Bir ildeki birden fazla okula giden ödeneği toplama

Genel müdürlüğün yıllar bazında 3 aylık dönemlerde illere gönderilen ödenek bilgilerini tutan bir program yapmaya karar verdim.

problemim şu: ana tabloda okul bilgileri yanı sıra 2006 yılına ait
1_3_aylık ödenek (birinci 3 aylık ödenek)
2_3_aylık ödenek
3_3_aylık ödenek ve...
2006 ödenek topl
tutarlarını veren Para Birimi alanları bulunuyor

Örneğin ana formda Erzurum ilinde toplam 8 Ana okulu var. bunların bazısına ödenek gitmiş bazısına gitmemiş olacaktır.
sorgu sonucunu şöyle istiyorum:
il/ ödn_giden _okl_sys/ 1.3_aylık/ 2.3_aylık/ 3.3_aylık/ toplam2006 ödenegi
ben yaptığımda toplamları alıyor ancak erzurumda 3 okula para gitmişse, 3 kez Erzurum yazıyor karşılarında da 1.dönemde giden parayı veriyor.
yardımcı olursanız memnun olurm.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın tuncaycan,

Öncelikle formumuza hoş geldiniz.

Veri tabanı mantığı biraz değişik excel uygulamalarına göre. Öncelikle toplamları tablo içinde tutmak hemfazlalık hem de hatalara neden olur. Herhangi bir şekilde herhangi bir değişiklikte dinamik olarak toplamın değişmesi mümkün değil.
Ayrı tür bilgilerin ayrı tablolarda tutulması mecburi olmasa da esastır. Bunun için yeni olduğunuzdan veri tabanı (VT) hazırlarken bazı ön bilgileri tekrar olarak ekliyorum.

Bir veri tabanı planlarken önce elimize kağıdı ve kalemi alıp iyi bir tasarım yaparız. (Çünkü sonunda sizin geldiğiniz noktaya geliriz. İşin altından kalkamayız). Özet olarak nelerin yapılması gerektiğini kısaca anlatayım:

1) Taleplerin belirlenmesi
a) VT den beklenen en önemlifonksiyonlar nelerdir ve hangi bilgilerin yer alması gerekmektedir.
b) VT da depolanan bilgilerleilişkili olarak en sık sorulabilecek sorular nelerdir?

2) Veri tabanı içerisinde yer alacak olan tabloların belirlenmesi:

Bunun için de
a) Her konuyla ilşikili bilgilerin ayrı bir tabloya yazılır ve aynı bilgi iki ayrı tabloda tutulmaz. Sizin hazırladığınız tablolarda örneğin il sütunu hem merkezde hem cihazlar tablolarında bulunmaktadır.

b) Aynı tablo işinde tekrar eden sütunlar(alanlar) olmamalıdır. Birim * Adet= Tutar da tutar olmamalıdır.

3) Tablonun içinde alanların ve anahtar alanların belirlenmesi.

a) Genelde anahtar alanlar tekrarsız verilere sahip olan bir sütundan seçilirler.
b) Bazı alanlar farklı tablolar içinde tekrarlanabilirler. (Daha sonra bu alanlar tabloları birbirine bağlamaya yararlar)

4) Tablolar arası ilişkilerin belirlenmesi. (Sizin uygulamada kodlarla bağlantı uygun)

5) Tasarımın yeniden gözden geçirilmesi

Bu arada tüm tablolara yazılacak olan alanlar ve veri tipleri belirlenmelidir. Veri tipleri mümkün olduğunca daha ufak yer kaplayacak şekilde tasarlanmalıdır. TC Vatandaşlık No su için 11 hanelik metin yeterlidir. Metinalanlarının varsayılan boyutu 50 haneliktir. Ayrıca bu tasarım üzerinde tüm bağlantılar gösterilmeli ve defalarca kontrol edilmelidir.

6) Şimdi de sizin başladığınız noktaya geldik. Veri tabanı uygulamasının bilgisayarda hayata geçirilmesi. Veri tabanı nesnelerinin oluşturulması. Tabi ki en önce tasarlanan tüm tablolar oluşturulur.

Unutmadan ara not (Bence önemli) Nesnelere ad verilirken kolaylık olsun diye üç harflik bir önek daha sonra oluşacak karışıklıkları önler (Tablolara tbl formlara frm sorgulara qry metin kutularına txt listelere lst aşılan kutulara cob gibi.) Sizin uygulamada cihaz adında hem tablonuz hem de formunuz var.) Daha sonra kod yazarken deyim oluştururken neyin ne olduğunu daha kolay takip edebilirsiziniz. Ayrıca açılan listlerde aynı cins nesneleri hep birlikte görme imkanınız oluşur.

Daha sonra formlar, sorgular ve en sonunda raporlar uygulamaya eklenir. VT de birçokişlemi otomatik hale getiren kodlar modüller ve makrolar (ben pek hoşlanmıyorum makrolardan) eklenir.

7) Oluşturulan veri tabanı bazı çözümleme araçlarıyla incelenir.

İyi çalışmalar :hey:

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
valla helal olsun güzel bir açıklama kimilerine lazım olur....
Kodlarla ilişki kurmaya örnek verebilirmisiniz. yada örnek ekleyebilirmisiniz
SQL mi nedir o?

Sayın Modalı...
Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Sanırım her şeye bir daha başlamam gerekecek.