bir kaç eğerle birlikte düşey ara förmülünde yardım

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Yazacağımız Topla.Çarpım fonksiyonunu sadeleştirmek için, bazı alanlara verdiğimiz AD'lar şöyle;

TRH=A14:A5000

YY=B14:B5000

DGR=AI14:AI5000

Buna göre pembe renkli hücreye yazacağımız fonksiyon şöyle olur;

=TOPLA.ÇARPIM((F5<=TRH)*(F6>=TRH)*("YERLEÞİM YERİ"=YY)*(AB9=DGR))

Excel Vers. ve Dili
2003
sorduğum konu hakkında yardımcı olacak yok mu :kafa:

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sn SAVAÞ

Yukarıda verdiğim fonksiyonu dosyanıza uygulayıp ekte gönderiyorum.

Excel Vers. ve Dili
2003
mehmet bey tşk.Ben yanlış anladım yazdıklarınızı.tşk.sayfadaki tüm formülleri sizin yaptığınız gibi kısa şekilde bul değiştirden değiştirebilirmiyiz

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Bul değiştir şeklinde bütün formülleri değiştirmeniz çok zor. Dosyanızda çok fazla fonksiyon olduğundan yukarıda anlatmaya çalıştığım sistemi anlamış olmanız çok önemli. Bu nedenle ilk cevabımda dosyanızı eklemeden sadece fonksiyon yazarken izlemeniz gereken yöntemi göstermeye çalıştım. Yöntemi bir kere kavrarsanız bütün diğer fonksiyonları keyif alarak yazacaksınız. Bu sistemin prensibi şu; Genel olarak karmaşık gibi gözüken Topla.Çarpım fonksiyonlarını, fonksiyonda kullanılan alanlara AD vererek sade ve anlaşılır hale getirmek. İlk örneği gördünüz, diğerlerini de siz yazacaksınız.

Excel Vers. ve Dili
2003
çok tşk.belki biraz konudan konuya atlıyor olabilirim ama bilginiz ve tecrübeliriniz benim için değer ifade ediyor.şöyle bir sorunum var.içiçe formül yazarken zorlandığım nokta şu.isteğim şeyi aşağı yukarı biliyorum ama excelin kabul edeceği sıralamayı bilemiyorum.siz formül yazarken izlediğiniz bir sıralama varmı?tşk

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sn SAVAÞ

Topla.çarpım fonkisyonunu kısaca tekrar izah edeyim.

Pembe renkli hücrenize yazılması gereken Topla.Çarpım fonksiyonu normalde şöyle olmalıydı:

Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((F5<='VERİ GİRİÞİ'!A14:A5000)*(F6>='VERİ GİRİÞİ'!A14:A5000)*("YERLEÞİM YERİ"='VERİ GİRİÞİ'!B14:B5000)*(AB9='VERİ GİRİÞİ'!AI14:AI5000))
Bu fonksiyonda parantez içindeki ifadelerin anlamı şudur;

(F5<='VERİ GİRİÞİ'!A14:A5000) ; Veri Grişi sayfasındaki A14:A5000 aralığında bulunan değerlerden (tarihlerden) bu sayfanın F5 hücresinde bulunan değerden (Baş. tarihi) büyük olan satıraları tespit et,

(F6>='VERİ GİRİÞİ'!A14:A5000) ; Veri Grişi sayfasındaki A14:A5000 aralığında bulunan değerlerden (tarihlerden) bu sayfanın F6 hücresinde bulunan değerden (Bitiş tarihi) küçük olan satıraları tespit et,

("YERLEÞİM YERİ"='VERİ GİRİÞİ'!B14:B5000) ; Veri Grişi sayfasındaki B14:B5000 aralığında bulunan ifadelerden "YERLEÞİM YERİ" olan satırları tespit et,

(AB9='VERİ GİRİÞİ'!AI14:AI5000) ; Tespit edilen satırlar için AI14:AI5000 alanında bu sayfanın (MADDİ HSR.KAZA FOMU) AB9 hücresinde bulunan değerden kaç tane var say.

Dün de izah ettiğim gibi bu işlemleri sadeleştirmek için alan adlarını kullanıyoruz.

A14:A5000 alanına TRH

B14:B5000 alanına YY

AI14:AI5000 alanına da DGR adlarını veriyoruz.

Not: Alan adı vermeyi bilmiyorsanız onu da kısaca izah edebiliriz, ya da excel dersanesinde Sn danersin'in bu konudaki dersine bakabilirsiniz.

Ve fonksiyonumuz şu basit hale gelmiş oluyor.

Kod:
Bu fonksiyonun şablonunu şu şekilde yazarsak;

Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((1.şart)*(2.Þart)*(3.şart)*(4.şart))
Bu şartların (koşulların) sıralaması nasıl olursa olsun farketmez.

Þöyle de olabilir;

Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((4.şart)*(2.Þart)*(1.şart)*(3.şart))
Yani yukarıdaki fonksiyonu

Kod:
şeklinde yazsanız da,

Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((AB9=DGR)*(F5<=TRH)*("YERLEÞİM YERİ"=YY)*(F6>=TRH))
şeklinde yazsanız da farketmez.

Kolay gelsin.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Bu fonksiyonun esnekliğini göstermek açısından şunu da ilave edeyim.

Þartların sıralaması sonucu değiştirmediği gibi parantez içindeki şartların ifade ediliş biçimi de sonucu değiştirmez, nasıl kolayınıza geliyorsa öyle yazın.

Ã?rnek:

(F5<=TRH) yerine (TRH>=F5)

("YERLEÞİM YERİ"=YY) yerine (YY="YERLEÞİM YERİ")

yazabilirsiniz.

Sonuç olarak şartların sıralaması veya ifade ediliş biçimi nasıl olursa olsun farketmez, yeter ki siz ne istediğinizi bilin.