Bilgisayarım bir excel dosyasının esiri oldu!

Excel Vers. ve Dili
2010 Tr
Merhabalar.Forumda dolaşırken eskilerden işe yarar bir konu buldum.Konunun adresi bu ;http://www.excel.web.tr/f48/konu-z-lm-t-r-hucrede-sao-klik-t150157.html.Ben burada ekli olan çalışmayı bilgisayarıma çektim (4.mesajdakini) ve dosyada bir engelleme olduğunu fark etttim.Tarih sütunu haricinde bir yere sağ klik atınca "B16 Hücresi boş" yazan bir sağ klik menüsü çıkıyor.Bu excel dosyasını incelememi bitirdikten sonra 97-2003 uyumluluk sorununu da düzeltmek için 2010 uyumluluğuna çevirip kaydettim arşivime.Daha sonra yeni excel sayfası açmak istedim yeni bir excel kitabında ve hangi hücreye sağ kilk atsam "B16 Hücresi boş" sağ klik menüsü açılmaya başladı.Bu sağ klik menüsü yapıştı bilgisayarıma gitmek bilmiyor.Açıp kapattım bilgisayarı.Yine aynı.O excel dosyası artık bilgisayarımda yok bile,halen tüm excel çalışmalarımda hangi hücreye sağ klik atsam "B16 hücresi boş" sağ klik menüsü açlılyor.Yeni bir excel dosyası yaratıyorum,yine aynı sağ klik problemi devam ediyor.Bu konu ile ilgili yardım edebilecek birisi varsa yardım rica ediyorum.Excelde normal sağ klik menüsü açamaz oldum artık.

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit TR - Microsoft Office 365 - Win11 Home
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
04-01-2026
Merhaba,

Emin olmamakla birlikte ; bu bir eklenti olabilir, eklentilere bakın, (2010 ; Geliştirici--Eklentiler) var ise silin ya da tik'ini kaldırın.

Excel Vers. ve Dili
2010 Tr
Sanırım çözüldü

Bahsettiğim excel dosyasını forumdan tekrar indirdirdim.İçeriğindeki tüm kodları ve modüllerini sildim,uyumluluk durumunu düzelttim,kayıt ettim.Sonra dosyayı tamamen sildim bilgisayarımdan. Yeniden başlatınca problem çözüldü sanırım.Artık normal sağ klik menüsü açılıyor excelde.İlgilenenlere teşekkür ederim.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.
Verdiğiniz bağlantı ve ilgili belgeye bakmadım.

Sorunun kaynağı olan belgeyi açın, ALT+F11 tuşlarına basın ve VBA ekranını görüntüleyin.

-- Sol taraftaki ThisWorkbook/Bu Çalışma Kitabı adına çift tıklayın, sağ tarafa aşağıdaki kod satırlarını yapıştırın,
-- Sol taraftan sağ tık menüsünün çalıştığı sayfa adına çift tıklayıp sağ taraftaki kod bölümüne de aşağıdaki kod satırlarını yapıştırın,
kaydedip kapatın.
Yeni excel belgesi açarak durumu kontrol edin.
Kod:
Private Sub Workbook_BeforeClose(Cancel As Boolean)
   Application.CommandBars("Cell").Reset
End Sub