özet bir şirket bilançosunun 5 ana kalemini görsel grafik şekline getirmek istiyorum. aktif kalemleri alt alta, pasif ve sermaye kalemleri de alt alta gelecek şekilde ve rakamlar değiştikçe grafiğin de değişebilmesi nasıl sağlanır?
Teşekkürler

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
Ferhat Bey kusura bakmayın haftasoınu ineternete bakmamıştım şimdi gördüm dosyayı. Tam istediğim gibi olmuş teşekkürler. X eksenindeki 1,71 ve 3,28 değerleri ne ifade ediyor acaba, nasıl buldunuz o rakamları?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Ferhat Bey kusura bakmayın haftasoınu ineternete bakmamıştım şimdi gördüm dosyayı. Tam istediğim gibi olmuş teşekkürler. X eksenindeki 1,71 ve 3,28 değerleri ne ifade ediyor acaba, nasıl buldunuz o rakamları?
:) İnanın onlar hiç kafaya takılacak rakamlar değil.. Sadece etiketlerin pozisyonunu belirliyorlar.

Şimdi; x (yatay) ekseni incelediğinizde, bunun 4 ana bölmeden oluştuğunu göreceksiniz. Şöyle ki;

| ... | AKTİFLER | PASİFLER | ... |

Not : "..." olarak verilen boş bölümler; etiketlerin doğru-düzgün görüntülenebilmesi için yaratılmıştır.

Bu yapı, sütun tipli grafiklerin, yatay eksen (kategori) yapılandırmasıdır.

Oysa ki, biz grafiğimizde, etiketleri konumlandırmak için, fake XY Dağılım grafiği yarattık. XY dağılım grafiğinin X değerlerini de 0-4 arasında pozisyonlandırmamız gerekiyordu.

Biraz deneme-yanılma, çokca da göz-gez-arpacık şeklinde bir yaklaşımla, hedefleri tutturmak için X değerlerini kafadan salladık. Siz o pozisyonları elle değiştirebilirsiniz. Belki yeni pozisyonları daha hoş olabilir.

.

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
Teşekkür ederim zahmet oldu size de, kolay gelsin...

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
Ferhat Bey bir sorum olacak, sizin grafikte veri seçerken "seri 6" diye bir değer var, ben de elle bunu oluşturdum ama benimkinde seri X değerleri ve seri Y değerleri çıkmıyor? Nasıl çözebiliriz bu sorunu?
Teşekkürler

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Merhaba, ekteki gibi özet bir şirket bilançosunun 5 ana kalemini görsel grafik şekline getirmek istiyorum. aktif kalemleri alt alta, pasif ve sermaye kalemleri de alt alta gelecek şekilde ve rakamlar değiştikçe grafiğin de değişebilmesi nasıl sağlanır?
Teşekkürler
.

Sayın Ferhat Beyin, hazırladığı dosyanın basitleştirilmiş hali ektedir.

Not: Rakamları kendinize göre uyarlayın.

.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
Katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederim, son bir sorum var; bu iki sütunu (aktif-pasif) en olarak kalınlaştırıp bitişik halde göstermek mümkün müdür?
Teşekkürler