Bir excel kitabındaki sayfaların dış veri bağlantısını kesmek

yalnızefe

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
M Excel
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-12-2024
Arkadaşlar merak ettiğim bir konu var.

Bir excel kitabında dışarıdan veri alan 3 adet sayfa olsun(Sayfa1, Sayfa2, Sayfa3)

Ben bu excel kitabını açtığımda sadece Sayfa1'deki hücreler güncellenmeli. Böyle bir ayar mümkün mü?

systran

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 [TR], 2013 [TR]
Veri sekmesinde Bağlantılar düğmesine basınca mevcut bağlantılar görünür. oradan otomatik veya yenileme ayarlarını kontrol ediniz.

yalnızefe

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
M Excel
05-12-2024
Veri sekmesinde Bağlantılar düğmesine basınca mevcut bağlantılar görünür. oradan otomatik veya yenileme ayarlarını kontrol ediniz.
Merhaba systran,
Bahsi geçen çalışma kitabını açtığımda son ayarlarıma göre zaten tüm çalışma sayfaları güncelleniyor dış veri bağlantıları ile. Fakat bu da çalışma kitabının geç açılmasına sebep oluyor. Haliyle ben 1 yıl boyunca sadece "Sayfa1" ile ilgileneceğimden sadece "Sayfa1"deki bağlantılar güncellenmeli. Sonraki yıllarda "Sayfa2" ve "Sayfa3"ü kullanmaya başladığımda "Sayfa1"deki bağlantıları kesip diğerlerine geçeceğim..

systran

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 [TR], 2013 [TR]
dosyanızın bir örneğini yükleyiniz

systran

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 [TR], 2013 [TR]
dostum gönderdiğin örneği inceledim. benim tahminin veri bağlantısı olduğu idi ama sen hücrelerde Kitap ismi olarak direk bağlantı kurmuşsun.
'[Kitap1.xlsx]Sayfa1'!$B$2
valla aklıma gelen tek çözüm diğer sayfalardaki bağlantıları silip vakti geldiğinde formülü yazman. kod olarak birşey aklıma gelmiyor. :D

yalnızefe

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
M Excel
05-12-2024
dostum gönderdiğin örneği inceledim. benim tahminin veri bağlantısı olduğu idi ama sen hücrelerde Kitap ismi olarak direk bağlantı kurmuşsun.
'[Kitap1.xlsx]Sayfa1'!$B$2
valla aklıma gelen tek çözüm diğer sayfalardaki bağlantıları silip vakti geldiğinde formülü yazman. kod olarak birşey aklıma gelmiyor. :D
Bunu ben de düşünmüştüm lakin örnekteki ana dosyadan yüzlerce olacak. her ay değişiminde her biri için bağlantıları tekrar ve tek tek hepsine yazmam gerekecek. Zaten amacım da bundan ilk başta kurtulmak..

systran

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 [TR], 2013 [TR]
formül hesaplama modunu otomatikten manuele alsan, sonra hangi sayfada istiyorsan F9 yaparsın ?

yalnızefe

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
M Excel
05-12-2024
formül hesaplama modunu otomatikten manuele alsan, sonra hangi sayfada istiyorsan F9 yaparsın ?
Sizinle karşılıkla cevap yazarken aynı zamanda beyin fırtınası da yapmış olduk. Aklıma şöyle bir fikir geldi: İşimin bittiği dönemdeki verileri kopyalayıp mevcut formüllerin üzerine sadece "değerleri" yapıştırarak formül bağlantılarını kesmiş olacağım. Yardımlarınız için teşekkürler..

systran

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 [TR], 2013 [TR]
olay budur :D