Soru Bir Hücreye Koşullu Değer Atama

soobig

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
14-10-2026
merhaba, herkese

1. sayfa ve 2.sayfa şekilnde 2 tane excel sayfası var. 1. sayfadaki a1 satırında yer alan değeri 2. sayfada arayıp bulacak ve bulduğu hücrenin önündeki hücrede x işareti varsa o hücre değerini getirsin istiyorum

Yazdığım formül şöyle; =EĞER(VE($A12=MART!$A3);DÜŞEYARA([@[Ofis ve Üretim Maliyetleri]];MART!$C$3:$D$32;2; );"FF") burda yer alan MARTA3 olmasın istiyorum mart sayfasındaki a satırlarını tarasın x bulursa, gitsin düşey arasın eşleşenin karşısındaki değeri yazsın istiyorum,

şifre: 2022

Ekli dosyalar

• 39 KB Görüntüleme: 2

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Sorunuzu Fonksiyon sayfasında sormuşsunuz. Haliyle çözüöü fonksiyonla arıyorsunuz gibi algılıyorum.

Öncelikle excel dosyanızı biraz revize etmelisiniz.
  1. MART isimli sayfanız var ama bu sayfaya ihtiyacı olan sütun etiketiniz MAR diye yazılmış. Sayfa isimleriyle sütun etiketilerinizi yani fiili giderler sayfanızdaki C4:N4 aralığınızı ve Sayfa isimlerinizi organize etmelisiniz.
  2. Fiili giderler sayfanızdaki B sütunundaki gider tanımı ile MART ayı sayfanızdaki C sütunundaki açıklamalar birbiriyle örtüşmeli. Ya bu ifadeler eşitlenecek ya da Gider Kodu gibi bir kodla işlem yapmalısınız.

Bunları düzeltip dosyanızı tekrar paylaşırsanız çözüm için daha hızlı cevap alabilirsiniz.

soobig

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel
14-10-2026
Öncelikle teşekkürler,

Fonksiyon yada excelin herhangi bir özelliği ile çözülebilecek herhangi bir yolda yardımı olabilecek her fikre açığım. Amacım formülle çözmek fakat olmayacak gibi,

bu excel atblosunun tam hali değil maalesef değiştiremem isim olarak çünkü fiili giderlerde her bir sütun bir ayı gösteriyor ve mart ayı için marttan nisan ayı için nisandan alacak verileri ama dediğim gibi herhangi bir yöntem ne olursa olur.

ben formülümde 2 değişkeni sorgulatabiliyorum ama ikiside doğru olunca hangi değeri yazacak onu yapamıyorum,

not: konu yanlış yerdeyse taşınabilir,

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Konu yanlış yerde değil.
Siz dosyanızı düzeltmeden ben yardımcı olamam.
Kolay gelsin.

soobig

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel
14-10-2026
  1. MART isimli sayfanız var ama bu sayfaya ihtiyacı olan sütun etiketiniz MAR diye yazılmış. Sayfa isimleriyle sütun etiketilerinizi yani fiili giderler sayfanızdaki C4:N4 aralığınızı ve Sayfa isimlerinizi organize etmelisiniz.

bu düzeltme nereden olacak çok anlayamadım

Ekli dosyalar

• 39 KB Görüntüleme: 4

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Daha nasıl ifade edebilirim bilemedim.
Sayfa Adı OCAK olarak kullanacaksanız, C4 hücrenize OCA yazmayın. OCAK yazın

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Sayın @soobig burada @ÖmerFaruk bey'in söylemek istediği formül yazarken veri düzeninizin buna uygun olması gerekir.
Sayfa adları ay adı olduğu için bir şekilde halledilebilir yalnız;
Giderler sayfasındaki maliyet giderleri ile ay sayfalarındaki maliyet giderleri formülle eşleşmesi için aynı olması yada joker karaktere uyarlanması gerekir.
Örneğin B12 hücresindeki "Ofis Kira" ibaresini mart ayı sayfasında C sütununda bulması gerekir. Yalnız mart ayı sayfasında C3 deki değer "KİŞRA" olduğu için eşleşme olmaz ve formül istediğiniz sonuçları üretmez.

Bununla ilgili dosyanızda ne gibi tedbirleri almayı düşünüyorsunuz. Benim kanaatim eğer ay sayfalarına elle veri giriş yapıyorsanız veri doğrulama ile girişleri yapıya uygun hale getirebilirsiniz.?

soobig

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel
14-10-2026
Sayın @soobig burada @ÖmerFaruk bey'in söylemek istediği formül yazarken veri düzeninizin buna uygun olması gerekir.
Sayfa adları ay adı olduğu için bir şekilde halledilebilir yalnız;
Giderler sayfasındaki maliyet giderleri ile ay sayfalarındaki maliyet giderleri formülle eşleşmesi için aynı olması yada joker karaktere uyarlanması gerekir.
Örneğin B12 hücresindeki "Ofis Kira" ibaresini mart ayı sayfasında C sütununda bulması gerekir. Yalnız mart ayı sayfasında C3 deki değer "KİŞRA" olduğu için eşleşme olmaz ve formül istediğiniz sonuçları üretmez.

Bununla ilgili dosyanızda ne gibi tedbirleri almayı düşünüyorsunuz. Benim kanaatim eğer ay sayfalarına elle veri giriş yapıyorsanız veri doğrulama ile girişleri yapıya uygun hale getirebilirsiniz.?
teşekkürler, dosyayı dediğiniz gibi düzenleyebilirim doğru düşey aramada gözükmeyecektir aynı içerik olması gerekir zaten sorunumuz bu değil ?

Sorunumuz mar / mart yazmasıda değil,

Benim sorduğum soru şu, düşey ara formülünü kullanarak 2 değişken kontrol ettirmek istiyorum ve 2 değişkende doğruysa hedef hücredeki veriyi yazsın istiyorum. bu kadar.

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Sorunuzun çözümü için düşeyara dışında formüller kullanmak zorunda kalacağımızı öngördüm.
Düşeyara ile kendinizi kısıtlmayaın. Sadece tavsiye.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
teşekkürler, dosyayı dediğiniz gibi düzenleyebilirim doğru düşey aramada gözükmeyecektir aynı içerik olması gerekir zaten sorunumuz bu değil ?

Sorunumuz mar / mart yazmasıda değil,

Benim sorduğum soru şu, düşey ara formülünü kullanarak 2 değişken kontrol ettirmek istiyorum ve 2 değişkende doğruysa hedef hücredeki veriyi yazsın istiyorum. bu kadar.
C12 hücresine yazıp yana ve alt hücrelere kopyalayınız.
Kod:
=EĞERHATA(ÇOKETOPLA(DOLAYLI(METNEÇEVİR("1."&C$4;"aaaa")&"!D:D");DOLAYLI(METNEÇEVİR("1."&C$4;"aaaa")&"!C:C");$B12
;DOLAYLI(METNEÇEVİR("1."&C$4;"aaaa")&"!A:A");$A12);0)
Not: Mart sayfası C3 deki metni düzelttiğiniz düşünülmüştür.