Soru Bir Listeyi Başka Bir Listeye Göre Tarama (Eşleştirme/Kıyaslama)

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 - Türkçe/İngilizce
Merhaba, sorunumu çözebilmek adına araştırma yaptım ama bu eşleştirme/kıyaslama fonksiyonlarının fazla çeşidi olduğu için tam olarak hangisini kullanacağımı çözemedim.

Kısaca özetleyeceğim, elimde iki adet liste var diyelim. Bir tanesinde şirketteki tüm müşterilerin (1000 kişi diyelim) birbirinden farklı müşteri kodları ve kişisel bilgileri yer alıyor. Diğerinde ise en iyi müşterilerin (100 kişi diyelim) birbirinden farklı müşteri kodları ve bağış miktarları yer alıyor.

Bu müşteri kodları kimlik numarası gibi her kişiye özel ve tekrar etmiyor. 1. listede ve 2. listede kodlar aynı şahıslara ait. Yani eşleştirme/kıyaslama bu müşteri kodları ile yapılacak.

Benim ihtiyacım olan, bu 100 kişinin kişisel bilgileri ve o 1000 kişi arasından eşleştirerek kim olduklarını bulmam gerekiyor.

Yardımlarınızı rica ediyorum, saygılar.

balanar

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
09-03-2027
AYNI KODDAKİLERİ CIKARMAK İÇİN ŞU YÖNTEM OLABİLİR ZANNIMCA

İLGİLİ ALANLARI SEÇİP Giriş sekmesinden / koşullu biçimlendirme / hücre kurallarını vurgula / yinelenen değerler

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Merhaba
Sanıyorum Düşeyara fonksiyonu işinizi görecektir.
Dosyanızı paylaşım sitesine ekleyerek paylaşırsanız daha net yanıt verebiliriz.

Excel Vers. ve Dili
2010
türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
11-09-2022
mrb
düşeyara ile halledilir
örnek dosya tablo eklerseniz. yazalım
tşk

Excel Vers. ve Dili
Excel 365 - İngilizce
Diğer arkadaşların dediği gibi düşeyara formülü böyle basit bir eşleştirme problemini çözecektir. Elinizdeki listelerin 1000 müşteri ve Top 100 müşteri olarak 2 ayrı sayfada olduğunu düşünelim. 1000 Müşteri sayfasına yeni bir sütun açarak, Düşeyara('1000Müşteri sayfasındaki müşteri no sütunu ; Top100 müşteri sayfasındaki müşteri no sütunu (sadece bu sütunu seçmeniz yeterli ; 1 ; 0) mantığında bir formül girin. Eşleşen müşteriler için müşteri numaraları, eşleşmeyenler için ise #YOK olarak döndürecek. Ardından filtre uygulayıp #yok dönen hücrelerdeki seçimi kaldırıp eşleşenleri bulabilirsiniz.