Bir Listede Aynı Olan Değerleri Nasıl Bulurum?

Ã?necelikle herkese merhabalar,
Siteye daha bugün üye oldum ve anladığım kadarıyla excel ile ilgili tüm sorularıma cevap bulabileceğim bir forum oluşturmuşsunuz. Tebrik ederim.
Þu anda elimde bana hazır gelmiş bir stok listesi var ve yaklaşık 14.000 malzeme kayıtlı. Fakat üretici firmalar farklı olmasına rağmen bazı imalatlarına şans eseri aynı stok kodunu vermişler. Bu da karışıklığa yol açıyor. Yapmak istediğim aynı stok koduna sahip malzemeleri bulmak ve değiştirmek. Ama tek tek karşılaştırmak imkansız. Yardımı olması için listeyi ekte gönderiyorum.
Yaklaşık 1 saattir aramama rağmen sorunuma tam bir cevap bulamadığım için başlık açtım, forum kirliliği için kusuruma bakmayın.
İyi günler!

T

TRABLUS

Misafir
Aramıza hoş geldiniz. Sayın armes,
Dosya eklemek için sırasıyla
Cevap yaz > Bir ataç ekle > browse > yollamak istediğiniz dosyayı gösterin > gönder, tuşuna basınız.

Kemal Demir

Özel Üye
örnek stok kodu "b" kolonunda ise

=if(a1=a2;1;0)

veya

=EÐER(A1=A2;"AYNI";"FARKLI")
BURADAN COPY YAPARAK DİÐER SATIRLARA CEKEBİLİRİZ.

Zannedersem bole bir şey işene yarar

Aslında en başta dosyayı eklesem daha doğru olurdu, haklısınız.
A sütunundaki stok kodlarının arasında aynı kod verilmiş farklı malzemelerin olup olmadığını anlamak istiyorum.
Sn. Rakkas'ın verdiği kod sadece iki değer arasında karşılaştırma yapıyor ama benim aradığım, her kodu geriye kalan 13.000 kodla nasıl karşılaştıracağım.
Dosyayı göndermek için epey bir kısalttım, gerçek liste çok daha uzun yoksa ziplenince bile attach sınırının altına inmiyor.

Kemal Demir

Özel Üye
sole deneyelim

=if(and(a1=a2;b1=b2;1;0)
=eğer(ve(a1=a2;b1=b2;"aynı";"farklı")

a stunu kod
b stunu malzeme adı belki bu işine yarayabilir diyedusnuyorum

İki farklı yöntemle hazırlanan iki dosya ektedir.
Dosyanın bir tanesinde tekrarlananlardan birisini alır yeni liste oluşturur.
Diğer dosyada ise tekraralananların deseni kırmızı olur.

İşinize yarar mı bilmiyorum.

Kolay gelsin

SGM020 ve Rakkas ikinize de zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
SGM020 deseni kırmızı olarak değiştiren dosya gerçekten çok işime yaradı. Ama dediğim gibi benim liste çok daha uzun 14.000 kalem malzeme var. Foruma gönderirken 256 kB sınırına uysun diye kısalttım. Tüm listeyi senin gönderdiğin Listsort2 dosyasına nasıl adapte edebilirim.

Conditional Formatting formül bölümünde aşağıdaki ifade yer alıyor.

=AND(COUNTIF($A$4:$A$50000;$A1980)>1;DupeLink;$A1980<>"")

Bunu bütün A kolonunundaki hücreleri buna göre formtlarsanız olur. Bu meşakketli yol.

En kolay ve hoşunuza gidecek yol; A sutundaki herhangi bir hücre üzerinde Copy dedikten sonra verilerinizin bulunduğu A sutununu tarayın ve Paste Special/ Format olarak yapıştırırsanız olur.

Kolay gelsin

Copy/paste ile oldu. Teşekkür ederim.