BİR HÜCREDEKİ KELİMEYİ ARATTIRIP SAYISINI BULMA

BÝR HÜCREDEKÝ KELÝMEYÝ ARATTIRIP SAYISINI BULMA

MERHABA ARKADAÞLAR

GÃ?NDERDİÐİM Ã?RNEKTE BİR ARAMA MAKROSUNA İHTİYACIM VAR.
USER FORM İLE YAPILABİLİRMİ? MESELE ÞU : PARÇANIN İSMİNİ YAZDIKTAN SONRA SAYISINI VERECEK.TEÞEKÜRLER

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Benim fikrimi sorarsanız mecbur kalmadığınız müddetce excel'de listelerinizi bu şekilde tutmayın. Ekte 2 örnek verdim nasıl tutabileceğinizle ilgili. Sizinki şekil bakımından şart bile olsa veritabanınızı bu örneklerden birine uygun tutup daha sonra sizin tablonuza uyan bir rapor makrosu yazmak daha mantıklı geliyor bana.

sayın danersin öncelikle teşekürler işin özeti şu :

benden geçen yıl bir arşiv yapmamı istediler bende değişik bir şey yaptım düşey arama ile bir arşiv hazırladım.1.sayfada aracı sorgulatıyorsunuz 2.sayfadada araca ait bilgiler var.çalışmam çok beğenildi.fakat bu seferde hangi parçadan kaç adet boyandığını sordular.ctrl H ile yapabiliyorum fakat yöneticiye bunuanlatmak zor. ama parçayı yazdığınız fakat yanda sayısını verse daha güzel olur diye düşünüyorum.

varsa böyle bir makro yardım ederseniz çok memnun olacağım.eğer yoksa ctrl H ile (bunuda sitenizden öğrendim) yapmaya devam edecğim.

herkese iyi akşamlar.sitenizden bazı uygulamaları alıyorum ve kullanıyorum.hakkınızı helal edin.siteye katkım olursa çok memnun olacağım

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Eğer butona basmadan sadece parça ismi seçilince otomatik olarak bulunmasını isterseniz aşağıdaki kodu sayfa1 in kod sayfasına kopyalayınız.
[vb:1:f98a056e09]Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If ActiveCell.Address = "$E$2" Then
c = 0
For ara = 2 To WorksheetFunction.CountA(Columns(3))
If Cells(ara, 3) Like "*" & [e2] & "*" Then c = c + 1
Next ara
[f2] = c
End If
End Sub[/vb:1:f98a056e09]

SAYIN LEVENTM ÇOK TEÞEKÜRLER ELİNİZE SAÐLIK GÜZEL BİR ÇALIÞMA OLDU.BİR SORUM DAHA VAR.DÃ?RDÜNCÜ BİR VEYA BEÞİNCİ BİR SUTUN EKLERSEK KODU NASIL DEÐİÞTİRMEM GEREKECEK.

HOÞÇA KALIN

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Kod içindeki Cells(ara, 3) tanımlaması, aranacak kelimeyi içeren hücreleri ifade etmektedir. Buradaki 3 rakamı sütun nosunu yani C sütununu (3=C sütunun) belirtmektedir. Eğer aranacak kelimenin bulunduğu sütunun yerini değiştirirseniz,buradaki 3 rakamını değiştirmeniz gereklidir. Bu arada aranacak kelimenin yazıldığı hücre ile sonucun yazılacağı hücrelerde kayacaksa kod içindeki [e2] ve [f2] hücrelerinin referanslarıda değiştirilmelidir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
sitenizden bazı uygulamaları alıyorum ve kullanıyorum.hakkınızı helal edin.siteye katkım olursa çok memnun olacağım
Gönlünüzce güle güle kullanın. Sorularınızda bir nevi katkı oluyor. Ama her zaman için excelde sizden daha yeni olan arkadaşlara cevap vermektende çekinmeyin.

Ben ilk sorunuzda biraz tembellik yaptım :) (ctrl+H'ı görmeden aklımada gelmezdi Levent Beyin kodu. Sanırım şimdi sorduğunuz 3 sütunda da bilgi olursa şeklinde.. (değilsede bilgi olsun) Levent beyin verdiği kodu aşağıdaki gibi uyarlayabilirsiniz.

[vb:1:5ddfa40a71]Sub say()
c = 0
For k = 3 To 5 'sütun numaraları, istediğiniz gibi ayarlayın
For ara = 2 To WorksheetFunction.CountA(Columns(k))
If Cells(ara, k) Like "*" & [e2] & "*" Then c = c + 1
Next ara
Next k
[f2] = c 'neticenin yazdırılacağı hücreyi değiştirmek gerekebilir.. f2 yerine ist.hücre adresini girin
End Sub[/vb:1:5ddfa40a71]

SN.DANERSİN VE SAYIN LEVENTM

ÇOK TEÞEKÜRLER

BU FORUMU TAKİP EDEN HERKESE ÞUNU SÃ?YLEMEK İSTİYORUM.BU FORUMU CANLI TUTMAMAMIZ GEREKİYOR.GERÇEKTEN HERKES BİRBİRİNE YARDIMCI OLUYOR.

EXCEL DOSTLARINA İYİ AKÞAMLAR