Bilgisayarım açılmıyor..

Arkadaşlar merhaba;

Evde kullandığım bilgisayar açılmıyor. Windows 98 yazan mavi ekrana geliyor ve herhangi bir tuşa basın dediğinde
dönüp ayni yere geliyor. (Windows 98'e) Muhtemelen start up içinde bir dosya silinmiş gibi. Bu arada D:\ dizininde
birsürü yedek dosyalarım mevcut.

Ã?nerilerinizi bekliyorum...

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Türkçe
Ben de bu tip sorunlarla karşılaştım ve hepsin de format attım.Size tavsiyem Ghost kullanmanız.bu tip sorunlarda 2 dakikada image'i çakıyorsunuz.İnsan saatler süren kurulumla uğraşmayınca da sinir olmuyor.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bilgisayarınızı sadece komut sisteminde başlatın ve C:\scanreg/restore yazın. Buradan eski tarihli bir yedeklemeyi geri yükleyin işe yarayacaktır. Sonradanda tüm dosyalarınızı cd ye kaydetmenizi öneririm. sonradan fortmatlamak zorunda kalabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Türkçe
Sayın balca,
Sayın leventm'nin vermiş olduğu yöntemi denediniz mi?Sonuç ne?Ben o yöntemi bir iki sefer denemiş ama sağlıklı bir sonuç alamamıştım.Siz nasıl bir sonuç aldınız?

Sayın leventm,

Benim bu yöntemden sağlıklı bir sonuç alamamamın sebebi ne olabilir?ayrıca bu yöntemi şimdiki işletim sistemimde de denedim(WinXp Home) yine olmadı.

Böylesi durumlarda pc açılırken F8 tuşuna basarak Güvenli Kipde açabilirsiniz. Yada güvenli kipde de açılmıyorsa adım adım onaylama şeklinde de açabilir ekrandaki yönergeleri E H şeklinde uygularken sorunun neden kaynaklandığını görebilirsiniz.

scanreg komutu 98 için kullanılabilir xp home/pro da ise başlat/programlar/donatılar/sistem araçları/sistem geri yükleme şeklinde açılabileceği gibi pcyi güvenli kip ile açarsanız açılırken size soracağı soruya hayır diyerek sistem geri yüklemeye başlayabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Türkçe
Sayın zimamdar;

bunları biliyorum ama benim önceki bilgisayarda bu tip sorunla birkaç sefer karşılaştım ve yönergeleri takip ettim.sistem geri yüklemeyi yaptım ama bir kere daha bilgisayarı açıp kapattığımda aynı hata ile karşılaştım.Bu bilgisayarda buna benzer bir sorunla karşılaşmadım daha(mazaallah).Her iki işletim sisteminde de denedim sistem geri yüklemeyi ama sonuç fiyasko oldu.Ben bunu merak ediyorum.Sebep ne olabilir?siz bu yolu denediniz ve başarıya ulaştınız mı?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn bedersu

Ben yaşadığım bir kaç sorunu bu yöntemle kolaylıkla aşmıştım. (örneğin windows koruma hatası gibi) Ama her zaman etkili olduğunu söyleyemem. Genel bilgisayar konularında çok yeterli bilgiye sahip olmadığımdan açıkçası net bir şeyde söyleyemiyorum.

Not:özellikle sonradan yüklenen programlardan kaynaklı sorunlarda çok işe yarıyor.

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Türkçe
Anladım.Teşekürler sayın leventm.Dediğim gibi bu bilgisayarda bu sorunla karşılaşmadım,İnşallah karşılaşmam da.İlginize teşekkür ederim.

WindowsXp yi Tamir (Acemiler icin)

Windowsunuz Artik eskisi gibi stabil calismiyor , ve mavi ekranlarla, donup kalmalarla sikca muhatap olmaya basladiniz , aklinizda da Format Atmak var, ama durun bakalim Formattan önce yapilabilecek seyler var.

Bu asagidakiler benim gibi System Restore yi daima devre disi birakanlar ve Norton Ghost gibi Image alma yazilimlarini kullanmayanlar icindir.

Ayrica Cd yi takip Repair komutu vermekten de nefret ediyorum, birkac defa ise yaramadi. Sistemim okadar Hantallasti ki Dosya acmak icin bile 15-20 sn bekler olmustum.

1.Ã?ncelikle Windows sistem dosyalarini kontrol ettirip bozulanlar varsa yeniletelim: Windows Xp Cd nizi Takin Windows kurulum ekrani cikacaktir, bu ekrani kapatalim

Start ---- Run--- deyip sfc /scannow yazarak Ok deyin ve beklemeye baslayin .

2. RegSeeker , adli yazilimi indirip tüm registry kayitlarini taratalim ve buldugu tüm hatali kayitlari birgüzel silelim.

3. Registry Optimierer , Programini indirip birkez de bununla taratalim ve Registry kayitlarini bir kez daha düzelttirelim.

Bu Program Norton Windoctor un yaptigi isin aynisini yapiyor, yaptigim denemelerde, bu programi kullandiktan sonra Norton win doctor la yaptigim scan larda hicbir hata bulamadi.

4. Üsttekiler ise yaramadi Ama haala format atmamakta kararliyiz devam ozaman :

Takalim Win XP Cd mizi ve Cd den Boot edelim

"R" Repair komutunu R ye basarak secelim

Geridönüsüm konsoluna geldik, Admin Passworumuz sorulduktan sonra DOS benzeri bir ekranla karsilasacagiz

Simdi sirasiyla asagidaki komutlari verelim:

CD\

cd system32
cd config
ren software software.bak
ren system system.bak
cd c:\windows\repair
copy software c:\windows\system32\config
copy system c:\windows\system32\config
exit

Boot ettikten sonra Yepyeni bir windowsXP ye sahip oldunuz Hayirli ugurlu olsun. Fakat su an Windows u yeni Kurmus oldugumuz icin Hicbir Porgram calismayacaktir O nedenle Start --- Programs ta calismayan nekadar program varsa gidip C dizininden ( veya vindowsunuz hangisindeyse ) ProgramFiles ten Bu calismayan Programlarin Klasörlerini tek tek silme niz gerekecek. (Formatsiz vindowsun da bu zahmeti olsun canim), Böylece Tüm datalariniz yedeklemeye bile gerek kalmadan kurtarildi.