bilgisayar toplama hakkında

Excel Vers. ve Dili
office 2007 tr
arkadaşlarmerhaba ben bi bilgisayar toplatmak istiyorum ama fazla bi bilgim yok mümkünse bana yardımcı olurmusunuz.
NOT: 1000 ila 1500 ytl arası bi fiyat olabilir

EKREM1661

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03-02-2026
Sayın Saygılı..! konuya ait başlığınızı yeni farkettim.. fakat yine de;

Konu hakkında yakından ilgilenen ve mekanik yönü ile ilgili araştırmalar ve gözlemler yapmış birisi olarak edinmiş olduğum bir takım bilgi ve tecrübeleri aktarmanın faydalı olacağı inancıyla aşağıdaki görüşlerimi aktarmak istedim;

Toplama PC ve Markalı PC; her ikisinin de avantajlı ve dezavantajlı yönleri mevcut.. Bu nedenle; durumu lehimize çevirebilmek için bazı kriterler ışığında hareket etmek gerekiyor..

Toplama PC.. Eğer toplamayı yapacak kişi; gerçekten konuda profesyonel denebilecek, uzman ve deneyimli ise, toplama pc tercih edilmesi yanlış bir karar olmaz.. Ancak bazı riskli yönleri nedeniyle birtakım kriterler ışığında hareket etmek gerekiyor..

1.Alınacak parçalar tespit edildikten sonra, alınacak parçaları kesinlikle kendiniz alın, burada alınan yer önemli; illa da ucuza mal olsun diye sıradan satıcılardan değil, distribütör ve ithalatçı firmalardan olsun.. Çünkü, işin altında şöyle bir gerçek yatmaktadır.. Her firma tesislerinde üretilen ürünleri, test odalarında gerek optik test cihazları ve gerekse farklı yazılımlarla hem fiziki, hem de performans yönünden teste tabi tutarlar, defolu olarak addedilen ve testlerden geçemeyen parçaları çok az bir-iki zirve firma hariç (imha odalarına gönderir ve piyasaya sürmez), bir çok firma bu defolu parçaları daha düşük fiyata ikinci el altından piyasaya sürerler, işte o ucuz bulduğun ve hiçbir fark göremeyip sadece ucuz fiyat farkı gördüğün aynı marka cihazlar bunlardır.. Testlerden başarıyla geçmiş orijinal parçalar her zaman alt piyasadan pahalı olur..

2.Parça alımında, şu üç ana bileşen üzerinde titizlik gerekiyor..Anakart-İşlemci-Ekran Kartı.. Bunların kaliteli olması yeterli değil, uyum testlerinden başarıyla geçmiş olması gerekir..Aksi halde gerçek performansı gösteremeyecek ve verilen para tam karşılığını bulmayacaktır. Hatta ileride fiziksel sorunları da beraberinde getirme ihtimali olacaktır.

3.Parçaların marka ve model konusunda girmiyorum, bu konu çok ince detayları içeren geniş bir konudur.. Yukarıdaki kriteri göz önünde bulundursan, marka ve model konusu da güvenilir ve usta bir pc toplayıcının elinde şekillenir..

Markalı PC.. Yukarıdaki şartlar oluşmadığı durumda Markalı pc daha doğru bir karar olabilir.. Çünkü, bu firmaların elinde yetişkin uzman kişilerin olması ve parçaların her birinin uyum ve performans testlerinden geçirme imkanlarına sahip olması, piyasadaki kişisel pc toplayıcılara göre daha üstün konumda bulunmaktadır. Ancak şurasını da unutmamak gerekir ki, firmaların daha ucuza mal edebilme politikası gütmeleri, özellikle çevre birimleri konusunda kalite den çok fazla ödün vermektedirler.. ileride donanıma ait çevre birimlerini zamanı geldikçe tek tek değişmek zorunda kalabilirsiniz..

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-11-2022
Sn.EKREM1661

Detaylı açıklama ve bilgi için şahsım adına teşekkür ederim.Gerçekten bu konu benim gibi bu konuda fazla bilgisi olmayanlar için çok önemli.

Çünkü yanlış bilgi ve parça uyumsuzluğu nedeniyle birçok problemle karşılaşılabiliniyor ve ayrıca verilen paralar da boşa gidiyor.

sadece kasa tavsiye ederim

Intel Core 2 Duo E8200 2.66 Ghz 1333Mhz 6Mb 209+ KDV USD
GIGABYTE P35-DS3L DDR2 SES GLAN SATA2 16X 114+ KDV USD
Kingston 1 GB DDR2 800 Mhz Ram CL5 2 Adet 53+ KDV USD
XPERTVISION 9600GT 512MB 256bit DDR3 TV DVI 16X 214+ KDV USD
Samsung SATA2 320 GB 7200 Rpm 16 MB Cache 93+ KDV USD
Asus TA9A1 Siyah 350W Çift Fan, 4xUSB,1394 67+ KDV USD
Samsung SH-S203D DVD-RW 20X Sata Siyah 29+ KDV USD
Quatronic 6 (1USB) Port Class2 SDHC Card Reader 6+ KDV USD

Bu sadece kasa toplamda 1180 ytl ye geliyor fiyatı
monitörü klavye mous ve hoparlörüde kafana göre al

Excel Vers. ve Dili
office 2007 tr
arkadaşlar biraz geç farkettim mesajınızı ama sizin mesaj yazdığınız tarihte zaten ben bilgisayarı almıştım yinede ilgi ve alakanız için teşekkür ederim